Davranışlarımız Nasıl Olmalıdır ? Hadis-i Şerif

Bedevi’nin biri gelerek Resuli Ekrem’den bir şey istedi. Resuli Ekrem istediğini verince, adama :

– Nasıl memnun oldun mu? diye sordu. Adam :

-Hayır; memnun olmadım, iyi bir şey de yapmadın, dedi. Meclisde hazır bulunan müslümanların canı sıkıldı ve adamı tekdir için davrandıklarında, Resuli Ekrem onlara:

-İlişmeyin, diye işaret buyurdu. Sonra da meclisten kalkıp hanei saadetlerine girdi. Bir müddet sonra Bedeiyi çağırtarak, daha bazı ikramlarda bulundu ve :

-Şimdi memnun oldun mu? diye sordu. Bedevi:

-Evet şimdi memnun oldum, sa’yiniz meşkur olsun, dedi. Bunun üzerine REsuli Ekrem:

-Orada çirkin konuştun, Ashabımın sana karşı gönlü kırıldı ve içlerinden sana nefret belemeğe başladılar. Şimdi bana ifade ettiğin memnuniyeti onların huzurunda da ifade eder misin? Şayet bu memnuniyetini onların huzurunda da ifade edersen, sana karşı, duydukları kin ve nefret ortadan kalkar, buyurdu.  Adam:

-Evet, onların yanında da aynı şeyi ifade ederim, dedi. Resul, Ekrem akşam üzeri veya sabahleyin aynı toplantıya gelerek:

-Bu Bedevi memnun değikdi, fakat ona biraz fazla ikramda bulunduğumuz için memnuniyetini ifade etti. Sorun bakalım ne diyor buyurdu. Adam :

-Evet memnunuım, Allah razı olsun, dedi. Bunun üzerine Resuli Ekrem:

-Benimle şu Arabın hali, şöyle bir adamın vaziyetine benzer: Adamın devesi var, deve kendisinden kaçmış, deveyi yakalamak için insanlar devenin peşine düşmüş, fakat insanların hücumu deveyi daha uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bunun üzerine adam:

Bırakın peine koşmayın, ben ona sizden daha merhametli olduğum gibi, halini de daha iyi bilirim, dedi ve yerden aldığı bir tutam ot ile devesine guy guy diye seslendi, deve de yavaş yavaş adama yaklaştı ve adam deveyi yakalayarak yükünü vurdu ve sırtına bindi. Şayet bende o zaman sizi serbest bıraksaydım adamı öldürseyiniz, adam Cehennem’e gidecekti fakat şimdi adamı kurtarmış olduk buyurdu.

Kaynak İhyau Ulumiddin Cilt 2

Hadisi şerif: Bezzar ve Ebu’ş-Şeyh Ebu Hureyre’den riayet etmişlerdir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*