ÇOCUKLARI ALLAH İLE KORKUTMAYIN!!!!


Ağaç diyerek tohumu küçümsemeyenler için islamda çocuk hakkında aradıklarımız/paylaştıklarımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

ÇOCUKLARI ALLAH İLE KORKUTMAYIN!!!!

Mesajgönderen eymen_nur » 08 Tem 2008, 20:35Eğer kalbindeki Allah sevgisini öldürmek ve onu Allah' tan korkmaz bir insan haline getirmek istemiyorsanız çocuklarınızı Allah' la korkutmaktan sakının.

Anne-babaların, bağımsız ve kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeye özenen çocuklarını terbiye etmek için, ' ' Anne sözü dinlemeyeni Allah taş yapar. Yemeğini tabağında bırakanı cehennemde yakar. Kötü laf söyleyeni dilsiz yapar.' ' gibi uyarılarla Allah' la korkutması yanlıştır. Kimi ailelerde çocuğun vicdanî gelişmesi anne ve babanın örnek davranışlarıyla değil, Allah korkusu ve dinî baskılarla sağlanmaya çalışılmakta ve Allah' ın, yapılan her hatayı günah defterine yazdığından ve ahirette çekeceği işkencelerden bahsedilerek çocuk sindirilmektedir. Bu yola sık sık başvurulacak olursa çocuk kendisini suçlu görecek, aynı zamanda Allah' a karşı, korkuyla karışık bir öfke de geliştirecek, belki de Allah' tan nefret edecektir.

‘SENİ ALLAH SEVİYOR’ DEYİN

Araştırmalar sonucunda çocukların iki yaşından itibaren din ile karşılaştığı, üç-dört yaşından sonra "nasıl/neden?" sorularıyla her şeyin aslını ve bu arada yaratıcı gücün mahiyetini araştırdığı ortaya çıkmıştır.

Çocuklara Allah' ı anlatırken Allah' ın onu sevdiği ifade edilmeli ve Allah sevgisi üzerinde durulmalıdır. Annelerin çocukları Allah' la korkutmaları çocukların ruh sağlığı açısından zararlıdır. Çocuğa öncelikli olarak Allah' ı cezalandıran, azap veren biri olarak tanıtmak, İslam' a terstir. Bir diğer yanlış ise çocuğun, ' ' Allah baba kızar, seni cezalandırır.' ' ifadesidir. Bu ifade tarzı Hristiyan teslis inancının bir taklididir ve yanlıştır.

İŞTE AİLELERE KÖTÜ ÖRNEKLER

Bir gün bir baba, üç-dört yaşlarındaki kızına, dinî konularda bilgi vermek ister. En çok her şeyi yaratan Allah' ı; sonra da bize iyi ve güzel davranış şekillerini öğreten Peygamberimizi sevmemiz gerektiğini söyleyince çocuk, ' ' Ben Peygamber' i Allah' tan daha çok seviyorum.' ' der. Babası şaşkınlıkta sebebini sorunca; ' ' Annem bana, ' Allah yalan söyleyeni cehennemde yakar.' ' dedi. Allah' ın cehennemi varmış, Peygamberin cehennemi olmadığı için ben onu daha seviyorum.' ' cevabını verir.

Altı yaşlarında bir erkek çocuğu yaramazlık yaptığı zaman devamlı, ' ' Allah seni sevmez, cehennemde yakar.' ' telkinleriyle vazgeçirilmeye çalışılmaktadır. Bir sabah kahvaltısında çocuk birdenbire, ' ' Baba, bizim köyde de Allah var mı?' ' diye sorar. Çocuğun bu sorusunu merak eden babası, ' ' Oğlum Allah her yerde vardır; ama niçin soruyorsun?' ' deyince çocuk, ' ' Eğer orada Allah yoksa, oraya gidecektim de...' ' cevabını verir.


alıntı...
eymen_nur
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 164
Kayıt: 22 Mar 2008, 00:00
Konum: istanbul

Reklam

Re: ÇOCUKLARI ALLAH İLE KORKUTMAYIN!!!!

Mesajgönderen inci » 08 Tem 2008, 21:49

Aslında çok doğru, çocukların kişisel gelişimleri altı yaşına kadar devam ediyor ve o yaşlarda öğrenilenler onların gelecekteki yaşantılarını etkiliyor. Sonrasındaki değişiklikler de içinde bulundukları ortama bağlı olarak değişebiliyor tabi ki ama önemli olan o yaşlarda aldıkları eğitim. Bence anne babaların bu konuya özen göstermesi gerekiyor hatta onları korkutmak bir tarafa masal, fıkra anlatmak yerine dini hikayeler anlatsalar o yaşlarda, eminim o zaman Allah ın izniyle daha hayırlı nesiller yetişebilir.

Allah bizlere hayırlı nesiller yetiştirmeyi nasib eder inşallah. Selametle
 Bizim yolumuz, incinmemek ve incitmemek yoludur!..
inci
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
 
Mesajlar: 1056
Kayıt: 29 May 2008, 23:00

Mesajgönderen gulyuzlum » 09 Tem 2008, 17:45

Allah (c.c.), Davud aleyhisselama buyurmuş ki:

“Beni kullarıma anlat, Beni sevdir.”

Davud aleyhisselam:

“Ey Rabbim! Seni kullarına anlatabilirim,” dedi, “ama nasıl sevdirebilirim?”

Allah (c.c.) buyurdu ki:

“Sen kullarıma, onlara ihsan ettiğim nimetlerimi hatırlat, açıkla; Ben onların kalplerinde sevgiyi yaratırım.”

Güzel bir konu seçmişsiniz kardeşim.Çoçuklarımıza sevgiyle yaklaşmak,korkutmaktan daha evladır.selametle.
Yolun düşer, Medine’yi münevvereye uğrarsan  Var Yeşil Ravza’yı gör seher yeli.  Yüzüm, imkânım yok, beni sorarsan  Yakar ciğerimi, kor seher yeli..
gulyuzlum
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 637
Kayıt: 17 Oca 2008, 00:00


Dön Çocuk Eğitimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir