KINALI HASAN

Yaşanmış gerçek olayları burada paylaşabilirsiniz.

Moderatörler: Ertugrul, ucharfbesnokta

KINALI HASAN

Mesajgönderen gulyaprak » 29 May 2007, 23:03

Cepheden kötü haberler gelmektedir. Şehit sayısı arttıkça daha çok asker gerekmekte ve askere alınma yaşı 18’lere kadar düşmektedir. Hasan’ın köyü çok şehit veren köylerden biridir. Hasan’ın yaşı küçük olduğundan ve ailede başka erkek çocuk bulunmadığından yasal olarak askere gitmeme hakkı vardır. Babası bir şehittir ve ablasının kocası, eniştesinden hala bir haber yoktur. Bir yandan bu duygular onu askere çağırırken ve geceleri kabus haline gelirken, diğer yandan sevdiği kız Melek’le bir gelecek hayali kurmadan edemez. Kalma ve gitme kararı kendisine aittir. Bu ikilem onu çok rahatsız eder. Ama o kararını gitmekten yana kullanır.
Hasan’ın annesi Akça Kadın yavrusundan ayrılmak istemeyen ama vatan için gerekirse evladını kurban etmekten kaçınmayacak kadar cefakar bir Türk kadınıdır. Hasan’ı askere uğurlarken Hasan’ın saçlarını kınalar. Hasan ve daha sonra cephe arkadaşları ve komutanları buna bir anlam veremez. Hatta, bu durum zaman zaman bir espri konusu bile olur. Hasan diğerlerine göre hem yaş hem de fizik olarak daha ufaktır. Ama kendini sevdirmeyi başarır ve cesareti parmakla gösterilir hale gelir. Cephede Anadolu’nun dört bir yanından gelen yiğitlerle tanışır. Hepsi, kendi memleketinde sıradan biri iken burada kahramana dönüşürler.
Son saldırıda Hasan ve arkadaşları şehit olur. Hasan’ın kınasını yadırgayan komutan kurtulur ve Akça Kadın’ın kına olayını açıkladığı mektubu okur. Mektupta Akça Kadın, kınanın üç şeye yakıldığını söyler:
Kurbanlık koyunlara, Allah’a kurban olsun diye; Evlenen kızlara, kocasına kurban olsun diye; Askere giden gençlere, vatanına kurban olsun diye.
gulyaprak
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Reklam

Re: KINALI HASAN

Mesajgönderen TuAnA » 30 May 2007, 08:48

vay be bu hikayeyi biliyodum ama üç şeye yakıldığını ve anlamını bilmiyodum bunu da öğrenmiş oldum sağol abla bu güzel paylaşımın için
Zindandan Dışarı Giden Tek Yol; RüYa
TuAnA
Özel Üye
Özel Üye

Mesajgönderen abu_hayat » 30 May 2007, 09:20

Bu vatan Kınalı Hasanlar, Seyit Onbaşılar, sayesinde bu zamana geldiler. Onların savaşma gayeside İstiklal marşında da dediği gibi Vatan için Bayrak için dinimiz için savaştılar ve canlarını değerlerimiz ayak altında ezilmesin diye edirdiler..
Birde şimdi bizlerin bunlara verdiğimiz değere bakın..
Rabbim ıslah etsin cümlemizi..

Alah razı olsun abla
abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu

Mesajgönderen hakandidinir » 30 May 2007, 11:54

abu-hayat kardeşim çok doğru söylemiş katılıyorum o gün dini islam zarar görmesin diye şehit düşen bu günkü sözde çağdaş özde dinozorlaşmış bir zihniyret kalıntısı olanları görseler ki bana göre görüyorlar acaba nasıl dua buyuruyorlardır acaba bu kadar edepsiz bir hayat sürüp onların yanına nasıl varacağız mahşerde.
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesajgönderen sofi50 » 17 Ağu 2008, 17:39

çok güzel bi hikaye vayy be ben ilk kez diyorum çok hoşuma gitti
sofi50
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen furkan52 » 17 Ağu 2008, 19:06

öncelikle onları canak kale şehidlerimizi ve tüm şehidlerimizi rahmet le anıyor

onlar buvatanın ölmezve yaşayan kahramanları ve hizmet karları ve buvatana sadık aziz kahraman türk askerleri

işte ana dolu deimiş ler ana doluya cün kü analarımızın ismini vermişler onlarda görünmez kahramanlar

dua larıve evlatlarına verdiklerii nasihatları ile yolladılar buvatanı korumak icin aynnen kınalı hasan gibi

cok ilginc ama evladını bile bile ölüme yoluyorlar inş şiiim di de böyle fedakar annnelerimiz vardır umuyorum ki vardır

atmış olduğunuz kounu cok güzel kardeş allah razı olsun vsizlerden
furkan52
Yeni Üye
Yeni Üye

Dön Sırlar Dünyası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir