Siz, Osmanlı'yı kuran "kadın" kimdir, bilir misini


Osmanlı Sultanları Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Siz, Osmanlı'yı kuran "kadın" kimdir, bilir misini

Mesajgönderen sera » 24 Eyl 2008, 16:25Tarihteki Ölümsüz Analardan Yalnızca Biri; Hayme Ana
HAYME ANA
Ana kelimesi içinde ne de çok duyguyu, hissiyatı bildirir. Dilimizde, dinimizde “anne” “ana” ne yüce bir kavramdır. “of, öf” haramdır ona söylenilirse…

Edebiyatımızda, Tarihimizde, Coğrafyamızda ana kelimesiyle başlayan nice kelimeler vardır. Okulöncesi kurumları bizde “ana” kelimesiyle özdeşleşir. Gelen çocuk kendini anasının kucağında hissetsin diye belki de… Hatta günümüzde esnaf ile yaşlıca bayanın konuşmasında bile bayana “anacığım veya hacı anne diye seslenilir yaşına hürmeten… Kadınlığına, analığına hürmeten…

Tecrübelerini yıllara yüklemiş, evin büyüğü, evin bereketidir anne… Evin bereketi onun sayesinde diyen ev halkı anasını evin baş kösesine oturtur..Büyüttüğü evlatların,kurduğu ve emekle yürüttüğü yuvanın hatırını görmeye layıktır o.

İşte öyle özel annelerden birinden bahsetmek istiyorum bu hafta sizlere… “Hayme Ana” dan… İsmini duydunuz mu? Kimdir… Bilir misiniz? Cefakâr, vefakâr Türk anasının en büyük timsali. Sizleri Kütahya, Domaniç yöresine götürmek istiyorum.

Hadi şu manzaraya bir bakalım… Baktığımız manzaranın dönemi çok eski… Osmanlının kurulmasından öte… Kayı boyunun bir obasına bakıyoruz şimdi… Lideri Gündüz Alp. Bir de eşi Hayme ve oğulları Ertuğrul.

Gündüz Alp vefat eder. Kayı boyunun başına kim geçsin diye düşünülür önce… Aslında bellidir kimin lider olacağı… Bir kadın… Yürekli, bilekli bir ana “Hayme ana”.

Obanın erkekleri, onu ana bilmiş sözünü emir bilerek saygıda hiç kusur edilmemiş. Oğlu Ertuğrul’u öyle bir yetiştirmiş ki, yüzyıllara “Ertuğrul Gazi” diye adı nam salmış… Torunu kara Osman’ına geleceğin devletini nasıl oluşturacağını belletmiş.

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” bunu kim demiş neye istinaden demiş bilinmez ama ben üstüme alınamam doğrusu. Bu toprağın kadınları, “Anaları” güçsüz mü ki arkalara düşsün. Yanındadır o her daim erkeğinin.

Evet, biz gençler, biz analar erkeğimizin, babamızın, ağabeyimizin, oğlumuzun yanındayız hep. Yanında olmalıyız! Hayme Ana da eşinin yanında olan yüreği, kanı güçlü bir anaydı.

Tarihte İlk anıt mezar, duyulan sevgiden ve saygıdan dolayı ona ait. 1990 da restore edilmiş. Hayme ana ayrıca mesleği olan bir kadın. Kendisi “ebe”.

Vefat etmeden önce Osman’ını yanına çağırır öper öper… Dilindeki duayla ruhunu rabbine teslim eder…

Bu bilinmeye en layık analardan birini, hayatımız için örnek almalıyız belki de… Ne dersiniz?

Selametle… Duayla… Selamla…
sera
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 610
Kayıt: 04 Eyl 2008, 23:00
Konum: GÜRCİSTAN

Reklam

Re: Siz, Osmanlı'yı kuran "kadın" kimdir, bilir mi

Mesajgönderen SIRR » 24 Eyl 2008, 16:42

Rabbim rahmet eylesin bizleride şefaatlerine nail etsin inşallah.

Hayme ana'yı çoğumuz bilmeyiz,gündemimize taşıdığın için allah razı olsun sera.
Aynı yalınlıkla ölmek isterim Kırda bir çiçek gibi, sakin, gösterişsiz....Mum yerine yıldızlar parlasın üstümde Yeryüzü uzansın altımda sessiz.......(Jose Marti)
SIRR
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 890
Kayıt: 04 Eyl 2007, 23:00
Konum: Uzak mescidin yüreğinden..


Dön Osmanlı Sultanları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir