bir sorum olacaktı...!!

Aklınıza Takılan Soruları Yazabileceğiniz Alanımız.

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

bir sorum olacaktı...!!

Mesajgönderen islamyolu_89 » 25 Eyl 2008, 14:57

KADER DEĞİŞEBİLİR Mİ??HANİ ALLAH'TAN BİR ŞEYİ ÇOK İÇTEN VE GÖNÜLDEN İSTERSİN YA O ŞEY KADERLE ALAKALI İSE OLABİLİR Mİ YANİ DEĞİŞİRMİ??
VAZGEÇİP HERŞEYDEN YALNIZCA KUL OLMAK İSTİORUM...
islamyolu_89
Özel Üye
Özel Üye

Reklam

Re: bir sorum olacaktı...!!

Mesajgönderen islamyolu_89 » 27 Eyl 2008, 23:38

olabilir..teşekkürler..
VAZGEÇİP HERŞEYDEN YALNIZCA KUL OLMAK İSTİORUM...
islamyolu_89
Özel Üye
Özel Üye

Mesajgönderen Med_Cezir » 28 Eyl 2008, 08:29

Hasanveseda kardeşim verdiğin bilgiler ne yazıkki kaderi doğru tanımlamamış.
Geçtiğimiz zamanlarda toplumumuz Kaderi yanlış bildiği için bir yazı hazırlamıştım.
http://www.islamiyasam.com/Forums-file- ... -3404.html

Bu sayfaya tıklayarak kader hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Saygılarımla
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen hayalperest » 28 Eyl 2008, 13:54

benim bildigim kadarıyla kaderi insan kendi belirler.yapmış oldugu işler ve davranışlar sedece kaderine yon verir.tabiki ALLAH bilir.kaderi bir araba gibi duşunmek gerek sen direksiyonu nereye çevirirsen o yol gelecegin olur.
zaten kader önceden belirlenmiş olsa kafirlerde işledikleri şıçlar ve gunahlardan sorumlu tutulmazdı.sonuçta onlar birer oyuncu durumunda olurdu.
ben boyle biliyorum .umarım dogru cevap vermiş ve yardımcı :D olabilmişimdir :D
hayalperest
Özel Üye
Özel Üye

Mesajgönderen ucharfbesnokta » 12 Kas 2008, 01:05

Kaderin degismezligi ile kaderin degisebilirligi konusunda Yüce Kitabimiz bize kaderin degisebilecegini bildiriyor. Ama kaderin degisebilirligi hükmü, “kaderin ipini sana verdim,git istedigin gibi dolas” anlaminda degil, takdirdeki bir çizgiyi Cenab-i Hakkin almasi,onun yerine baska bir çizgi koymasi anlamindadir ki,Yüce Kitabimiz gerek duanin,gerekse dua ötesi niyazin ve amelin,mü’mince yasamanin,Allah’a kendini sevdirmenin,kaderin kendisine degisik bir isik verecegini bildiren ayetlerle doludur.Onun için kader durup dururken degismez.Ama insan,duasiyla, gönül zenginligiyle ve yasama biçimindeki güzelliklerle kaderin bir çizgisi üzerinde Cenab-i Hakka nazini kabul ettirebilir.

Yine büyüklerin bir emri vardir.“Kaderin dua ile reddi de kader cümlesindendir.”Yani siz kaderlerinizdeki bir sikintiyi,tahammül edilmeyecek bir çizgiyi dua ile reddediyorsaniz,o da yine kader cümlesindendir.Yani Cenab-i Hakkin tasvibinin disinda insan kaderinin bir tek virgülünü degistiremez.Nasil ki,evrende ay “Ben bugün saat 13.15′te çikacaktim,ama çikmiyorum” diyemezse,insanlarin kaderinde de takdir-i ilahiyi degistirmek mümkün degildir.Hayatta bu zor gibi gelir insana,her sey kaderin tasarrufu içindeyse “benim rolüm nedir” gibi.Senin rolün kulluktur.

Allah’in verdigi Ilahi rolü oynamaktir.Bu çok önemli bir seydir.Cünkü, bir kula Cenab-i Hak bir kader vermekle, bir Ilahi senaryo verir.Bu Ilahi senaryoyu oynamakla mükellef oldugu su dünya sahnesinde, bu degisir mi, degismez mi diye ortadan çikmasi mümkün degildir.Ancak senaryoda kendisine verilen rolün tercihinde bir özellik vardir.

Simdi Cenab-i Hak takdirinde murat ettigi hayat rollerini sahne-i aleme, dünya sahnesine insanlari isinlarken ona bir takdir rolü vermistir,o takdir rolünün intikalinde bir incelik vardir.Nasil vardir? Aslinda rolü oynayan artistin iyi artist olup olmadigi,rolün biçiminde degildir. Mahalle bekçisi olur,rolünü çok güzel oynar,ama kral olur,oynayamaz.Bu bakimdan önemli olan insanin Cenab-i Hakkin takdirindeki rolü sicak ve içten oynamasidir.Bu oynama sirasinda eger o rolün birtakim sikintilari, tazyikleri insanoglunda bir bunalma yaparsa, o eger inaniyorsa, Cenab-i Hak o bunalmayi nasil giderecegini gösterir… Inanmiyorsa büsbütün bunalir,patlar..

Kadere imandaki hikmet de budur.Bunu zevkli oynamak,Cenab-i Hakka “Aferin güzel oynadin oyununu” dedirtmek gerekir.Aradaki nefsi,kalin bir tabakadan, ince bir tüle döndürerek,Cenab-i Hakka yakinlasmak lazimdir.O rolü en sevimli sekilde oynamanin sirrini, yollarini bulmak gerekir.Bir mü’minin en önemli vazifelerinden birisi de her gün Amentü’sünde “Ve bil-kaderi” dedikten sonra, “hayrihi ve serrihi minallahi teala”,yani “Hayir da,ser de Sendendir ya Rabbi” diyerek teslimiyetini mutlaka icra etmesi lazim ki,Islam’in kadere imandaki çok büyük bir özelligi görülsün.

Cünkü evrende Allah’in dediginden baskasi olmaz.Eger ser görüyorsaniz,o Allah izin verdigi içindir.Eger hayir görüyorsaniz o da Allah istedigi içindir.(alıntı)
Bin tane mazeret, bir tane başarıya denk değildir… Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...
ucharfbesnokta
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen Med_Cezir » 12 Kas 2008, 20:50

Kader ile kısmet bazı hususlarda karıştırılıyor, o sebeple yukarıda verdiğim linkteki bilgilerden faydalanmak konuyu açıklayıcı olur diye düşünüyorum ...

Saygılarımla
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir

kader

Mesajgönderen yuksel » 12 Kas 2008, 21:33

selamın aleykum arkadaslar.çok güzel bir konu bulunmuş.konuyu acana ve güzel açıklamaları ile konuyu aydınlatan kardeşlerimdende ALLAH razı olsun.halk genelınde bir kadercilik var .Adam gidiyor ,bir başkasının canına kıyıyor ve bunu kadere maledıyor.ALLA u zulcelal sana gıdecegın yol uzere yolu ikiye ayırmış,biri şer,ikincisi hayır tercih senin,her ikiside kader.senin iradenin ne olacagını CENABİ ALLAH biliyor .VE BİLKADERİ HAYRİHİ VE ŞERRİHİMİN ALLAHU, hayır ve şer ALLAH tandır.Yani bu dünya sınavsa tercih olmalı vede var .sen yönlendirilmiyorsun.kendi tercihini idrak ediyorsun,
yuksel
Özel Üye
Özel Üye

Dön Soru-Cevap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir