Velisinden izinsiz bir bayan Nikâhlanabilirmi?

Aklınıza Takılan Soruları Yazabileceğiniz Alanımız.

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Velisinden izinsiz bir bayan Nikâhlanabilirmi?

Mesajgönderen Ertugrul » 09 Mar 2009, 18:21

Soru :HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE BİR BAYANIN VELİSİ DURUMUNDAKİ İNSANLARDAN İZİNSİZ DİNİ NİKAHI KIYABİLİRMİ, BU NİKAHIN GEÇERLİLİĞİ OLURMU? BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM. BİRDE ANLATTIĞIM DURUMDA OLAN BİR BAYAN EĞER NİKAH ESNASINDA KENDİSİNE BU HAK TANINMAMIŞSA ERKEĞİNİ BIRAKABİLİR Mİ? BUNUN DİNİMİZDEKİ YERİ NEDİR ÖĞRENMEK İSTİYORUM.HADİSTE VEYA KURANDA 2 ERKEK ŞAHİTLE YAPILAN VE BİR MÜDDET GİZLİ KALAN AMA BİRLEŞMENİN OLMADIĞI NİKAH CAİZMİDİR. ERKEK BIRAKMAK İSTEMİYOR KADIN İSE BİR İNAT UĞRUNA BIRAKIYORSA BUNUN SORUMLULUĞU KİME AİTTİR. ŞU AN BAZI ALİMLER KADIN HAKKINI GÖZETMEK AMACIYLA RESMİ NİKAH OLMADAN DİNİ NİKAH OLMAZ, EĞER OLURSA ZİNADIR DİYORLAR. EĞER ERKEK BU HAKKA RİAYET EDİP KADINI BUNA RİAYET ETMİYORSA DURUM NASIL OLUR. ÇÜNKÜ DİNİMİZCE BOŞAMA YETKİSİ ERKEĞE AİTTİR. ERKEK BOŞAMIYORSA KADININADA BÖYLE BİR HAK VERMEMİŞSE DURUM NASIL OLUR. BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

Cevap :
Hanefi mezhebine göre bulûğa eren bir bayan velisinin iznine ihtiyaç duymaksızın nikahlanabilir.(İmâm-ı Şafii hazretleri bu nikahı geçerli saymaz) Biz Hanefilerce caiz ve geçerli olan bu nikah esnasında hanımına boşama hakkını vermeyen erkeğinden daha sonra eşinin isteği ile dahi olsa –madem istiyorsun boşa beni dese erkeği- boşanamaz.Zira boşama hakkının hanıma verilmesi ancak nikah esnasında olur.Dinimizdeki hükmü ise erkeğinden müsadesiz evinden çıkan hanımına bile dönünceye kadar Allahın melekleri la’net eder hadisi şerifi delildir ve ictimâen dört mezhebe göre müsadesiz hanımın yolculuğuna farz olan hacc ibadeti için bile müsaade edilmemiştir. Nikah’ta birleşme şartı yoktur,fakat dünürlük gizli nikah ise aşikâr(açıktan) olmalıdır gizli olur ise nikah şahitlerle beraber sahih olur fakat sünnet terk edilmiş olur.Erkek bırakmak istemiyorda hanım ısrarla bırakmak istiyorsa bunun vebali ciddi bir geçimsizlik nedeni yoksa eğer boşanmak isteyen tarafadır.Nitekim Cenâb-ı Hakkın helallerden en çok buğz ettiği boşanmadır.Ve bahsettiğiniz gibi dinen resmi nikah zorunluluğu yoktur,Türkiye şartlarında bir tek resmi nikah oluyor fakat islâm dört adet nikaha izin vermiştir zaruret varsa ve hanımının müsadesi olursa.dolayısıyla bundan yakın zaman evveline kadar resmi nikah-dini nikah ayrımı yoktu.zaten resmi denilen nikahın dini geçerliliğide yoktur çünkü nikahı kıyan kimse şu kanuna göre ve belediye başkanının bana verdiği yetkiye göre der ama nikahta tek yetki sahibi hazreti Allahtır.(Dini nikahta hazreti Allahın emri peygember efendimizin kavli,mezhep imamızın ictihadına göre denir.)
Tende kudret nerden olsun nimet-i cân şükrüne,Bin dilim olsa yetişmez bir dilim nân şükrüne..ertugrul@islamiyasam.com
Ertugrul
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Reklam

Dön Soru-Cevap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir