Ramazan Ayı Hayırlara Vesiledir


Herkesin Bilmesi Gereken Değerli Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Ramazan Ayı Hayırlara Vesiledir

Mesajgönderen KaanAnsay » 18 Nis 2009, 21:21
Ramazan Ayı Hayırlara Vesiledir


Tüm İslam Dünyası'nın her yıl büyük bir heyecanla beklediği, mübarek Ramazan Ayı'nın içerisindeyiz. Bütün Müslümanların, bereket, hayır, huzur ve barış getirmesini gönülden temenni ettiğimiz bu mübarek ayını kutlarız.

Yüce Allah'ın kullarına bir lütfu olan Ramazan Ayı, tüm insanlığa bir rehber olarak gönderilen Kuran'ın indirildiği ve içinde "...bin aydan daha hayırlı" (Kadir Suresi, 3) olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nin bulunduğu bir bereket ayıdır. Bu ay boyunca, dünya üzerindeki tüm Müslümanlar oruç ibadetlerini yerine getirir, verdikleri nimetler için Rabbimiz’e şükreder ve hatalarından dolayı tevbe ederler. Yüce Allah, Bakara Suresi'nde, Ramazan Ayı ile ilgili şu şekilde buyurmaktadır:

"Ramazan Ayı… İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kuran onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahid olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah'ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz." (Bakara Suresi, 185)

Ramazan Ayı ve Oruç


Yüce Allah'ın vermiş olduğu sayısız nimete karşılık bir şükür vesilesi olan oruç ibadetinin Allah'ın razı olacağı şekilde yerine getirilmesi, güçlü bir imanın, ihlasın, samimiyetin ve Allah korkusunun göstergesidir. Çünkü oruç, Allah ile kul arasındaki bir ibadettir. İnsanın bu farzı yerine getirirken ne niyette olduğunu, samimiyetini, ihlasını, haram ve helalleri uygulamada gösterdiği titizliğini ancak gizlinin de gizlisinden haberdar olan Allah bilmektedir. Bir kişinin, çevresindekilere gösteriş amaçlı ya da samimi bir niyetle orucunu tutup tutmadığını hiç kimsenin bilmesi mümkün değildir. Oruç tutan kişinin bu ibadetinin karşılığı ancak Allah Katındadır. Peygamber Efendimiz (sav) de iman edenleri bir hadisinde şu şekilde müjdelemiştir:

"Bu ayı oruç tutarak, ibadet ederek ve hayır için harcamada bulunarak geçirenlere ne mutlu!"

Allah, orucun farz olduğunu Bakara Suresi'nde şu şekilde bildirir:

"Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız." (Bakara Suresi, 183)

Oruç İbadetinin Hikmetleri


Oruç ibadetinin Müslümanlar için birçok hikmeti bulunmaktadır. Belki de en önemli hikmeti ise, kişinin gün boyunca Allah'ı ve din ahlakını aklından çıkarmamasına vesile olmasıdır. Ramazan harici günlerde bazı insanlar, günlük hayatın karmaşası içinde koştururken çoğu zaman gaflete düşerek Allah'ı aklından çıkarabilmektedir. (Allah'ı tenzih ederiz.) Ancak açlık ve susuzluk gibi iki önemli faktör, insanın gün boyu dikkatini yaptığı ibadete vermesine sebep olacak ve her acıktığı ya da susadığı an oruçlu olduğunun bilinciyle sabır gösterecektir. Tüm bunlar ise kişinin Allah için yaptığı bu ibadetin kendisine getirdiği manevi gücü yaşamasına vesile olacaktır.

Orucun bir diğer faydası da insanların kötülüklerden uzak durup, nefislerini terbiye etmeleridir. Bunun tek yolu da, Allah'a samimi bir kalple iman edip, Rabbimiz’in emir ve tavsiyelerine uymak, vicdanının sesini dinleyip, nefsinin kışkırtmalarından uzak durmaktır. Böyle bir kişinin ahlakı zaman içinde güzelleşecek, imanı olgunlaşacak ve Allah korkusu daha da güçlenecektir.

Müminler bir ay boyunca Allah'ın Kuran'da bildirdiği bu emri uygular ve oruç ile birlikte diğer ibadetlerini de yerine getirirken nefislerini terbiye ederler. Kişi, hayatının her alanında, Ramazan Ayı'nda aldığı bu özel terbiyenin nimetlerinden yararlanır. Çünkü nefsini terbiye etmiş -yani elindeki nimetlerin Allah'a ait olduğunu ve acizliğini fark etmiş- bir insanın hayatında birtakım değişiklikler meydana gelir. Oruçla nefsini terbiye etmiş bir insanın dünya görüşü, olaylar karşısındaki tepkileri ve yorumları farklılaşır. Bu farklılaşma sonucu Yüce Allah'ın büyüklüğü karşısındaki acizliğini anlar ve Allah'a olan saygı ve sevgi dolu korkusu artmış olur.

Ramazan Ayı Allah'ın Üzerimizdeki Rahmetinin Bir Hatırlatmasıdır

"Ellerimizin yaptıklarından kendileri için nice hayvanları yarattığımızı görmüyorlar mı? Böylece bunlara malik oluyorlar. Biz onlara kendileri için boyun eğdirdik; işte bir kısmı binekleridir, bir kısmını(n da etini) yiyorlar. Onlarda kendileri için daha nice yararlar ve içecekler vardır. Yine de şükretmeyecekler mi?" (Yasin Suresi, 71-73)


Allah insanları bu dünyada çeşitli eksikliklere ve acizliklere sahip olarak yaratmıştır. İnsanın hayatının sonuna kadar beslenmek zorunda olması, hayatta kalmasının bu koşula bağlanmış olması da aslında bir eksikliktir. Ancak bazı insanlar, belki de beslenme konusunun insanın bir acizliği olduğunu daha önce hiç düşünmemişlerdir. Bunu, insanın yaratılışı gereği sahip olduğu doğal bir ihtiyaç olarak kabul etmişlerdir. Ama insanın böyle bir ihtiyacının olması bir eksikliktir ve bu eksikliğin altında gizlenmiş hikmetler vardır. Her insanın bu hikmetleri kavramaya çalışması gerekir. Çünkü bir kişi ancak bu mantığı kavradığı takdirde, Yaratıcımız olan Allah’a karşı acizliğini ve O'ndan gelecek her nimete ne kadar muhtaç olduğunu anlayabilir. Oruç tutmanın müminler üzerine farz kılınmasının hikmetlerinden birisi de budur; kısa süreli, geçici bir açlık ve susuzluk dahi insanın kendi aczini ve zayıflığını hatırlamasına ve hissetmesine, Allah'a ne derece muhtaç olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Müminler Gönülden ve Katıksızca Allah’a Yönelirler

"…Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız, -eğer bilirseniz- sizin için daha hayırlıdır." (Bakara Suresi, 184)

Yukarıdaki ayette bildirildiği gibi Allah, yapılan ibadetlerin hep gönülden olmasını bildirmiştir. Örneğin namaz kılan, oruç tutan, zekat veren, itaat eden bir insanın asıl niyeti, kalbinden geçirdikleri önemlidir. Allah, Kuran'da gösteriş için infak eden veya gösteriş için namaz kılan insanlar olduğunu haber vermiştir. Bu insanlar, namaz kılarken Allah'ı düşünmüyor, O'nun karşısında ne kadar aciz ve boyun eğici olduğunu düşünmeden sadece alışkanlıkla dua ve tesbihleri yapıyor olabilirler. Ancak bu yanılgıdaki kişiler eğer bu yaptıklarını, Allah'ın kendilerinden hoşnut olmasını dileyerek, Allah'a karşı aciz ve muhtaç olduklarını düşünerek, ahiretten korkarak yapmıyorlarsa, Allah Katında kabul edilmeyebilir. (En doğrusunu Allah bilir.) Yüce Allah Kuran’da, insanların kestikleri kurbanların kanlarının değil, sahip oldukları takvanın Kendisi'ne ulaşacağını bildirmiştir:

"Onların etleri ve kanları kesin olarak Allah'a ulaşmaz, ancak O'na sizden takva ulaşır. İşte böyle, onlara sizin için boyun eğdirmiştir; O'nun size hidayet vermesine karşılık Allah'ı tekbir etmeniz için. Güzellikte bulunanlara müjde ver." (Hac Suresi, 37)

Sonuç: İbadetlerde Samimiyetin Önemi

Ramazan Ayı, bu ayda yapılan tüm ibadetler ve Allah'ın Kuran'da bize emrettiği güzel ahlak samimi bir şekilde kalpten Allah'a yönelerek hareket etmemizi sağlamaktadır. Çünkü Allah'ın istediği ve bizim bağışlanmamızı sağlayacak en önemli özellik samimi olarak yaptığımız ibadetlerimizdir. Yapılan tüm bu ibadetler, Yüce Rabbimiz'e takvaca yaklaşabilmek için birer vesiledir. Bu nedenle önemli olan Müslüman bir kişinin kendisini Allah'a yaklaştıracak vesileler araması ve her vesileyi gönülden değerlendirmesidir.

"Ey iman edenler, Allah'tan korkup-sakının ve (sizi) O'na (yaklaştıracak) vesile arayın; O'nun yolunda cehd edin (çaba harcayın), umulur ki kurtuluşa erersiniz." (Maide Suresi, 35)


Unutulmamalıdır ki kişiye düşen kendi üzerinde tecelli eden tüm özellikleri şükür vesilesi yaparak sonsuz merhamet sahibi olan Allah'a katıksızca bağlanmak ve O'nun emrettiği ibadetleri yerine getirmektir. Bir ayette Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

"De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır." (Enam Suresi, 162)
KaanAnsay
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
 
Mesajlar: 33
Kayıt: 25 Mar 2009, 00:00

Reklam

Dön Ramazan Ayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir