ANNE-BABA HAKLARI


Hadisler Bölümümüz

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

ANNE-BABA HAKLARI

Mesajgönderen inci » 23 Nis 2009, 23:07[font=Comic Sans MS]“ Kim, anne ve babasının rızalarını alarak sabahlarsa, Cennet’te ona iki kapı açılır. Aynı şekilde akşamlarsa, yine kendisine Cennette iki kapı açılır. Anne ve babasından yalnız birisi hayatta olur da onun gönlünü hoş ederse, kendisine Cennete giden kapı açılır.” buyurdu.

Ashab’tan bir zat: Zulmederlerse de mi? diye sordu.

Bunun üzerine Resul-i Ekrem üç defa:”Zulmetseler de”,buyurdu. Ve devamla:

“Anne ve babasını küstürmüş olduğu halde sabahlayan kimseye de Cehennemden iki kapı açılır. Bu halde akşamlayana da aynı şekilde Cehennemden iki kapı açılır. Bunlardan bir tanesi hayatta olur da, onun rızasını almaz ve onu küstürürse, kendisine Cehenneme giden bir kapı açılır, zulmederlerse de, zulmederlerse de, zulmederlerse de.” Buyurdu.

Yine Resul-i Ekrem şöyle buyurmuştur: “Sadaka veren kimse, sadakasını neden Müslüman olan anne ve babasının ruhu için vermez? Hâlbuki böyle yapsa verdiği sadakanın sevabı, onların ruhuna gideceği gibi, onlardan bir şey eksilmemek şartıyla, onların sevabı gibi bir sevapta kendisine yazılır.” (Taberani- Evsat da ih. 2 c S:547)[/font]
 Bizim yolumuz, incinmemek ve incitmemek yoludur!..
inci
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
 
Mesajlar: 1056
Kayıt: 29 May 2008, 23:00

Reklam

Dön Hadisler Deryası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir