Vücut Saati


Sagliklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Vücut Saati

Mesajgönderen Berzah » 25 Ağu 2010, 11:44İnsan vücudunun her işi yapabilmesi için ideal bir saati bulunuyor. Hangi işin hangi saatte yapılması gerektiği insanın genlerine kodlanmış durumdadır. Saat 05-06 yeni güne merhaba vakti, saat 09-11 arası yoğun çalışma için en uygun zamanlardır.
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Kürşat Karacabey, sağlığın, insanların yaşam biçimiyle doğru orantılı olduğunu ifade etti. Her işin verimli ve başarılı şekilde yapılabilmesi için ideal bir saatinin olduğunu, hangi işin hangi saatte yapılması gerektiğinin insanların genlerine kodlanmış olduğunu kaydeden Karacabey, başarı ve verimliliğe iş ya da etkinliğin yapıldığı zamanın önemli etkisi olduğunu söyledi.
Doç. Dr. Kürşat Karacabey, vücut saati ve yapılması gerekenlerle ilgili şu bilgileri verdi:01.00-02.00:

Verimliliğin ve dikkatin en düşük olduğu saatler. Vücut kendini uykuya ayarlamıştır. Görme ve refleksler zayıftır. Bu saatlerde yapılan trafik kazaları oldukça fazladır.03.00:

Metafizik ve yoğunluk safhası. İnsan içe dönüktür, bedensel ve ruhsal olarak karanlıktadır. Melatonin hormonunun salgılanması arttığından tembel ve kararsızdır.04.00:

Vücut kendini yeni güne hazırlamaya, enerji üretmeye başlar. Kan basıncında yükselme ve damarlarda gerilmeler oluşur. Bu nedenle 04.00-06.00 arası enfarktüs krizi geçirme oranı yüksektir. Kalp rahatsızlığı olanlar ve erken saatlerde spor yapanların dikkatli olmaları gerekir.05.00-06.00:

Yeni güne merhaba vakti. Stres hormonu gündüz değerinin yaklaşık altı katına çıkar. Vücut harekete geçer, gece kaybolan enerji yerine konulur. Metabolizma hareketlenir ve günün işleri için enerji ve protein sentezlenir.07.00:

Organizma uyanmış, ancak hâlâ zayıf, kaslar ve eklemler ısınmamıştır. Bu saatte spor yapmaktan kaçınıp güzel bir kahvaltı yapılmalı. Sindirim sistemi iyi çalışmaktadır.08.00:

Nabız ve tansiyon yükselmeye başlar. Kalp atış sayısı yükselir. Çalışmak için gerekli olan bu artış kalp krizi riskini de yükseltebilir.09.00-11.00:

Kısa süreli bellek en yüksek seviyede. Yoğun çalışma için en uygun saatler, mantıklı düşünüp karar vermek için de idealdir.12.00-14.00:

Yorgunluk başlar. Dikkat dağılır, uyku hali oluşur. Beyne giden kan miktarı azalır. Kan sindirim için yoğun olarak kullanılacaktır. Öğle yemeğinin ardından uyku bastırır. Bu saatte uyuyan kişilerde enfarktüs geçirme oranı yüzde 30 oranında düşecektir.15.00:

Mutluluk hormonunun salgılanması en yüksek seviyeye çıkar. Yeni işler için enerji tekrar gelmiştir, bellek tam yerindedir.16.00-17.00:

Adrenalin hormonu en yüksek seviyede ve kaslar çok güçlü. Organlar yüksek performansla çalışır. Beyin-kas koordinasyonu mükemmel. Olimpiyat rekorları en çok bu saatlerde kırılır.18.00:

Yorgunluk başlar ve vücut akşam yemeğine hazırlanır. Kaslar güçsüzleşir. Midenin en fazla asit salgıladığı saatler. Pankreas oldukça aktiftir. Akşam yemeğine başlamak için ideal bir zamandır.19.00-20.00:

Hava kararmaya, vücut da uyku hazırlığına başlar. Melatonin hormonu havanın salgılanır. Kan basıncı azalır ve nabız yavaşlarken midede sindirim işlemi devam eder.21.00:

Yemek yemenin en tehlikeli olduğu saat. Sindirim işlemi sona ermiştir ve organların günlük görevi bitmiştir. Bundan sonra yenilecek her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden bekler. Bu besinler midede çürüyecek ve zararlı çöp halini alacaktır. Bu zararlı asitler bağırsak ve mide mukozasına zarar verecek ve rahatsızlıklara neden olabilecektir.23.00:

Uyku için en ideal saat22.00:

Alyuvarların aktivitesi artar, vücut bağışıklık sistemi etkin çalışmaya başlar. Bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirli maddeleri uzaklaştıramaz. Bu zararlı madde sabaha kadar vücudu zehirler.23.00:

Uyku için en ideal saat. Stres hormonu salınımı oldukça azalmış, vücut gevşemiş, sakinleşme hali oluşmuştur. Tansiyon ve vücut ısısı düşer.24.00:

Biz uyurken vücut kendini onarmaya başlar. Hücreler yenilenir, saçlar uzar. Gün içerisinde yıpranan bütün dokular yenilenir. Bu, günlük yenilenme fırsatını kaçırmak yaşlanmak anlamına gelmektedir.


AA

Zaman
Kur'an, yaşantıya asılarak şeytanı savar.Duvara asılarak değil !
Berzah
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
 
Mesajlar: 1059
Kayıt: 12 Kas 2006, 00:00
Konum: Yağmurun memleketinden...

Reklam

Dön Sağlık ve Yaşam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir