JETİMAM” YAHUT BOŞA GİDEN TERÂVİH NAMAZLARI


Herkesin Bilmesi Gereken Değerli Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

JETİMAM” YAHUT BOŞA GİDEN TERÂVİH NAMAZLARI

Mesajgönderen gulyaprak » 03 Eki 2007, 21:28Her şeyin kendine mahsus bir usûl, adâp ve erkânı vardır. İnsan, müsbet bir neticeye ancak bu adâp ve erkâna riâyet ederek ulaşabilir. Başka türlü olan, usûle uymadan yapılan ameller- ibâdetler, boşa sarfedilen gayretten başka bir şey ifade etmez.
Onbir ayın sultanı olan ve istisnâsız her mü’minin, ihlâs, gayret ve liyâkati nisbetinde istifade ettiği, mânen birşeyler kazandığı mübârek Ramazan ayının gelişiyle, her sene olduğu gibi, bu yıl da inşâallah câmiler dolup taşacak. Ancak, büyük bir hızla câmilerden, bircok insanın “bir an evvel bitse de çıksak” duygusu içerisinde oldukları da maalesef duyulan ve müşâhede edilen bir gerçek. Hatta bundan dolayıdır ki, hızlı terâvihlerin kılındığı câmiler tercih ediliyor. Bu câmilerin imamları da halk arasında “jet imam” diye tanınıyor. Halbuki câmide yarım veya bir saat duramayan insanın, câmi dışında, daha farklı bir yerlerde saatlerce durduğuna ve sıkılmadığına da başta kendisi şâhit.
Dünyaya ait basit işlerde bile muayyen kâide ve düzen aranırken, Efendimiz (s.a.v.)’in “Gözümün nûru” dediği namazda belli kâide ve esaslar olmaz mı? Elbetteki vardır ve namazlar, kendi adâp ve erkânı üzere kılınmalıdır. Bu hususta mü’munleri ikaz eden Allah Resûlü (s.a.v.), bir defasında namazda acele ile imamdan başını secdeye koyan birisi için, “İmamdan evvel başlarını secdeye koyanlar, secdeden merkep başlı olarak kalkacaklarından korkmuyorlar mı? buyurarak işin vahâmetini ifade etmişlerdir.
İnsan, azîz bildiği birisine bir hediye vereceği zaman nasıl kusursuz, hatasız olmasına dikkat gösteriyorsa, azîz olan Allah için kıldığı namazın da bilhassa tam ve kâmil olmasına dikkat ve hassasiyet göstermelidir... Huşû ve huzur içinde olmalı, tâdil-i erkâna mutlaka riâyet ederek kılmalıdır.
Yine bir başka zamanda isa Allah Resûlü (s.a.v.), âdap ve erkâna riâyat etmeden namaz kılan birisini, “Tavukların yem topladığı gibi acele acele kılmaması” için ikaz etmiştir. Zira namazda tâ’dil-i erkan mühimdir, bütün fıkıh kitaplarında ehemmiyetle üzerinde durulmuştur. Bununla beraber namazın fazla uzatılmaması, zira cemaat içerisinde hasta ve ihtiyarlarında bulunabileceği bildirilmiştir. Bu bakımdan namaz; farz da olsa nâfile de olsa namazdır ve her hâlükârda edâ ediliş şekli ve şartları aynıdır. Hiç kimse sünnetleri sünnet olduğu için hızlı-acele ve bilhassa terâvihi de çok olduğu için jet hızıyla kılayım diyemez. Ölçü; ne kimsenin rahatsız olacağı kadar uzun, ne de namazın ifsad olacağı kadar hızlı ve süratli olmamalıdır.
Hulâsa mü’min, bütün ibâdet ve amellerinde olduğu gibi namazında da, “İhsan Şuuru” ile hareket etmeli... Yani, her ne kadar Allah’ı görmüyorsak da, o bizi görüyor şuuru ile huzura durmalıyız.
Rabbimiz şu mübârek günler hürmetine bizleri “ihsan şuuru”na erenlerden eylesin, ibâdetlerimizi de dergâh-ı izzetinde en güzel kabul ile makbul buyursun
Testiyi doldurmak için çeşmeyi bulmak gerek. Hizmet nimettir, Rabbim (c.c.) hizmetlerinde muvaffak eylesin.!!
gulyaprak
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 931
Kayıt: 08 Kas 2006, 00:00

Reklam

Re: JETİMAM” YAHUT BOŞA GİDEN TERÂVİH NAMAZLARI

Mesajgönderen TuAnA » 04 Eki 2007, 08:27

AMİN ABLACIM RABBİM YOLUNDAN AYIRMASIN BİZLERİ
Zindandan Dışarı Giden Tek Yol; RüYa
TuAnA
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 1165
Kayıt: 06 Şub 2007, 00:00
Konum: SULTANAHMET

Re: JETİMAM” YAHUT BOŞA GİDEN TERÂVİH NAMAZLARI

Mesajgönderen caretta_caretta » 27 Ağu 2008, 03:28

Eline sağlık bacım okadar mühim bir konuki aslında acele ile kıldığımız ve kıldık dediğimiz namazların kıyamet günü yüzümüze çarpılmasından korkar Allah (cc) a sığınırım. Allah-u Teala hz. huzurunda makbul gördüğü namazları kılanlardan ve Rahmet ettiği kullarından olmayı Ümmet-i Muhammed' e (s.a.v) nasip eylesin.
caretta_caretta
Yeni Üye
Yeni Üye
 
Mesajlar: 18
Kayıt: 22 Ağu 2008, 23:00

Re: JETİMAM” YAHUT BOŞA GİDEN TERÂVİH NAMAZLARI

Mesajgönderen Med_Cezir » 31 Tem 2011, 19:07

İmam lık ünvanını takıp, güvendiğimiz ve arkasında saf durduğumuz , örnek aldığımız insanların böyle yanlış şeyler ile karşımıza çıkmaları ve bu büyük vebali almaları , malesef çok üzücü bir durum.

Unutmamalı ki tadil-i erkan'a riayet edilmeden kılınan namazın iadesi gerekmektedir.
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul


Dön Ramazan Ayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir