KUR’ÂN’IN İNDİRİLDİĞİ GECE: KADİR GECESİ


Herkesin Bilmesi Gereken Değerli Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

KUR’ÂN’IN İNDİRİLDİĞİ GECE: KADİR GECESİ

Mesajgönderen gulyaprak » 06 Eki 2007, 21:47Hakîkat, biz onu (Kur’ân’ı Levh-i mahfuzdan dünya semâsına topyekûn olarak)Kadir Gecesi’inde indirdik. Kadir Gecesi’nin (o fazilet ve şerefini) sana bildiren nedir? Kadir Gecesi (içinde Kadir Gecesi bulunmayan) bin aydan daha hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rableri’nin izniyle her bir iş için (yani, o seneden gelecek seneye kadar Allâh Teâlâ’nın hüküm ve kazâ buyurduğu her emirden dolayı yeryüzüne) iner. O (gece)fecrin tulûuna kadar (yani tan yeri ağarıp sabah oluncaya kadar) bir selamdır. (O vakte kadar melekler uğradıkları her mü’mine selâm verirler. Yani o gece aynı selâmettir. (Sûre-i Kadir)
Kur’ân-ı Kerim’de Kadir Gecesi’nin kadr u kıymeti bu İlâhi beyanlarla anlatılıyor. Cenâb-ı Hakk, Ümmet-i Muhammed’e hâs, bir ömre bedel bir geceyle onları taltif ediyor. Kur’ân’ın Kadir Gecesi’nde indirildiğini beyan ile bu gecenin kadir ve faziletinin anlatılması da yine onun kıymet ve şerefini açıklamaktadır.
Şâir bunu anlatırken, “Azîzim bin aya değer/Hilâlin bin aya değer /Yıl var ki, bir güne değmez /Leyl var ki bin aya değer diyor”diyor. Kısaca, zamanın katlanarak değer kazandığı mübârek Kadir Gecesi gibi İlâhi rahmetin coşup zirveye ulaştığı gün ve geceleri anlatmak istiyor.
Bir tek gece; ama bin aydan daha hayırlı, daha bereketli, bir ömre bedel gece... Hallâc-ı Mahsur hazretleri, “saymak, sıralamaktır”diyor. Kadir Gecesi’nin faziletini bin ayla sınırlamak da öyledir. Zirâ Cenâb-ı Hakk, “bin aydan daha hayırlı”dır buyuruyor ki, bu fazlalığın miktarını da ancak Zâtı bilir.
Evet, ama madem Kader Gecesi Cenâb-ı Hakk tarafından bizim için bir ihsân-ı ilâhidir; o halde biz de, bizim için olan bu gecenin kıymetini bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.
Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz. “Kim Kadir Gecesi’nde (sevabına) inanarak, ihlâs ile kâim olursa, (o geceyi ibâdetle ihyâ ederse), geçmiş günahları bağışlanır”(Buhârî, Müslim, Ebû Hüreyre r.a.’den) buyuruyor. Demek ki, bu geceyi değerlendirmenin birinci şartı “kâim olmak”, yani gafletle geçirmemektir. Resûlüllah Efendimiz Ramazan ayını ve bâhusus son on gününü diğer gün ve gecelerden daha farklı bir şekilde ihyâ eder, âile efrâdını da kaldırır, ibâdet hususunda daha çok gayret gösterirlerdi.
Kadir Gecesi’nin Ramazan ayında, bilhassa son on gününde saklı oluşunun hikmeti, insanların ona güvenip diğer zamanlarda isyâna dalmamaları; bir diğer hikmeti de yine buna bağlı olarak, Kadir Gecesi’ne tesadüf etme ümidiyle bütün bir Ramazan ayını ihyâ etmelerini istemek olabilir.
Bir başka hadîs-i şerifte de Allah Resûlü (s.a.v.), “Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasîbini almıştır” buyurur. Kadir Gecesi’nin gündüzünde de gecesi gibi ibâdet ve tâatten uzak kalınmamalıdır. Zira mâlumdur ki, yeryüzünde bir yerde gece olurken, diğer bir yerde gündüz olmaktadır. Böylece her iklimde bulunan, kendi gecesini ihyâ etmek suretiyle aynı hayır ve selâmetten istifade etmektedir.
Mü’minlerin annesi Hz. Âişe (r.a.) şöyle diyor:
— Dedim ki:YâResûlüllah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde duâ edeyim?Şöyle söyle (duâ et) buyurdu:
“—Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbul afve fa’fü annî:Allah’ım! Şüphesiz ki sençok afvedicisin, affı seversin; o halde beni affet.” (Tirmizî)
Kadir Gecesi’nde kılınacak olan (ve nasıl kılınacağını yarın târif edecek olduğumuz) nâfile namazdan sonra en son olarak da 100 defa bu duâ okunacaktır. Rabbimiz bu geceye erişip ihyâ ederek; rahmet-mağfiret ve feyzinden â’zamî derecede istifâde edebilmeyi hepimize nasip eylesin.
Testiyi doldurmak için çeşmeyi bulmak gerek. Hizmet nimettir, Rabbim (c.c.) hizmetlerinde muvaffak eylesin.!!
gulyaprak
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 931
Kayıt: 08 Kas 2006, 00:00

Reklam

Re: KUR’ÂN’IN İNDİRİLDİĞİ GECE: KADİR GECESİ

Mesajgönderen salih » 07 Eki 2007, 13:29

Bu güzel paylaşımınız icin Rabbim razı olsun inşallah bihakkın ifa edenlerden oluruz.
salih
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 500
Kayıt: 17 Ara 2006, 00:00

Re: KUR’ÂN’IN İNDİRİLDİĞİ GECE: KADİR GECESİ

Mesajgönderen Med_Cezir » 25 Ağu 2011, 20:34

Kadir geceniz mübarek olsun inşallah arkadaşlar.
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul


Dön Ramazan Ayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir