Camide yapılan bu uyarı doğrumu? ,(ön saf ile ilgili)

Aklınıza Takılan Soruları Yazabileceğiniz Alanımız.

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Camide yapılan bu uyarı doğrumu? ,(ön saf ile ilgili)

Mesajgönderen hakan24 » 09 Ağu 2010, 19:39

selamın aleyküm değerli abilerim, kardeşlerim.

ben 19 yaşındayım çok şükür 5 vakit namaz kılıyorum en azından kılmaya çalışıyorum vakitlerin çoğunu camii de cemaat ile yerine getiriyorum. Geçen gün camii ye ilk giren bendim ve ilk safa hocanın arkasına oturdum. Çok şükür namaz kıldırabiliyorum o derecede az çok biliyorum bazı şeyleri. Oturdum bir kaç dakika geçti ve bir yaşlı sakallı amca yanıma geldi ve dedi ki delikanlı sen haca gittin mi dedi bende hayır gidemedim dedim. Sonra dedi ki eğer haca gitmediysen bu safa durma arkaya geç biraz hürmet göster. Çok şükür ben ailemden yaşlılara nasıl hürmet göstereceğimi öğretti öyle der dermez arka saf a gittim ama içimde dert oldu çünkü islam adalet dini, haca giden önde otursun gitmeyen arkada otursun diye bir saçmalık olamaz kaldı ki ön safa oturanların çoğu ihtiyar ve hiç biri doğru düzgün ayağa bile kalkamıyor namazda hocaya birşey olsa namaz kıldırabilecek kimse yok. Bu adamın bana bu şekilde yaklaşması beni camii den soğutabilirdi ki namaz sonuna kadar sürekli onu düşündüm elde olmadan namazımda elden gitti belki de bilmiyorum ben araştırdım böyle ön safa yaşlılar oturur diye birşey göremedim.

Sizce ne yapmalıyım oturmaya devam etmelimiyim?
hakan24
Yeni Üye
Yeni Üye

Reklam

Mesajgönderen Ertugrul » 09 Ağu 2010, 22:49

Sevgili kardesim;
evvela tebrik etmek isterim düşünce ve davranışından dolayı,bir hikaye ile cevap vermek isterim soruna. Yeni talebe olan cocuk yaştaki bir genc abdesthanede iken yaşlı başlı bir ihtiyar gelir ve baslar abdest almaya,genc talebe bakarki yaşlı amcanın abdestinde bir sürü kusur var,yüzüne amca yanlış yaptın demenin Dogru olmayacağını dusunerek -bey amca ben yeni talebe oldum belki abdest alırken hatalarım vardır bir abdest alsamda sende takip etsen olurmu demiş. Bey amca a
talebenin abdesti sonunda alacağımı aldım teşekkür ederim evladım demiş. Yaşlı olmak herseyi layıkı ile yapmak anlamına elbette gelmez.
Ön safın sevap ve derecesini bilseydiniz kilicla mücadele ederdiniz hadisi şerifi ön saffin diğer saflara mertebesini izah ediyor,lakin eskiden beri alisilagelen adet ve örfümüz yaşlılarımıza hurmetten dolayı ön saflara yaşlılarımıza(ilim ve takvasinada riayet ederek) yer veririz,fakat bu dini bir zorunluluk değildir.hatta ilmi olan ve imamete layık olan kimselerin ön saflarda bulunması daha dogru olur.imamete layık olanlar siralanirken ilim ilk sırada yaşlılık ise sonlardadir.
İmamin arkası olmasa bile ön safta namaz kılmaya devam edebilirsiniz..

Selâm ve Duâ ile..
Tende kudret nerden olsun nimet-i cân şükrüne,Bin dilim olsa yetişmez bir dilim nân şükrüne..ertugrul@islamiyasam.com
Ertugrul
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen omerhattab » 10 Ağu 2010, 18:21

Güzel açıklama ALLAH razı olsun...
Onlar yol kesecek ve sen yürüyeceksin. Davan için yürüyeceksinDavasını satanlara aldırmadan yürüyeceksinGerekirse öleceksin; ölsende şehadetinle yürüyeceksinÇünku Rabbine söz verdin
omerhattab
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesajgönderen inci » 13 Ağu 2010, 20:32

Maşallah kardeşim, inceliğinizden dolayı tebrik ediyorum. Allah (cc) yolunuzu ve kalb gözünüzü her daim açık etsin, niyetlerinizi halis eylesin inşaAllah.

İbadetlerinizin Kâbe'de yapılan ibadetler derecesinde makbul olması ve Rabbimizin yardımcınız olması duası ile... Allah'a emanet olun
 Bizim yolumuz, incinmemek ve incitmemek yoludur!..
inci
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen Med_Cezir » 13 Ağu 2010, 23:25

Anladığım kadarı ile yaşlı amca, hocanın arkasında namaz kılmakla ilgili birşeyler ifade etmek istemiş.

İmamın arkasında namaz kılan kişi, imamın namazı kıldıramayacak duruma gelmesi durumunda, onun yerine namaz kıldıracak olmasından dolayı, bu görevi layıki ile yerine getirebilecek kişilerin orada oturması gerekmektedir.
Bir nevi imamdan sonra camideki, en bilgili, namazı en doğru kıldırabilecek kişi olması gerekmektedir.

Ertuğrul hocamızında belirttiği gibi, gençlere göre yaşlıların ilminin ve takvasının daha çok olduğu düşünüldüğünden, imamın arkasına onların oturması gerektiği düşünülür.

İnşallah cevaplar açıklayıcı olmuştur.

Saygılarımla
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Re: Camide yapılan bu uyarı doğrumu? ,(ön saf ile ilgili)

Mesajgönderen filozof » 23 Eyl 2011, 05:59

Allah katında herkes eşittir kardeşim sadece anadolunun kültürü gereği gençleri cemaatin en arkasına atarlar. Yanlıştır
filozof
Yeni Üye
Yeni Üye

Dön Soru-Cevap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir