Ne kadar neredeyiz


Diger Forum Konularımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Ne kadar neredeyiz

Mesajgönderen hakandidinir » 20 Mar 2012, 11:46Ne kadar neredeyiz

Şehirler neden ruhsuzlaşır, insanlar birbirlerinden neden bu kadar farklılaşırlar. Kimsenin kimseye saygısının kalmadığı bir topluk haline nasıl gelinir. Aslında kendimizi unuttuğumuzdan atamızı dedemizi hatta çok sevdiğimiz üzerine titrediğimiz bir çok yakınımızı unuttuğumuzdan ola bilir mi? Daha birkaç yıl önce değimliydi gülüştüğümüz söyleştiğimiz zamanlar.

Evet ölüm Allahın emridir ve ölümün getirdiği ayrılık acziyetin en şiddetlisini hissettirir bizlere. Nasıl avunuruz nasıl huzura erdiririz yanan yüreğimizi. Onları ziyaret ederek toprağını baş uçlarındaki çiçeklerini okşayarak. En önemlisi bir gün bizde onlar gibi hallenip yanlarına gideceğimiz idrak ederek.

Haydi gelin şimdi ruhsuz şehirlerle ne alakası var deyin. Anlamsızca bağlantılar kurmaya çalışanların yanı sıra can alıcı tespitler yapanlar çok olacaktır. Bu konu aslında yaşayan bir şehrin en gerçeğinden kaçmasıyla başlar. Mezarlıklar şehrin dışına kaydırılır, gözlerden uzakta olup hem oraya gönderdiklerimizi hem de ölümü aklımızdan çıkarırız .

Göğe doğru açılan avuçlar gibi serviler şehirden çıkar yeşil yerini betona bırakır sessizlik yerini motor ve klakson çığlıklarına bırakır. Peki ya sonra ölümden bi haber ölümsüzler yerleşir toplum içine ve bencillikler despotluklar siner siğelere, hatta plaketler verilir birçok mühendise bizleri ölümün soğuk yüzünden soyutlatyan projelerinden dolayı.

Her şey vardır o projelerde akıllı binalar, arabalarımız için otoparklar, alışveriş alanları, eylence merkezleri, çocuk parkları,hatta yüzme havuzları, spor salonları, seralar hobi bölümleri neler yokki. Ama ölmemeniz kaydıyla ölürseniz sizin kıymetinize emsal bile olamayacak arabanız o otoparkta olabilecek ama siz kilometrelerce uzağa gitmek zorundasınız çünkü sizi içine koyup kapattıkları o çukur bu değerli projeye katkı sağlamaz.

Çünkü artık geçmişte kalmış bir hatıranın her zaman görülmesi hoş olmayan parçasısındır.

Birde şehir ruhunu teslim etmemiş olduğu bir döneme gidip görebilsek. Mahallelerinin yakınında sessiz nasihatlerine devam edenlerle içi içe bahçeler, mescitler, yazın kavuran sıcağına kafa tutan serin gölgeleriyle serviler, çınarlar kim bilir neler fark ettirecektir.

Biraz durup düşünmek lazımdır aslında her sıkıntılı ortamı zamanın şartlarına bağlamak ne kadar doğrudur. Zaman bize bizim istediklerimizi vermektedir o halde kendimize bir iyilik yapalım ne istediğimize dikkat edelim. Ha birde unutmadan en kısa sürede birde eski bir dostu ziyaret edelim sessiz bir sohbette olsa ziyaretimizde biz dua ederek ona fayda edelim, bir gün onun gibi olacağımızı hatırlayıp kendimize de faydalı olalım.

Böylece yaşadığımız şehir ruhunu hep taze tutsun.


Selam Rahmet ve bereket cümlemizin üzerinden eksilmesin.


HAKAN DİDİNİR
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 2639
Kayıt: 10 Oca 2007, 00:00

Reklam

Re: Ne kadar neredeyiz

Mesajgönderen Berzah » 31 Mar 2012, 15:32

Aminn..
Yine çok güzel bir yazıyla karşımızda Hakan abimiz :P
Yüreğine sağlık..
Eski bir dostu ziyaret kısmına gelince..
Mümkün olsa diyorum..
Kur'an, yaşantıya asılarak şeytanı savar.Duvara asılarak değil !
Berzah
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
 
Mesajlar: 1059
Kayıt: 12 Kas 2006, 00:00
Konum: Yağmurun memleketinden...

Re: Ne kadar neredeyiz

Mesajgönderen hakandidinir » 05 Nis 2012, 13:55

Rabbim sizlerden razı ve hoşnut olsun kardeşim Rahmana ısmarlandınız.
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 2639
Kayıt: 10 Oca 2007, 00:00


Dön Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir