Gücü Yettiği Halde Hacca Gitmeyenlerin Durumu


Hac ve Umre Hakkında Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Gücü Yettiği Halde Hacca Gitmeyenlerin Durumu

Mesajgönderen Med_Cezir » 24 Ağu 2012, 06:04Gücü yeten kimseye, hac etmek farzdır: ancak bu farz fevri değil, gelecek senelere tehir edilebilir. Fakat ne de olsa tehiri tehlikelidir. Eğer ömrünün sonunda da olsa hacını yapabilirse, tehir mes'uliyetinden kurtarır; yok eğer hac etmeden ölürse, asi olarak Huzur-ı İlahiye gitmii olur.Vasiyet etmese bile diğer borçları gibi malından bu borcu da ödenir. (Hanefilere göre, vasiyet etmez veya diğer borçları ödedikten sonra malının üçte biri bu vazifeye kifayet etmezse, borç, vereseye intikal etmez,kendi zimmetinde kalır. Vasiyet etmiş ve malının üçte biri de kifayet ediyorsa o zaman borç vereseye intikal eder.) Hac nisabına malik olduğu sene kendisi hacca gitmemiş olup, hacca gidenler henüz haccını yapmadan ölürse, hacdan mes'ul değildir.

Hac kendisine farz olup imkanları olduğu halde, bu vazifeyi ifa etmeden ölenlerin, Allah katında halleri pek perişandır.

Hazret-i Ömer (R.A) "İmkanları olduğu halde hacca gitmeyenlerden cizye alınması için her tarafa yazıp emir göndermeği düşündüm" demiştir.

Said Bin Cübeyr, İbrahim Nahai, Mücahid ve Tavus gibi zevat hac kendisine farz olduğu halde haccını yapmadan öleni bileydik namazını kılmazdık, demişlerdir.

Hatta imkanları olduğu halde haccını yapmadan ölenlerin, bu sebebten, cenazesine iştirak etmeyenler de olmuştur.

İbn Abbas(R.A) vaziyetleri müsait oldğu halde zekatını vermeyip hacını yapmadan ölenler, dünyaya geri dönemk isterler dedi. Ve " Rabbim beni dünyaya döndür belki bu defa, kaybettiğim ömür karşılığı amel-i salih işlerim." ayeti celilesini okudu. Ve buradaki "kaybettiğim ömür"den maksat hacdır dedi.

Kaynak: İHYAU ULUMİD DİN - İMAM GAZALİ / www.islamiyasam.com
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Hac ve Umre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir