Ramazanda Oruçluyken Cünüp Olmak Orucu Bozar mı?


Oruç Hakkında Gerekli Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Ramazanda Oruçluyken Cünüp Olmak Orucu Bozar mı?

Mesajgönderen Med_Cezir » 12 Haz 2014, 10:25Oruçluyken cünüp olunması ve guslü gerektirecek bir hal olması durumunda ne yapılması gerektiği, oruca zarar verip verilmediği, fetva kitaplarımızda şu şekilde cevaplanmıştır.

Soru:Bir şahıs sahur yemeğini takiben ve şafak söktükten sonra veya gündüz ihtilam olsa gününe gün oruç tutmak gerekir mi?

Cevap: Rüyada ihtilam (hamamcı) olmak suretiyle ancak gusül lazım gelir ve fakat oruç bozulmaz, isterse bu hal gündüz uykusu sırasında vuku bulsun, hüküm aynıdır.

İbni Nüceym Fetvalarından: "Oruçlu kimse, Ramazan günü, uykuda ihtilam olsa orucu bozulmuş olmaz. Kaza ve kefaret lazım gelmez" (H.Ec. 1/23)

Açıklama: Ramazan günü, uykuda ihtilam olan kimsenin orucunun bozulmayacağını açık ve seçik olarak ifade eden bu fetva, diğer bir meselenin üzerine nazarımızı teksif etmektedir. Böyle bir kimse, guslünü yapıp namazlarını kılmaya ve diğer dini vecibelerini yapmaya devam eder. Ancak, guslederken ağzından veya burnundan su kaçırmamak için dikkat gösterirKaynak: Mehmed Emre - Çağımız ve Günümüz Meselelerine Fetvalar

anahtar kelimeler: oruçluyken cenabet olmak, oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı, oruçluyken rüyalanmak,
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir