Zekat Nedir Kısaca


Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Zekat Nedir Kısaca

Mesajgönderen Med_Cezir » 03 Tem 2014, 15:10Zekat Nedir Kısaca Açıklar mısınız?


Zekat; Dinen zengin sayılan müslümanın nisab miktarındaki zekat malının belli zamanda, belli miktarını zekat niyeti ile ayırıp emr edilen müslümanlara vermesidir.

Zekat; zekâta mahsus malı, hususî şartlarıyla müstehak olana temlik ederek vermektir. Bu itibarla, zekat verecek kimse zekata niyet ederek bir fakiri doyursa, temlik olmadığından zekâtını ödemiş sayılmaz.

Zekatın farz olmasının şartı: Baliğ, (ergen) akıllı ve hür olan ve borcu bulunmayan müslümanın, asli ihtiyacından fazla olarak üzerinden bir yıl geçen nisap miktarı mala mâlik olmasıdır. Nisap miktarı malda, ayrıca nemâ (üreme, çoğalma) da şarttır. Altın ve gümüş, çoğalmasa da, nisap miktarı olunca zekâtları verilir.

Nisap: Zekâtın vacip olması için dinin koyduğu bir ölçüdür ki, bu da kişinin borcundan hariç 20 miskâl (80.18 gram) altın veya bunun değerinde para ve ticaret malıdır.

Paranın her 40 liradan bir lirası zekât olarak verilecektir. Canlı hayvanların zekatı nev'ine göre değişir. Koyunda; kırkta bir, devede; beş devede bir koyun, sığırda; otuzda bir danadır. Madenler de zekata tabidir.
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Zekat-Fitre-Sadaka

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir