Gazlıgöl Kaplıca Tarihi


Sagliklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Gazlıgöl Kaplıca Tarihi

Mesajgönderen Med_Cezir » 02 Eyl 2014, 12:12Çok eski devirlerden beri insanlığın hizmetinde olan kaplıca, jeolojik olarak birinci zamanda oluşmuştur.

Frikyalılar zamanından beri kullanılmaktadır. Efsaneye göre Frikya kralı Midas'ın güzeller güzeli kızı hastalanır, kendisini dağlara atar, tesadüfen sıcak su kenarına gelir. Bu su ile yıkanan kızın hastalığı iyileşir. Kızı gözetliyen kral Midas'ın adamları hemen haberi Gazlıgöle 10 km. mesadede Ayazinde( o zamanki Metropolis ) oturan krala bildirirler.

Kral kızının iyileşmesine sevinerek sıcak su civarında bazı tesisler yaptırır.

Afyon tarihi kitabı yazarı Süleyman Gönçer, Eshabı kehf vel rakim kısmında, yedi uyurlar mağarasının Afyon - Eskişehir hududunda Yazılı hayada olduğunu ve sözü geçen hamamın Gazlıgöl olduğunu belirtmektedir. Eski hamamın Bizans başlıklı direkleri ve yapı tarzı bu iddiayı doğrular niteliktedir.

Afyon Müze Müdürlüğünce Kaplıca civarında yapılan kazılardan ve çıkan bulgulardan buranın eski bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılmaktadır. Eski hamamın 1992 yılında yapılan restore çalışmalarında bulunan eski hamam kalıntılarından ve yapı tarzından Romza İmparatorluğunun sonunda Bizanslılar döneminde yapıldığı anlaşılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet, Karamanoğulları seferine çıkarken yol üzerinde Gazlıgöl'e uğramış, kaplıca gelirini İstanbul Okçular Tekkesine vakfetmiştir.
Daha sonra iltizam gelirler saray muzafızlarına geçmiştir. Padişan IV. Murat, Gazlıgöl'ün iltizamını Hekim Mustafa Efendiye vermiştir.
Bu husus Afyon şeriye siciline kayıtlıdır.

Osmanlının son döneminde Gazlıgöl'e Giritten göç edenlerin yerleştiklerini görüyoruz.

Cumhuriyet döneminde hizmet amaçlı cilt hamamı, traventen hamamı, çift hamam ve banyolu odalar yapılmıştır.
Kaplıca bugünkü haliyle insanlığın sağlık hizmetine devam etmektedir.


Kaynak: Afyon Gazligöl'deki çeşmenin üzerine yazılmış yazıdır.
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Sağlık ve Yaşam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir