işte ecdadımız (ibret almamız gereken hadiseler)

Osmanlı Devleti Hakkındaki Diğer Konuların Paylaşıldığı Forum

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

işte ecdadımız (ibret almamız gereken hadiseler)

Mesajgönderen gulyaprak » 26 Tem 2007, 19:27

Fatih Sultan Mehmet, hocası Akşemseddin'i çok severdi. Sık sık onu ziyaret eder, saygıda kusur etmezdi.

Fatih'in her gelişinde Akşemseddin ayağa kalkmaz, ona oturduğu yerden " hoş geldin evlât" derdi. Fakat, hocası kendisini ziyaret ettiği zaman Fatih onu ayağa kalkarak karşılardı.

Sadrazam Mahmut Paşa Fatih'ten bunun sebebini sordu. Büyük hükümdar ona şu cevabı verdi. "...paşam ! bunun sebebini ben de bilmiyorum. Korkudan mı dır, yoksa aşırı sevgi ve saygıdan mıdır ?... Onu gördüğüm zaman yerimde oturamıyorum, ayağa kalkıyorum, adeta elim ayağım titriyor, dilim dolaşıyor..." dedi. -İşte sana saygı ve terbiye örneği...

Yavuz Sultan Selim, Mısır yolunda, “Ordu-yu Hümayun” saatlerce Kocaeli’nin bağ ve bahçelerinden geçer. Yavuzun içinde bir endişe:

“-Acaba asker izinsiz bir tek elma koparmış mıdır?” Bir müddet sonra ordusunu durdurur. Yeniçeri ağasını yanına çağırarak bütün askerin heybelerinin aranmasını emir verir. Arattığı şey tek bir elmadır. Fakat yok. Yarım elma bile çıkmaz heybelerden. Yavuz sevinçlidir:

“-Eğer bir askerin üstünde halkın bahçesinden koparılmış tek elma çıksaydı, Mısır seferinden vazgeçecektim. Şükür Allah'ıma” der.

Tarih gösteriyor ki; gerçek “ZAFER”ler yalnız kılıçların ucunda değil, üstün ahlak anlayışının ve faziletlerin burcundadır.

Osmanlı alimlerinin sonuncularından olan Hüsrev hoca, Fatih Camii’nde ders okuturken bir gün geç kalmış, nefes nefese içeri girmiş kusura bakmayın çocuklar demiş, bugün bizim 17 yaşında bir kızımız vefat etti; onun defin işlerini yakınlarına havale ettim, onlar hazırlayacaklar. Ben de derse acele geldim yine de geç kaldım, diyor.

Gençlerin enerjisi, azim ve iradesi ile ihtiyarların tecrübesi mutlaka birleştirilmelidir. Bazı kimseler 60-70 yaşına varınca, irade zaafına uğruyor, kendi kendisine fena bir telkinle hiç bir işe yaramayacağını zannediyor ve köşesine çekiliyor. Bu yanlıştır. Ebû Eyyüb El-Ensari (R.A.) Hazretleri 85-90 yaşları civarında genç mücahitlere katıldı. Emevi orduları ile İstanbul’a kadar geldi. cihad yaptı ve orada şehit oldu, geri dönemedi. Mimar Sinan da 85 yaşında Edirne’de Selimiye Camii gibi en değerli eserini yaşlılığında ortaya koymuştur. İhtiyar büyüklerimiz bunu örnek almalı da irade pısırıklığına düşmemelidirler.
Testiyi doldurmak için çeşmeyi bulmak gerek. Hizmet nimettir, Rabbim (c.c.) hizmetlerinde muvaffak eylesin.!!
gulyaprak
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Reklam

Mesajgönderen abu_hayat » 26 Tem 2007, 22:22

Harikasın ablacım çok süper bir konu.. İçeriği mükemmel.. Elelrine yüreğine sağlık.
İnşallah yeni nesil gençlerimiz biraz olsun bilinçli yetişirde görür bu yaşanılan hadiseleride örümcek adamları hayal ürünü kahramanları kendilerine örnek alacaklarına kendi ecdatlarını örnek alarak yetişirler..

Allah razı olsun :)
abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen hakandidinir » 01 Ara 2007, 00:55

RABBİM BİZLERİ ECDADA LAYIK EVLATLAR RESULÜNE LAYIK ÜMMET VE KENDİSİNE LAYIK KULLAR EYLESİN KARDEŞİM
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesajgönderen gulirana » 01 Ara 2007, 10:15

hakandidinir yazdı:RABBİM BİZLERİ ECDADA LAYIK EVLATLAR RESULÜNE LAYIK ÜMMET VE KENDİSİNE LAYIK KULLAR EYLESİN KARDEŞİM

Amin....
gulirana
Yeni Üye
Yeni Üye

Re:

Mesajgönderen gulferi » 01 Ara 2007, 12:39

Paylaşımın için Allah razı olsun gülyaprak abla.selam ve dua ile.
gulferi
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Dön Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir