Başarılı Anne-Baba-Çocuk İlişkisi


Ağaç diyerek tohumu küçümsemeyenler için islamda çocuk hakkında aradıklarımız/paylaştıklarımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Başarılı Anne-Baba-Çocuk İlişkisi

Mesajgönderen abu_hayat » 25 Haz 2007, 23:33BAŞARILI ANNE-BABA ÇOCUK İLİŞKİSİ

Ana-baba, çocuklarını eğitirken öncelikle gelişim evrelerini bilmeli ve çocuklarının içinde bulunduğu gelişim dönemini tanımalıdır. Başka bir deyişle,çocuklarını tanıyarak işe başlamalıdır.
Ana-baba,çocuklarının kendi modelleri olmadığı gibi,kardeşlerinden ve arkadaşlarından farklı,bağımsız,kendine özgü zeka ve kişilik özellikleri olan bir birey olduğu gerçeğinden hareket etmelidirler.
Anne ve babanın çocuklarına , “uygun olan davranışı” ya da neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretebilmeleri için,gerek kendi aralarında gerekse çocuklarına yönelttikleri davranışlarında dengeli,tutarlı ve kararlı olmaları gerekir.
Anne-babanın güvenli bir çocuğa sahip olabilmeleri için,önce kendilerine,sonra birbirlerine,ardından da çocuklarına güvenmeleri gerekir.
Anne-baba çocuğundan yaşı ve yeteneklerine uygun isteklerde bulunmalı,çocuğu hayal kırıklığına uğratacak,yaşının üstünde beklentiler içine girmemelidirler. Çocuğun ilgi ve yeteneği onun yönlendirilmesinde esas alınmalı,ana-babanın tutkuları dikkate alınmalıdır.
Anne-baba öncelikle çocuğunu bağımsız bir birey olarak kabul eden,ona sevgi ile yaklaşan ve olumlu ilişki kurmaya çalışan kişiler olmalıdırlar. Bilinmelidir ki,sevgi temeline dayanan eğitim,sağlam ve başarılı eğitimdir.
Anne-baba,soyut düzeyde uyarı yerine,somut düzeyde eylemi temel almalıdır.
Anne-baba öyle bir ortam hazırlamalıdır ki,çocuk sanki her zaman anne ve babası yanındaymış gibi kendini güvenli ve hiç yanında değilmiş gibi özgür hissetsin.böyle bir aile ortamı çocuğun kendine özgü anlayış ve düşüncesini ifade etme olanağı sağlar. Buna karşın sağlıksız bir aile,çocuğun nasıl algılaması,düşünmesi ve davranması gerektiğiyle ilgilenir. Çünkü bu ana-baba için,çocukları belirli bir kalıba sokmak,onu bağımsız olarak gelişmesinden daha önemlidir.
Anne- baba,çocuğunun kişiliğine saygı duyan,benlik saygısı üstün kişiler olmalıdır ki,çocuklarının benlik saygısı da üstün olabilsin.anne-babalar kendi kendini yönetebilen bireyler yetiştirmek için gerekli psiko-sosyal ortamı hazırlamalıdırlar. Bunun için de aşırı koruyucu yaklaşımdan kaçınarak çocuğun kendi kendini yöneten bir birey olmasına fırsat verilmelidirler.
Kısacası,anne-baba,çocuğa sevgi veren,girişim yeteneğini ve özgüvenini kazanabilmesi için onu destekleyen kişiler olmalıdırlar. Çocuğa yeterli düzeyde desteğin sağlandığı bu ortamda anne-babanın sağladığı disiplin ve eğitimin nitelikleri olumludur.Çocuğun istemi hiçbir zaman engellenmez. Aşırı davranışları anlayışla karşılanır ve yumuşak bir biçimde düzeltilir. Böyle bir esnek ortamda çocuk ,cesaretli ve topluma uyumlu bir insan olarak yetişir. Yaşamını yapıcı çabalar üstüne kurmayı öğrenir.
İdeal anne-babayı tanıtmak zor olmakla beraber başarılı anne-babalar ,çocuğun ihtiyaçlarını sezen,onlara uygun yanıtlar veren,aşırı hoşgörülü veya katı olmayıp ,çocuğa karşı esnek bir yaklaşım içinde olan ,davranışlarında belirli bir kararlılık ve devamlılık sağlayan,karşı çıkmadan önce her zaman çocuğunun isteklerini dinleyen anne-babalardır.
Yine başarılı anne-babalar,çocuğunun kendi kendisini denetlemesini ya da iç denetim demek olan ahlak gelişimine ortam hazırlayan,çocuktaki sorumluluk duygusunu geliştiren,olayların sonuçlarıyla onları baş başa bırakan,onlara hak ve özgürlüklerinin sınırını öğreten,çocuklarına korku silahını çevirmeksizin,kendi kendilerini disipline eden ve düşüncelerini özgürce anlatabilen birer birey olarak yetişmelerine imkan hazırlayan kimselerdir.
abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu
 
Mesajlar: 569
Kayıt: 03 Ara 2006, 00:00

Reklam

Re: Başarılı Anne-Baba-Çocuk İlişkisi

Mesajgönderen gulyaprak » 26 Haz 2007, 11:38

cok güzel bilgiler bunlar canım benim.Rabbim senden razı olsun.bunları yazıcıdan cıkarıp evde daha güzel okuyorum..inş Rabbim hayırlı bir nesil yetiştirmek nasip eder bizlere..mevlam iyi bir ana baba olmayı vede cocugunu islam terbiyesi ile yetiştiren ebeveynlerden eylesin..selametle...
Testiyi doldurmak için çeşmeyi bulmak gerek. Hizmet nimettir, Rabbim (c.c.) hizmetlerinde muvaffak eylesin.!!
gulyaprak
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 931
Kayıt: 08 Kas 2006, 00:00

Mesajgönderen abu_hayat » 26 Haz 2007, 18:48

Amin ablacım. İnşallah amacımız o değil mi?
70inden sonra kime neyi ne kadar anlatabilir ve ne kadar başarılı olabilirz ki?
Çocuk eğitimini büyüklerimiz çınar ağacına benzetir..
Çınar içerisinde özünde nasıl bir çekirdek barındırıyorsa ve o çekirdeğin içinde de çınara ait bilgiler nasıl işlenmişse(ki ona göre çınar ağacı mı meyve ağacı mı olacağı belli olur); işte çocukta öyledir. o daha küçükken üzerine nakşedilen ahlak karakter üzerine belli olacaktır ne ağacı olacağı neler yapacağı...
Çocuklar 6 yaşına geldiğinde kişiliinin %65'ini tamamlamış oluyor. Bi düşünürsek aslında daha 6 yaşında bu kadar dolduysa bu oluşum geriye pekte birşey kalmamış demektir. O zaman çocuklarımızı anne karnından başlayarak 6 yaşına kadar yaş gelişimlerini ve özellikelrinide dikkate alarak öyle bir dolduracağız ki Belki bir Fatih Sultan Mehmet Han yetişecek onlardan..
Biliyor musunuz blmiyorum tarihçiler İstanbulun ve gönüllerimizin Fatih'inin karalama defteri için; O nun karalama defteri şimdilerin bilim ve illim kitabı olacak değerdedir diyorlar.
Daha çocuk yaşta belliydi zekası ve ahlakı...
Ee öyle bir çocukta bizlerin çocuk yaş diye tabir ettiği ve bir çok işi beceremediği yaşta kimselerin erişemediği İstanbul'u fetheder :wink:
Yeni Fatihler, Yavuz Selimler yetiştirmek duasıyla inşallah...
Allaha emanet olun
abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu
 
Mesajlar: 569
Kayıt: 03 Ara 2006, 00:00


Dön Çocuk Eğitimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir