Çocuk En Hayırlı Meyve..


Ağaç diyerek tohumu küçümsemeyenler için islamda çocuk hakkında aradıklarımız/paylaştıklarımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Çocuk En Hayırlı Meyve..

Mesajgönderen abu_hayat » 23 Tem 2007, 13:00Çocuk, en hayırlı meyve

Bir insan çalışır, çabalar, ticaret yapar, para kazanır. O parayla ev alır, araba alır, tarla alır. Bütün bu servetler dünyada kalır. Bu maddî “servetler” ölümle birlikte, olduğu yerde kalacak olan “ölü yatırımlar”dır; ama bir kimsenin çocuğunu güzel şekilde yetiştirmesi ve onun güzel terbiyesi ve eğitimi için yapmış olduğu harcamalar ise, kendisiyle birlikte kabrin öte tarafına gelecek ve kendisine kıyamete kadar sevap kazandıracak olan “en akıllı yatırım”dır.
Peygamber Efendimiz’in (sas) ifadesiyle “cennet çiçeklerinden” olan, tıpkı bembeyaz, tertemiz bir sayfa gibi anne ve babanın yedieminliğine emanet edilmiş olan çocuk, Allah’ın emrettiği istikamette yetiştirildiği takdirde, o çocuk anne ve baba için en büyük kazanç ve bir “sadakai cariye” olacaktır. O çocuk, kıldığı namazla, okuduğu Kur’ân’la yapmış olduğu hayır ve hasenatla, anne ve babasının amel defterine devamlı sevap yazdıracaktır.

Ebû Hüreyre’nin (ra) rivayet ettiğine göre Resûlullah (sas) bu hususta şöyle buyurmuşlardır: “İnsan (Müslüman) öldüğü zaman üç şeyin dışında bütün amellerinin sevabı kesilir. Bunlar, şunlardır: İnsanlığa faydası devam edip giden eser. İnsanların faydalandığı ilim. Kendisine hayır duâ eden iyi bir evlad.” (Müslim, Vasıyye: 14)

Çocuk, nadide bir çiçektir, eşi bulunmaz bir mücevherdir. Kâinatın Sultanı olan Allahu Teâlâ’nın, anne ve babaya emaneten verdiği bir hediyedir. Onun için anne ve baba, çocuklarını “en iyi şekilde yetiştirmek” için ne yapmak lazımsa, önce onu öğrenmeli, sonra uygulamalıdırlar.
[Ailem Dergisi]

abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu
 
Mesajlar: 569
Kayıt: 03 Ara 2006, 00:00

Reklam

Re: Çocuk En Hayırlı Meyve..

Mesajgönderen Med_Cezir » 23 Tem 2007, 13:42

Güzel bir paylaşım olmuş .
Toplumumuzun durumuna baktığımız zaman eger gençlerin hayata bakışından memnun degil isek, suçu tamamen çocuga atmak yanlış olur. Yazıda belirtildiği gibi bu noktada ailenin rolü büyüktur.

Farklı bir açıdan baktığımız da ; şuanki okullar,kolejler, özel kurslar, en son üniversitelerde ögrenim görmüş öğretmenler vs vs., iyi bir ögrenim için sanki herşey yerli yerinde gözüküyor. Eskiden ise bu saydığım noktaların belkide çoğu mevcut degildi. Ama kültürüne,dinine,milletine sahip evlatların daha çocugunlukta yetiştiğini düşünmekteyim.

Bu düşünceler ışıgında ortada gereken herşey var ama meyve yok gibi duruyor dimi? Meyvede yok, Maneviyatta yok yada çok az :(

Rabbim inşallah bilgili aileler, biliçli çocukların artmasını nasip eder.
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul


Dön Çocuk Eğitimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir