Çoçuklara Din ve Allah nasıl anlatılmalıdır?

Ağaç diyerek tohumu küçümsemeyenler için islamda çocuk hakkında aradıklarımız/paylaştıklarımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Çoçuklara Din ve Allah nasıl anlatılmalıdır?

Mesajgönderen gulyuzlum » 13 Şub 2008, 23:15

ALLAH’A samimi bir kul olmak, zorlamayla olacak bir şey değildir. Kulluk yaşanacak bir haldir. Böyle olduğu için de, belli adımların sonunda belli sonuçlar cinsinden kalıplara uymaz.

Çocuğun dindar olması için anne baba olarak bizim yapabileceklerimizden bazıları şunlar olabilir:

Evvela, bunu ciddi olarak istemeli ve bu konuda kararlı olmalıyız. Şimşek ışığında yol alınmadığı gibi, bu arzu da geçici heveslerle olacak bir şey değildir.

Çocuk büyütmekle, çocuk yetiştirmenin arasındaki farkı iyi anlamalıyız. Çocuk yetiştirmenin, bilinçli bir süreci ve bu süreçteki kararlı çabaları gerektirdiğini bilmeliyiz.

Daha sonra da kesinlikle şuurunda olmalıyız ki, dindar olmanın özü özeti Allah’ı sevmektir. İnsan sevdiğine yaklaşır, sevdiğinin yolundan gider. Çocuğa Allah’ı sevdirmeliyiz; sevdikten sonra gerisini çocuk da getirebilir. Yoksa ezbercilikle dindar olunmaz. Dinden haberdar olmak başka, dindar olmak başkadır.

Ayrıca, çocuğumuzla sıcak bir yakınlık kurmalıyız; çocuğumuzun rahatça konuşabileceği, soru sorabileceği bir iletişim ortamı sağlamalıyız.

Bunların yanı sıra, çocuğuyla güzel bir diyalog içinde olan anne baba, ondan gelecek olan sorulara net ve kısa olarak cevap vermelidir.

Bilmeliyiz ki, çocuğumuz izah istemiyor, cevap bekliyor. Çocuk, “güneşi kim çıkardı?” diye sorduğunda, “Allah güneşi bizi aydınlatsın ve ısıtsın diye çıkardı,” gibi kısa bir cevap onu tatmin edebilir. Yoksa bu soruyu cevaplamak için evrenin yaratılışından başlamamız gerekmez. Zaten ne kadar uzatırsak, çocuğumuz bizi o kadar az anlayacaktır.

Çocuğumuzun sorularına mutlaka doğru cevaplar vermeliyiz. O küçüktür anlamaz diye cevapları geçiştirmemeliyiz. “Kardeşim nereden geldi?” diye sorduğunda, “onu Allah yarattı, büyüyünce beraber oynayacaksınız, birbirinize yardımcı olacaksınız” gibi doğru bir cevap verebiliriz. Yoksa “kardeşini leylekler getirdi” gibi, çocuğa bir faydası olmayacak masallarla onun zihnini dondurmaktan, düşüncesinin gelişmesini baltalamaktan kesinlikle kaçınmalıyız.

Çocuğumuzun sevdiği, beğendiği, varlığından haz aldığı şeylerin var olmalarının nedenini doğru olarak bildirilmeliyiz. Sevdiği bir şeyi, bir insanı, Allah’ın yarattığını öğrenmesi, çocuğu Allah’a yaklaştıracaktır. Sorduğu sorularına, tabiat ana, Noel Baba, evrim.. gibi gerçek dışı uydurma cevaplar alan bir çocuğun, duygusal zekası gelişemeyeceği gibi, belirsizlikler içinde kalan aklı, kainatı ve hayatı anlamakta da güçlük çekecektir.

Çocuğunu dindar bir insan olarak yetiştirmek isteyen bir anne babanın en büyük yardımcısı elbette Allah’tır. Çünkü Allah, insanı, kendine muhatap olacak imkânlarla donatıp yaratmıştır. Peygamberimizin ifadesiyle, “her çocuk İslâm fıtratıyla, yani Allah’a iman edecek bir karakterle dünyaya gelir.” Bize iman lütfeden Yaratıcımız, çocuğumuza da merakı ve soru sorma yeteneğini vermiş; böylece çocuğumuzu insana yaraşır bir gelişme sürecine hazır hale getirmiştir.

İkinci yardımcımız, kainattır. “Kainattan nasıl yardımcı olur,” demeyin. İnsanın Allah’ı tanıma yollarından birisi de kâinattır. İnsan, Allah’ın yarattıklarını görüp tattıkça, Yaratanına olan bilgisi ve sevgisi artar. Bu konuda bir kıssa vardır:

Allah (c.c.), Davud aleyhisselama buyurmuş ki:

“Beni kullarıma anlat, Beni sevdir.”

Davud aleyhisselam:

“Ey Rabbim! Seni kullarına anlatabilirim,” dedi, “ama nasıl sevdirebilirim?”

Allah (c.c.) buyurdu ki:

“Sen kullarıma, onlara ihsan ettiğim nimetlerimi hatırlat, açıkla; Ben onların kalplerinde sevgiyi yaratırım.”

Öyleyse çocuğumuza Allah’ı sevdirmek için daima kâinattan, Rabbimizin dünyada yarattığı güzelliklerden bahsetmeliyiz.

Ağaçların, çiçeklerin, yıldızların, Ay’ın, dünyanın, hayatın güzelliklerini onun dikkatine sunmalıyız.

Ayrıca, Allah’ın bütün bunları bizim için, bizi sevdiği için yarattığını söyleyebiliriz. Bir meyve yiyorsak, “Bak yavrum” diye başlayarak, “Allah bizi ne kadar çok seviyor, bizim için bu güzel meyveyi yaratmış, rengini, tadını, şeklini, kokusunu bizim hoşumuza gidecek gibi yapmış..” diyebiliriz.

Böylece sonuçta belki de hiç beklemediğimiz bir anda, çocuğumuz elinde bir meyve yiyor iken, “Biliyor musun baba, ben Allah’ı çok seviyorum” diyebilecektir.
Yolun düşer, Medine’yi münevvereye uğrarsan  Var Yeşil Ravza’yı gör seher yeli.  Yüzüm, imkânım yok, beni sorarsan  Yakar ciğerimi, kor seher yeli..
gulyuzlum
Özel Üye
Özel Üye

Reklam

Mesajgönderen Zulal » 14 Şub 2008, 11:29

ÇOCUK EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ,ÖZELLİKLE AHİR ZAMANDA,ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.ÇOCUĞA EĞİTİM VERİRKEN ÇOK DİKKATLİ VE SABIRLI OLMALI,İSTİKRARLI VE KARARLI OLMALIYIZ.
Zulal
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen hizmetkar » 15 Şub 2008, 17:03

İNSAN FITRATINDA BASKIYA KARŞI İSYAN KENDİSİNE DİKTE EDİLENŞEYE KARŞI BAŞKALDIRMA İSTİDADI İLEGİZLENEN ŞEYE KARŞI MERAK VE YASAKLANAN ŞEYE KARŞI ŞİDDETLİ TEMAYÜL VARDIR ANNE VE BABALAR BU DÜSTÜRU İYİ BİLİB ÇOCUĞUNA DİNİ EĞİTİM VERİRKEN YASAK KOYMAMALI AKSİNE ONDA MERAK UYANDIRARAK KENDİ İSTEĞİ İLE ÖĞRENMESİNİ SAĞLAMALIDIR YOKSA ÇOCUĞU YETİŞTİRECEM DERKEN ONU TAMAMEN KAYBEDEBİLİR İSYANKAR BİR EVLAT YETİŞTİREBİLİR ALLAH HERKESE HAYIRLI EVLATLAR YETİŞTİRMEK NASİP ETSİN
AMİNNNNNNNNNNNNNNNN..............................................
hizmetkar
Yeni Üye
Yeni Üye

Re:

Mesajgönderen eymen_nur » 22 Mar 2008, 16:16

Bu konuda M. Emin Ay'ın 'çocuklara Allah'ı nasıl anlatalım?' adlı kitabı var tavsiye ederim. Paylaşımlar için Allah razı olsun.
eymen_nur
Özel Üye
Özel Üye

Mesajgönderen Berzah » 22 Mar 2008, 16:38

gerçekten de dikkat gerektiren bir konu :roll:
istifade ettim Allah razı olsun
Kur'an, yaşantıya asılarak şeytanı savar.Duvara asılarak değil !
Berzah
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen beria » 22 Mar 2008, 17:26

:cry: :cry:
ZOR İŞ...
ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN...
AYRICA BU GÜZEL KONU İÇİN DE MİNNETTARIM, EMEĞİNE SAĞLIK ABLAM...
beria
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesajgönderen gulferi » 22 Mar 2008, 18:53

MasaAllah; konunun güzelligine... Rabbim razi olsun. Onun yolunda evlatlar büyütmek nasip olsun.

Emeginize saglik!

DUA ile kalin...
Rahmetinden Bir Damla Bizede Ayır YaRAB...
gulferi
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen gulyuzlum » 22 Mar 2008, 20:26

Teşekkür ediyorum arkadaşlar o sizin güzelliğiniz. :oops:
Yolun düşer, Medine’yi münevvereye uğrarsan  Var Yeşil Ravza’yı gör seher yeli.  Yüzüm, imkânım yok, beni sorarsan  Yakar ciğerimi, kor seher yeli..
gulyuzlum
Özel Üye
Özel Üye

cocuk yetıstırmek

Mesajgönderen yuksel » 22 Mar 2008, 23:24

selamın aleykum arkadaslar aıle onemlıtabıkı ama bırde cevre faktoru var mesela bu konu ıle ılgılı bır muezın agabey vardı 4 tane cocugundan 1 muftu 2 ımam 1 serserı cıktı cunku cevresındekı arkadas ortamı onu oraya surukledı.bırde bahcıvan ayyas abı var cocuguna sen neden namaz kılıyorsun dıyecek kadar nankor.ama cocuk namaz kılmak bıryana 6 .sınıf arkadasları ıle muezınlık ıcın yarısıyor.sıze yenı yasadıgım bır olayı anlatayım ınsallah gecen ramazan bayram ı arıfesı cocuk soruyor abı sen bayram namazına gıdecekmısın..ben ınsallah dedım pekı sabah namazına dedı ..ben gıne ınsallah SELCUK dedım .abı benıde alırmısın dedı alırım dedım .senden bırsey rıca edebılırmıyım dedı cocuk ben tabıkı.deım sabah EZANI OKUNMADAN ORADA OLMAK ISTIYORUM DEDI COCUK .Ezanı camının dıbınde dınlemek ıstıyorum olurmu dedı .ben ınsallah dedım ama bıtık bır vazıyette cunku cok duygulandı bu cocuk 6.cı sınıfta ve aıle ılgısız ama cocuk bır cevher ınsallah bu kardesımıze dua edelım yasadıgı cevre onun bu guzel duygu ve dusuncelerını degıstırmesın ALLAH bızım cocuklarımızada bızede ımanla yasayıp kelımeyı sahadetle son kelımeyı nasıp etsın
yuksel
Özel Üye
Özel Üye

Dön Çocuk Eğitimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir