ÖFKEYİ DİNDİREN SÖZ


Osmanlı Sultanları Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

ÖFKEYİ DİNDİREN SÖZ

Mesajgönderen gulyuzlum » 31 Tem 2008, 18:45Ashab-ı Kiram’dan Süleyman bin Sured (r.a.) buyuruyor ki:
Resulüllah (s.a.v.) ile beraber oturuyordum. 0 sırada iki adam birbirlerine (öfkeyle) kötü söz söylüyorlardı. Bunlardan birinin yüzü kıpkırmızı olmuş, şah damarları şişmişti. Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Ben bir kelime biliyorum. Şayet o adam onu söylemiş olsa kendinde bulduğu bu hal (öfke) ondan giderdi. Eğer ‘Eüzü billahi mine’ş-şeytani’r-racim’ derse kendinde bulduğu bu hal ondan gidecektir.” buyurdu.

FATİH SULTAN MEHMED HAN'IN DOĞUMU
Sultan İkinci Murad Hanın oğlu Sultan İkinci Mehmed Han, 1429 senesinde Edirne’de Eski Saray’da sabaha karşı Hüma Hatun’dan dünyaya geldi.
Sultan İkinci Murad, Kur’n-ı Kerim’den Süre-i Muhammed’i bitirmiş, Süre-i Feth’in ilk ayetlerine başlarken bir şehzadesinin dünyaya geldiğini müjdelediler.
Şair padişah: “Ya, öyle mi, Elhamdülillah Ravza-i Murad’da bir gül-i Muhammedi açtı.” dedi. Böylece şehzadenin ismini de koymuş oldu. Cuma günü, vezirlerin, emirlerin ve âlimlerin hazır bulunduğu bir toplantıda, iki rekat şükür namazı kıldıktan sonra, kucağına verilen kundaklı bebeğin kulaklarına tekbir ve ezanla üçer defa “Mehmed bin Murad” diye seslendi.
Hoca Sadeddin Tacu’t-Tevarih’de diyor ki:
Fatih Sultan Mehmed Hanın doğduğu sene yeryüzünde fevkaladelikler meydana gelmiştir. Doğduğu günlerde gündüz vakti gökyüzünde yıldızlar gecedeki gibi göründü. Büyük bir kuyruklu yıldız doğdu ve İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna kadar uzanmış gibi seyredildi. 0 sene doğan çocukların çoğu erkekti. Hayvanlar ikiz yavruladılar. Atların yavruları erkek, ahır hayvanlarının yavruları da dişi oldu. Tarlalardaki hububat taneleri çok iri olup, bağ ve bahçeler meyve bolluğuna gark oldu. Tarihçi Hammer’de bir benzerini yazmıştır. (Osmanlı Tarihi)

- Fazilet Takvimi - 29 Mart 2008 Pazar -
gulyuzlum
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 637
Kayıt: 17 Oca 2008, 00:00

Reklam

Re: ÖFKEYİ DİNDİREN SÖZ

Mesajgönderen SIRR » 31 Tem 2008, 19:13

Değerli bilgiler için sağol gulyuzlum.

Biz kimlerin torunuymuşuz :) elhamdülillah..
Aynı yalınlıkla ölmek isterim Kırda bir çiçek gibi, sakin, gösterişsiz....Mum yerine yıldızlar parlasın üstümde Yeryüzü uzansın altımda sessiz.......(Jose Marti)
SIRR
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 890
Kayıt: 04 Eyl 2007, 23:00
Konum: Uzak mescidin yüreğinden..


Dön Osmanlı Sultanları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir