[color=red]ZORLA EVLİLİK NE KADAR GEÇERLİ OLUR?[/color]

İslam'da Aile hayatı, Ailedeki Bireylerin Sorumlulukları, Çocuk Eğitimi, Evlilik Ve Nikah, Toplum Aile İlişkisi Üzerinde Tartışabileceğimiz Forumumuz..

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

[color=red]ZORLA EVLİLİK NE KADAR GEÇERLİ OLUR?[/color]

Mesajgönderen E_YILDIZ » 03 Eyl 2008, 16:40

Ensar'dan Hidame'nin kızı Hansa, Hz.Aişe'nin huzuruna girer ve şu şikayette bulunur:
"Babam itibarını arttırmak için beni kardeşinin oğlu ile evlendirdi. Ben ise istemiyordum."
Hz.Aişe, "Resulullah (s.a.s) gelinceye kadar bekle" diye oturttu. Resulullah teşrif edince, Hz.Aişe durumu ona anlatır.
Resulullah (s.a.s) hemen kızın babasını çağırtır ve evlenme yetkisini kıza verir. Bunun üzerine Hansa Resulullah'a (s.a.s) şöyle der:
"Ya Resulullah! Ben babamın yaptığı nikahı ediyorum ancak babaların, kızlarına böyle yetkisinin olmadığını bilmek isterim." (Nesei, Nikah: 36)
Burada babaların yetkisinin alınmasından maksadın, kızlarını zorla evlendiremeyeceklerini anlıyoruz.
Yukarıdaki her iki hadis de, kızın rızasının evliliğin sahih olmasının şartlarından birisi olduğunu göstermektedir.
Zorlama, rızayı ortadan kaldırdığından evlilik sahih olmamaktadır.
"Muhakkak ki, zâlim idârecilerin huzûrunda hakkı ve adâleti müdâfaa etmek, Allâh indinde cihâdın en yücesidir." (Tirmizî, Ebû Dâvud)
E_YILDIZ
Özel Üye
Özel Üye

Reklam

Dön İslam'da Aile Hayatı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir