[b]Kuran-ı Kerim okumanı fazileti [/b]

Yüce Kitabımızın Tefsir İlgili Konuların Tartışıldığı Alanımız

Moderatörler: Ertugrul, ucharfbesnokta

[b]Kuran-ı Kerim okumanı fazileti [/b]

Mesajgönderen ucharfbesnokta » 12 Kas 2008, 01:51

Onun lafzını okumak da bir ibadettir Namazda okumak farzdır Kur’ân-ı kerîm okumak ve okutmak çok sevâbdır. Hattâ bunun sevâbı dedelerine, çocuklarına ve torunlarına tesîr eder...

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Hz Cabir (r.a) n rivayet ettiği bir hadiste

Kuran ı Kerim şefaatı makbul bir şefeatçi (şikayeti makbul bir şikayetçi)savunması tasdik olunan bir savunmacıdır.Kim onu,ön planda tutup onun peşinden giderse ,o kişiyi Cennete götürür kimde onu arka planda tutarsa cehenneme götürür
O halde Kuran ı Kerimin şefaatına nail olmak isteyen her müslümanın en büyük arzusu ve isteğidir.Onun için Kuran ı Kerimimizin nüshalarının bakımlı olması ve kütüphanedeki durumundan ve zaman zaman elimize alıp okumak tefekkür etmek hükümlerini hayatımızda tatbik etmek ve bir çok mevzuda dikkat etmemiz titizlikle hürmet göstermemiz gereken hususlar vardır.Toplumlar.Cemiyetler olarak naddi ve nanevi muvaffakiyetimiz veya muvaffak olmamız bunlara riayete bağlıdır

Nitekim sevgili peygamberimiz
Muhakkakki Allahü Teala şu kiyap (sebebi)ile bir takım toplulukları yükseltir bazılarınıda alçaltır buyurmuştur
İ’tikâdı düzgün bir kimse, Kur’ân-ı kerîmi okuyup, muteber ilmihâl kitaplarında bildirildiği gibi amel ettiği, ibâdet yaptığı takdirde büyük sevâblara kavuşur
Kur’ân-ı kerîm okumakla alâkalı okumanın ehemmiyeti okurken dikkat edilecek hususları ve adabı ile alakalı bazı mühim noktaları burada arzetmeye çalışalım

Sevgili Peygamberimiz buyurdu ki:
“Ümmetimin en hayırlısı, Kur’ân-ı kerîmi öğrenen ve öğretendir.”

Muhakkak demirin paslandığı gibi Kalplerde pas tutar Eshabı Kiram Aleyhimürrıdvan sordular
Onun cilası nedir ya RAsülellah
Kurnan ı Kerimi okumak ve ölümü hatırlamaktır.

Hoca çocuğa Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü teâlâ çocuğun anasının, babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır.İşte Kuran ı Kerimi öğrenmenin derecesi....

Ümmetimin yaptığı ibâdetlerin en kıymetlisi, Kur’ân-ı kerîmi, Mushafa bakarak okumaktır.
Kuranı Kerim Allah ın bir zayafetidir onun ziyafetine gözünüz yettiği kadar yönelin

Kur’ân-ı kerîm okunan evden arşa kadar nûr yükselir.

Kur’ân-ı kerîm okunan evin hayrı artar, sâkinlerini sıkmaz, melekler oraya toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur’ân-ı kerîm okunmıyan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Bu evden melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar.

İnsanlarda ibadette en ileri olanı onu çok okuyandır...
Her gece on âyet okuyan, gâfillerden sayılmaz.

Kur’ân-ı kerîmi okumak, mühim sünnettir. Tecvîd ilmine uygun olarak ve hürmet ile okunan Kur’ân-ı kerîmi dinlemek farz-ı kifâyedir. Okuyanlara verilen sevâbların aynısı, dinleyenlere de verilir.

Kuran ı Kerimin her bir harfi için Namazda okuyana (1000)hasene abdesli okuyana (100) abdstsiz ezbere okuyana (10)hasene verilir Şİmdi düşünelim bir hatim yaptığımızı kaç hasene alıyoruz veya kendi aramızda okuduğumuz aylık mutad hatimlerimizde her harfine (100)sevap verilirse onu hatmetmenin sevabının nekadar olduğunu düşünmek lazımdır ...İmam ı Ahmed ibn i HAnbel (r.a) Kuranı Kerimi okuyan bir kimse Cenabı hak ile konuştuğuna yemin etse Yalan söylemiş olmaz diye fetva vermiştir.Bunuda duyduktan sonra O halde benim işim yoğundu okuyamadım veya bir cüz alamam veya Kuran ı Kerimi öğrenemem öğrenemem gibi lafızlar mazeret değildir...
Yine Efendimiz bir hadislerinde

Bir kul Kuran ı Kerimi hatmettiği zaman ona hatminin akabinde Allah ın (60.000)altmışbin melaikesi dua ederler

Hz Osman efendimize soruyorlar Bu dereceye yüksek mertebeye ne ile geldiniz?
Hz Osmn efendimiz Hz Kuran ı sağıma Peygamberimizin yaptıklarını soluma Allah bilir olduğunu kalbime koyarak bu dereceye ulaştım nail oldum buyuruyor

Cenab ı Kibriya cümlemizi Hz Kuran ı okumayı ve onun gösterdiği sıratı müstegımden yurümeyi muvaffak eylesin .....Amin ...(Ücharfbesnokta)
Bin tane mazeret, bir tane başarıya denk değildir… Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...
ucharfbesnokta
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Reklam

Re: [b]Kuran-ı Kerim okumanı fazileti [/b]

Mesajgönderen eylul » 12 Kas 2008, 10:34

selamün aleyküm arkadaşlar hergün siteye girip yazılanları okuyorum ve çok güzel şeyler öğrendim şimdiye kadar hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek istedim Allah hepinizden razı olsun ve hepinizi kendisine dost eylesin gününüz hayırlı olsun acizane bir dua ile ben de katılmak istedim
eylul
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen eylul » 12 Kas 2008, 10:34

BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ:Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam
bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım.Günlük yaşamda "ben"
yerine, daha çok "sen" sözcüğünü kullanabileyim...
BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ:Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın
daha da sevdikçe, doldursun sarsın çevremi. Hatta düşmanlarımı da
sevebileyim...

BANA ÖYLE BİR GÜÇ VER Kİ:Herkesten daha çok çalışabileyim, tutsak
düşmeyeyim doğanın koşullarına, eşim ve çocuklarımı da mutlu et ki,
mutluluğu başkalarına da götürebileyim...
BANA ÖYLE BİR SAĞLIK VER Kİ:Düşünebileyim, konuşabileyim.
BANA ÖYLE BİR ERDEM VER Kİ:İbadet edebileyim, iyilik etmeyi ve
sevinçten buğulanmış gözlerle, teşekkür edenlere;bir şey yapmadım,
anımsamıyorum diyebileyim

BANA ÖYLE BİR YETENEK VER Kİ:İyi eş, baba, anne, iyi komşu, iyi
arkadaş, iyi vatandaş olabileyim.
BANA ÖYLE BİR UMUT VER Kİ:Bugüne kadar yapmış olduğum hatalar için
karamsarlığa düşmeyeyim, herşeyden aklanmış olarak yaşama
yeniden başlamak üzere bağışlanabileceğimi bileyim.

BANA ÖYLE BİR ANLAYIŞ VER Kİ:düşünebildiğim, yargılayabildiğim,
inandığım, kahrolduğum, varolduğum şuanda bu sözleri söyleyebildiğim
için şükredebileyim.

BANA ÖYLE BİR TALİH VER Kİ :Yıllar sonra beni hatırlayanlar "herkese
iyilik eden, tüm insanları seven,o düzeyde de sevilen bir kişiydi "
diye konuşsanlar ve ben de huzur içindeolabileyim

BANA ÖYLE BİR İRADE VER Kİ: Birgün yenilip, içimdeki şeytanın
kurallarına doğru yönelirsem;bu bir düşünce ise düşüncemi, bu bir adım
ise ayağımı, bu bir uzanma ise elimi durdurabileyim.

BANA ÖYLE BİR SABIR VER Kİ:Sükûneti bulayım, durabileyim,
düşünebileyim.

AMİNN
eylul
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ucharfbesnokta » 13 Kas 2008, 16:17

eylul yazdı:selamün aleyküm arkadaşlar hergün siteye girip yazılanları okuyorum ve çok güzel şeyler öğrendim şimdiye kadar hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek istedim Allah hepinizden razı olsun ve hepinizi kendisine dost eylesin gününüz hayırlı olsun acizane bir dua ile ben de katılmak istedim

bizde teşekkür eder Allah razı olsun kardeşim...
Bin tane mazeret, bir tane başarıya denk değildir… Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...
ucharfbesnokta
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Dön Kur'an Tefsiri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir