EN HAYIRLI ÜMMET


Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) hakkında bilinmesi gerekenler, hadîs-i şerifler ve onun mübârek hayâtı, ahlâkı..

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

EN HAYIRLI ÜMMET

Mesajgönderen ervaaa » 28 May 2009, 16:29Allahü teala,Resulüllah'ı (s.a.v.) yaratmış olmasaydı,mahlukatı yaratmaz ve rab olduğunu izhar etmezdi.Hz. Adem (a.s.) su ile çamur iken o,peygamber idi.Beşeriyetin efendisi olan böyle bir resul-ü kerim-i tasdik edenler şüphesiz en hayırlı ümmetdir.
Allahü teala'nın ''Siz (ey ümmet-i Muhammed) insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmet olmak üzere vücuda geldiniz.''(Al-i imran Suresi, ayet 110)kelamı, onların halini anlatır. Resulullah (s.a.v.)'i tekzib edenler ise ademoğlunun en şereflileridir. Allahü teala'nın ''Bedeviler, küfürce ve nifakça daha şiddetlidirler...'' (Tevbe suresi,ayet 97) kavli,onların hallerinin alametidir.Onun razı olunan şeriatına ve sünnet-i seniyyesine uyma devleti ile müşerref olanlara ne mutlu!
Bugün,Resulullah (s.a.v.)'in dininin tasdik-i hakkiyesine yakın olan az bir amel,çok amel yerinde kabul olur.Bunda şaşılacak bir şey yok. Zira görmez misin,Ashab-ı kehf,elde ettikleri bütün derecelere bir tek iyi amel vasıtasıyla nail oldular.Onların yaptığı, münkirlerin istila ettiği bir zamanda, yakini iman nuru sebebiyle Allahü teala'nın düşmanlarından firar ve hicret etmekti. Bu şuna benzer;düşmanların galib olduğu ve muhaliflerin istila ettiği bir zamanda askerden sadır olacak olan basit bir hareket, emniyetli bir vakitte meydana gelen bundan kat kat üstün bir hareketin ulaşamayacağı bir mertebede makbul ve müteber olur.
Keza, Resulullah (s.a.v.), alemlerin Rabbi'nin mahbübu (sevgilisi) olunca, şüphesiz ona tabi olanlar da, ona tabi olmaları sebebiyle mahbüb olma mertebesine ulaşırlar. Zira seven kimse,sevdiği kimsenin hallerinden birini bir şahsın üzerinde gördüğü zaman bu münasebetle o şahsıda sever. Bu halde muhaliflerin halinide sen kıyas et.(Mektubat-ı İmam-ı Rabbani, 1/44) Fazilet Neşriyat
ervaaa
Yeni Üye
Yeni Üye
 
Mesajlar: 20
Kayıt: 21 May 2009, 23:00

Reklam

Re: EN HAYIRLI ÜMMET

Mesajgönderen hadranur » 28 May 2009, 18:00

Allah razı olsun paylaşımınız için.Rabbim kıyamete kadar Efendimiz(S:A.V)şefaatini üzerimize sabit kılsın.En önemlisi de O'nun gibi bir peygambere bizi ümmet ettiği içinde; bu bulunduğumuz makamın değerini bilerek yaşamayı nasip etsin inşllh.
ONU bulsan neyi kaybedersin,ONU kaybetsen neyi bulursun!!!!
hadranur
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
 
Mesajlar: 46
Kayıt: 26 Eki 2007, 23:00

Re: EN HAYIRLI ÜMMET

Mesajgönderen ervaaa » 28 May 2009, 19:14

Amin kardeşim senden de allah razı olsun rabbim hepimizi peygamber efendimize (s.a.v.) layık ümmet ve şefatinine mazhar eylesin.
ervaaa
Yeni Üye
Yeni Üye
 
Mesajlar: 20
Kayıt: 21 May 2009, 23:00


Dön Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v )

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir