ÖRNEK BİR EVLİLİK VE ÂİLE HAYATI

Dini Hikayeler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

ÖRNEK BİR EVLİLİK VE ÂİLE HAYATI

Mesajgönderen Zulal » 04 Eyl 2009, 04:02

Hz. Ömer (r.a.) devrinin Kûfe kadısı, ve kadılıkta pîr derecesinin sahibi, büyük âlim Kadı Şüreyh (rh.) hazretleri nasıl evlendiğini, ne türlü bir âile hayatı yaşadığını anlatıyor, bir hâtırasında. Gelin birlikte okuyalım, üzerinde düşünelim. Zira günümüz insanı için de mesajlar var bu hâtırada.
“Gençliğimde bir gün Benî Temîm kabilesinin evleri önünden geçerken ihtiyar bir kadınla bir kızın oturduklarını görmüştüm. Kız çok alımlı olduğundan, yakından görmek için yanlarına varıp su istedim. Kadın, kıza su getirtti. Suyu içtikten sonra:
— Bu kızın adı nedir, kimin nesidir? dedim.
— Adı Zeynep’tir, Hüdeyr’in kızıdır! dedi.
— Allâh’ın emriyle bana verir misiniz? dedim.
— Dengi isen veririz, dedi.
Oradan evime geldim. Kıza tâlip olduğum için, yakınlarımdan birkaç zât ile kızın amcasına giderek, maksadımızı söyledik. “Pek münasiptir” diyerek, hemen oracıkta sözü kesiverdiler. Nikâhtan sonra kendi kendime, “Benî Temîm kadınlarının câhil olduklarını” düşünerek, kalben pişman oldumsa da, “Artık bir iştir oldu, bakalım bir araya gelelim, geçinmekte zorlanırsam başımı kurtarmaya çalışırım” diyerek pişmanlığımı kimseye duyurmadım. Gün geldi gerdeğe girdik. O gece kız bana:
— Efendi, dedi, bu sırada güvey’in, Allah rızâsı için iki rek‘at namaz kılarak, Cenâb-ı Hakk’tan, hanımının hayırlı olmasını niyâz eylemesi sünnettendir.
Ben de:
— Evet öyledir, deyip, namaza durdum. Selâm verdiğimde baktım ki, o da namaz kılıyor. Namazını bitirdikten sonra da bana şunları söyledi:
— Efendi, ben yabancı bir kızım. Sizin huyunuzu, mizâcınızı bilmem. Sevdiğiniz, memnun olacağınız şeyleri bana bildiriniz ki, arzunuza uygun hizmet edeyim. Hoşlanmadığınız halleri de söyleyin ki, onlardan sakınayım, beğenmeyeceğiniz bir duruma sebebiyet vermeyeyim! Sana, senin muhîtin içinde bir kız, bana da benim kabilem arasında bir koca bulunur idiyse de, takdîr-i İlâhî mutlaka yerini bulacağından, böyle oldu. Birbirimizin ahlâkını, örf-âdet ve an‘ânelerini bilmediğimiz halde, kaderin hükmü bu şekilde yerine gelmiş oldu. Şimdi sen bana, benim seviyeme inerek konuş, anlayışlı davran. Ben de sana olanca sadâkatimle itâat edeyim, hizmette kusur etmemeye gayret göstereyim ki, birlikte mes‘ût ve huzurlu olabilelim.
... Ben de cevabımda:
— Hanım, öyle sözler söyledin ki, eğer üzerinde durursan, beni bahtiyar edeceksin. Durmazsan aleyhinde delil olacaktır. Şöyle şöyle olmasını isterim, fakat böyle böyle olmasını istemem, dedim.
Karşılıklı bu konuşmamız üzere hareket ettiği için, günden güne kendisine olan sevgim daha da arttı. Bu hâl üzere bir sene geçtikten sonra, bir gün eve geldiğimde baktım ki, ihtiyar bir kadın evin içinde, “Şöyle yap, böyle yapma!” diye tâlimatlar verip duruyor.
— Bu kim? dedim.
— Kayınvâlideniz, dedi.
Hâl ve hatırını sorup, hürmette kusur etmemeye gayret gösterdim. Bu esnâda o da bana:
— Hanımından memnun musun? dedi.
Ben de:
— Memnunum. Çok iyi bir hayat arkadaşıdır. Pek güzel terbiye etmişsiniz. Çocuk yetiştirmekte gösterdiğiniz bu gayretinizin mükâfatını, Cenâb-ı Hakk sizden esirgemesin, dedim.
Zeynep hanımla tam yirmi sene mes‘ût ve bahtiyar bir hayat sürdüğünü anlatan Kadı Şüreyh hazretleri, sözlerini şöyle bağlar:
“Kinde’li bir komşum vardı. Karısı düşük çeneli, kötü ahlâklı birisi olduğundan, evlerinde dırıltı ve patırtı eksik olmazdı. Onların o hâli bana, hanımımı şöyle bir şiirle medhetmeme vesîle olmuştur:
Hanımlar içinde Zeyneb’im bir tek
Kırılsın ellerim vurursam kötek
Adâletsizliktir suçsuzu dövmek
Zeyneb’ime lâyıktır medhedip övmek
Kadınlar içinde o bir güneştir
Diğer kadınlarsa yıldıza eştir
Güneşin yanında yıldız kaybolur
Erkek, saâdeti böyle yuvada bulur
Zeynep itaatli, Zeynep sâdıktır
Ona dayak değil medhiye lâyıktır”
Ne dersiniz, Zeynep hanımın anlayışıyla Kadı Şüreyh hazretlerinin şiirine? Böyle anlayışa böyle şiir lâyık değil mi? Allah cümlesine rahmet eyleye, Cemâli ile de müşerref kıla... Âmîn.
10 Mart 2001 Fazilet Takvimi
Zulal
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Reklam

Re: ÖRNEK BİR EVLİLİK VE ÂİLE HAYATI

Mesajgönderen inci » 04 Eyl 2009, 15:21

MaşaAllah. Çok güzel bir hikaye Zulal abla.

Allah herkese böyle huzurlu bir yuva nasib etsin inşaAllah. Selam ve dua ile
 Bizim yolumuz, incinmemek ve incitmemek yoludur!..
inci
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re: ÖRNEK BİR EVLİLİK VE ÂİLE HAYATI

Mesajgönderen senanur65 » 05 Eyl 2009, 11:56

AMİN;çok güzel yaa.İnci demişki;
Allah herkese böyle huzurlu bir yuva nasib etsin inşaAllah...Amin inş.
Sizin "O"ndan başka hiçbir Yâriniz ve Yardımcınız yoktur...

Secde/4.Ayet
senanur65
Özel Üye
Özel Üye

Dön Dini Hikayeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir