Van Gölü

Birbirinden Güzel Mekanlar Hakkındaki Bilgilendirici Yazılar ve Resimler

Moderatörler: Ertugrul, ucharfbesnokta

Van Gölü

Mesajgönderen TuAnA » 10 May 2007, 15:43

Resim

Resim

Resim

Resim

Van Göl'ü resmi ve güneş batarken ki hali umarım beğenirsiniz.
Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 5. büyük gölüdür. Alanı 3764 km²’dir, derinliği bazı yerlerde 100 metreyi geçer. Gölün uzunluğu 125 km.’yi, genişliği 65 km.’yi aşar. Büyüklüğü nedeniyle bölge halkı tarafından “Van Denizi” diye anılır. Nemrut Dağı’ndan çıkan lavların set oluşturması ile oluşan göl üzerinde Akdamar Adası, Çarpanak Adası, Adır Adası gibi adalar bulunur. Suyu tuzlu ( binde 210) ve sodalıdır. Yapılan araştırmalara göre göl suyu deri ve cilt hastalıklarına şifa dağıtmaktadır. Göle hangi mevsimde, hangi saatte gitseniz bir başka renkte görüyorsunuz. Suyun rengi değişip duruyor. Bu şaşırtıcı ve etkileyici değişimin kaynağı hakkında rivayet muhtelif. Van Gölü’nde günbatımı da gündoğumu da muhteşem oluyor. Gittiğinizde hava açıksa ikisini de kaçırmayın. Günbatımını Van Kalesi’nden, gündoğumunu ise Tatvan’dan izleyeceksiniz. Gölün iki yakasındaki Van ile Tatvan arasında yük vagonlarını taşıyan feribotlar çalışıyor. Gevaş iskelesinden Akdamar Adası’na dolmuş motorları çalışıyor. Sahil boyunca yapılaşma saldırısına uğramamış güzel koylar, yeşil bitki örtüsüyle sarılmış kıyılar görülmeye değer.
Zindandan Dışarı Giden Tek Yol; RüYa
TuAnA
Özel Üye
Özel Üye

Re: Van Gölü

Mesajgönderen Med_Cezir » 10 May 2007, 17:55

Çok güzel bir yer. Daha önceleri bu kadar güzel resimlerini görmemiştim.
Rabbimizin eşsiz yaratıcılığından küçük bir örnek bize.
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Mesajgönderen hakandidinir » 10 May 2007, 18:09

değerli kardeşim rabbimize sırf bu güzellikleri verdiği için bile şükretsek yine şükürde bir yol kat edemeyiz
rabbime emanet ol
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesajgönderen TuAnA » 11 May 2007, 08:56

beğenmenize sevindim kendi memleketim diye demiyorum canlısı daha bi güzeldir şükürler olsun Rabbim bu güzellikleri bize vermiş
Zindandan Dışarı Giden Tek Yol; RüYa
TuAnA
Özel Üye
Özel Üye

Dön Tarihi ve Kültürel Mekanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir