Çocuklara Dini Eğitim Verirken Yaptığımız Yanlışlar

Ağaç diyerek tohumu küçümsemeyenler için islamda çocuk hakkında aradıklarımız/paylaştıklarımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Çocuklara Dini Eğitim Verirken Yaptığımız Yanlışlar

Mesajgönderen abu_hayat » 08 Oca 2010, 21:41

ÇOCUKLARA DİNİ EĞİTİM VERİRKEN YAPTIĞIMIZ YANLIŞLAR
Çocuklara din eğitimi verirken çoğu aileler farkında olmadan korku objesini kullanırlar. Salzman tarafından kaleme alınan ve Yengeç Kitap olarak bilinen bir eğitim klasiği Çocukları Kötü Eğitmenin Yolları adıyla çevrilmiştir. “Çocukları Dinsiz Yapmanın Yolları” başlığı altında şu tavsiyeler yer alıyor:

- Zorla dua ezberletin, ezberleyemediği zaman cezalandırın.

- Yaramazlık yaptığı zaman Allah’ın onu cehennemde yakacağını söyleyerek korkutun.
- Din adamlarını, dindar akrabalarınızı ve komşularınızı çekiştirin, yaptıkları hataları sayarak gözden düşürün.

Salzman, çocuklarına söz geçiremeyen beceriksiz bir annenin hikayesini anlatırken de şöyle der: Bu ahmak kadın çocuklarını üç şeyle korkutarak sindirmeye çalışırdı: öcü, baba ve Allah. Çocukları yatmaya zorlamak için, “Yatın çabuk, kapatın gözlerinizi, yoksa öcüler gelir sizi yer,” derdi. Yaramazlık yaptıkları zaman, “Allah annesini üzen çocukları cehenneminde yakar,” diye korkuturdu. Bir suç işleyen veya yalan söyleyen çocuğu tehdit eder, “Baban akşam gelsin görürsün sen, temiz bir dayak ye de aklın başına gelsin,” derdi.

Çocuk eğitiminde davranışlarımız sözlerimizden daha etkilidir. Namaz kılacağı zaman çocukları odadan dışarı çıkaran anne babalar var. Camide çocuk azarlayan ve dışarıya kovalayan yaşlılar görürsünüz. Sebebini sorduğunuzda, “Yaramazlık yapıp namazımızı bozuyor,” derler. Davranışlarıyla çocukları dinden soğuttuklarının farkında değildirler.
En son abu_hayat tarafından 09 Oca 2010, 20:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu

Reklam

Mesajgönderen Med_Cezir » 09 Oca 2010, 14:18

Ayağının tozu ile güzel bilgilere değinmişsin , yazının devamını bekleriz inşallah.

Bu arada ilgili çeviriyi sen mi yaptın ?
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Kullanıcı avatarı
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Mesajgönderen abu_hayat » 09 Oca 2010, 20:43

[font=Comic Sans MS]:) işin kötüsü bu yazıyı aynen aradaşlara bilgilendirme yazısı olarak verdim.. Rezil oldum :) İnsan başta uyarır.
İnşallah bir gün bende çeviri yaparım.
[/font]
Kullanıcı avatarı
abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu

Dön Çocuk Eğitimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir