Hıristiyanlıkta akıl ermez inançlar


Aklınıza Takılan Soruları Yazabileceğiniz Alanımız.

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Hıristiyanlıkta akıl ermez inançlar

Mesajgönderen HIRCIN_RAPPCI » 14 Oca 2010, 20:11Hıristiyanlıkta akıl ermez inançlar

Sual: Hıristiyanlıkta belli başlı inançlar nelerdir?
CEVAP
Hıristiyanların inançlarından bazıları şöyledir:
1- Biz de tek ilaha inanırız. İlah birdir, aynı zamanda üçtür. Üç, bir demektir. Üç tane bir, birbiriyle çarpılırsa yine bir çıkar. Tanrının üç sıfatı vardır. Bir bardak suyun da üç hâli var: Sıvı, katı ve buhar; ama su aynıdır. İşte biz de ilahı böyle biliyoruz. Yani Baba ilah, Oğul ilah, Kutsal ruh İsa... Bu eskiden böyleydi; ama şu anda işleyen ruh İsa’dır. Şimdi biz tanrı olarak tek olan İsa Mesih’e inanırız. İsa tek olunca tek Tanrıya inanmış oluyoruz.

Tanrı, Tevrat’tan sonra İsa Mesih vasfına büründü. Baba tanrıdan oğul tanrı oldu. Sonra da İsa Mesih oldu, yani şimdi İsa Mesih’ten başka tanrı yoktur. Böylece biz de tek tanrıya inanmış oluyoruz.

İsa göğe çıkınca babanın sağına oturmuştu. Sonra Baba tanrı, İsa ile birleşti. Tek Tanrı oldu. Şimdi o tanrının adı İsa’dır. Böylece biz de tek Tanrıya inanmış oluyoruz.

2- Her çocuk günahkâr doğar. İsa, bu günahlara fidye için öldü. Tanrı, insanların günahını affettirmek için, kendi oğlunu haçta öldürtmüştür. Başka çare bulamadı, mecburen biricik oğlunu feda etti! Merhametinden böyle yaptı. Kutsal kitabımızda, (Tanrı, merhametsiz olsaydı, herkese kendi borcunu ödetirdi. Adil, merhametli olduğu ve dünyayı çok sevdiği için, herkesin affolması için biricik oğlunu feda etti) diye bildiriliyor. (Yuhanna 3: 16)

Tanrının bir planı vardı ve bunun olması gerekliydi; çünkü kutsal kitapta, (Her şey kanla temizlenir ve kan dökülmeden bağışlama olmaz) diye yazılıdır. (İbraniler, 9: 22)

Musa zamanında İsrail halkı günahları için kurban keserler ve günahları bağışlanırdı; ama İsa’da böyle olmadı. Çünkü o Tanrının kuzusuydu. (Yuhanna 1: 29)

İsa Mesih bütün günahkâr insanlar için son kurban oldu. Onun kanı bizlerin günahlarını bağışladı. Bütün dünya günahsızdır. Artık başka bir kurbana ihtiyaç yoktur. Mukaddes kitabımızda, (Kurtuluş için İsa’nın kurban edilmesi kâfidir) diye bildiriliyor. (İbraniler, 9: 25, 26)

(İsa son kurban ise, günahlarımız affolmuşsa, ne diye misyonerlerle dünyayı Hıristiyan yapmaya çalışıyorlar ve papazlar ne günahı çıkarıyorlar?) diye sormayın. O işe sizin aklınız ermez. Hıristiyanlık dinini sizin aklınız, mantığınız almaz. Yani Hıristiyanlık size saçma gelebilir. Tanrı sizin gibi düşünmez.

3- Vaftiz ve İşâ-i rabbânî denilen iki önemli ayinimiz vardır. Vaftiz, Hıristiyanlığa kabul âyinidir. Kilisede yapılır. Vaftizle, doğuştan gelen günahtan temizlenmiş oluruz.

İkinci âyin olan İşâ-i rabbânî, Eucharist veya Mass Communion veya Holy Communion denir ki, kudsî paylaşma demektir.

İşâ-i rabbânî veya Ehvaristiya kurban âyininde, ekmek ve şarabın konulduğu ve etrafında cemaatin toplandığı taşa, Altar denilir. Bu âyinde de müzik bulunur. Mukaddes olan ekmek, kırılınca, kurban icra edilmiş, ekmek, şaraba batırılıp yenilince de, Tanrı ile manevi olarak birleşme olur.

Yani mayalı veya mayasız bir parça ekmek ile bir miktar şaraba papaz okuduğu zaman, ekmek İsa’nın eti, şarap da kanı olur. Kilisede bu ekmek ve şarabı aramızda paylaşarak yer içeriz. Böylece İsa, kurban edilmiş ve yenilip içilmiş olur.

Biz Hıristiyanlar böyle onun etini yiyip, kanını içerek onunla birleşiriz. İşlemiş olduğumuz günahlar bu şekilde, Tanrının oğlunu kurban ederek affolur.

4- İncillerimizin durumuna sizin aklınız ermez. Bunlar, Kutsal Ruhun yönlendirmesi ile Tanrısal vahiy yoluyla İsa Mesih’in hayatından kesitler, öğütler, uyarılar ve İsa’nın elçileri tarafından yapılmış olaylar ve söylenmiş sözlerdir. [Yani asırlardır düzeltiyoruz, değiştiriyoruz biz hâlâ tam anlamadık, siz nerden anlayacaksınız demek istiyorlar.]

5- İnsanlar, Tanrı’ya dua edemez. Ancak papazlar dua edebilir ve herkesin günahını affedebilir. Kutsal kitabımızda, (Doğru olan bir kişi bile yoktur) diye bildiriliyor. (Romalılar 3: 10)

6- İnsanın ruhunu ancak papazlar temizler, beden ise daima günahkâr kalan çirkin bir şeyden ibarettir. Yine kutsal kitabımızda, (Yasanın gereklerini yani dinin emirlerini yapmakla hiç kimse, Tanrı katında aklanmaz) diye bildiriliyor. (Romalılar 3: 20)

7- Papa günahsızdır. Onun her yaptığı iş doğrudur.
Fren yok! Bu likit lirikSen yaz yalnız artılarını bu da tipik trip!Best aktör sen en iyi yönetmen de benSenin rol aldığın bütün bu rap filmini yöneten....  KarnLkda YürüeN bi göLqeim asLnda
HIRCIN_RAPPCI
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
 
Mesajlar: 45
Kayıt: 19 Ara 2009, 00:00
Konum: kadıköy acill...

Reklam

Mesajgönderen HIRCIN_RAPPCI » 14 Oca 2010, 20:12

yha bu ne biçim din şaşırdım şoqtayım 8O
Fren yok! Bu likit lirikSen yaz yalnız artılarını bu da tipik trip!Best aktör sen en iyi yönetmen de benSenin rol aldığın bütün bu rap filmini yöneten....  KarnLkda YürüeN bi göLqeim asLnda
HIRCIN_RAPPCI
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
 
Mesajlar: 45
Kayıt: 19 Ara 2009, 00:00
Konum: kadıköy acill...

Mesajgönderen Br0ke » 16 Oca 2010, 14:01

Hristiyanlık ve Musevilik yozlaşmıştır. Ortaçağ 'da Papaların kendi çıkarlarına göre İncil 'i çoğaltmaları ve kendi başlarına sözde ayet yazmalarından dolayı hemen hemen bütün hristiyan alemi baba-oğul-kutsal ruh üçlemesine inanır. Bunun sebebi ise skolastik düşüncedir. Ortaçağ 'da Papalar krallara taç giydirdikleri, aforoz ettikleri için siyasi bir güçtü. Bu yüzden insanlara eğitimi, edebiyatı ve bilimi yasakladılar. Ancak haçlı seferleri ile kendi sonlarını hazırlamış oldular. Bunu da şöyle açıklayabilirim: Haçlı Seferleri 'nin amacı ilk olarak hristiyanlığı yaymak, Kudüs 'ü almak, Doğu 'nun zenginliklerine ulaşmak, İpek ve Baharat yollarını ele geçirmekti. Böylelikle Haçlı orduları doğu ülkelerine saldırdılar ki bunlar arasında Türk Beylikleri de vardır. I. Haçlı Seferi haricinde II. III. ve IV. Haçlı seferleri Avrupa için başarısız olmuştur. Ancak Doğu ülkelerinden birçok yeni şey öğrenmişlerdir. Bunlar arasında özellikle kağıt, matbaa, barut ve pusula Dünya 'nın yeni bir çağa girmesine ön ayak olmuştur. Avrupa 'ya gelen kağıt ve matbaa eğitimi ve burjuvayı yani orta sınıfı güçlendirmiş, böylece skolastik düşüncenin yerini hümanizm yani özgür düşünce almıştır. Bundan etkilenmek istemeyen Papalar ise insanların İncil 'i okumasından korkarak kendi siyasi güçlerinin yok olmaması için İncil 'i yalan yanlış çoğaltmışlardır. Ta ki Ortaçağ bitene kadar...
ATATURK ; O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, Ona çok uzaklardan bakmak gerekir. Claude FARRER / Fransız Edibi
Br0ke
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
 
Mesajlar: 29
Kayıt: 01 Oca 2010, 00:00

Mesajgönderen Mazilermi » 18 Oca 2010, 23:29

5- İnsanlar, Tanrı’ya dua edemez. Ancak papazlar dua edebilir ve herkesin günahını affedebilir. Kutsal kitabımızda, (Doğru olan bir kişi bile yoktur) diye bildiriliyor.


Papazların özelliği neymiş, taş atsan onunda kafası yarılır başkasına da atsan onunkide yarılır. Bu insanlık ne zaman farkında olmadığı zihnini ne zaman keşfedecek bilemem...
Mazilermi
Yeni Üye
Yeni Üye
 
Mesajlar: 2
Kayıt: 18 Oca 2010, 00:00

Re:

Mesajgönderen omerhattab » 22 Tem 2010, 20:08

İnsanoğlu ALLAH (cc) emir ve yasaklarına uymadığı aşırılığa gittiği anda cenabı hakkın onu nasıl rezil bir duruma düşüreceğinin bir kanıtı karşımızda...
Sözlerindeki tutarsızlıkları farketmıyor olması ne kadar ibretlik.Allah hidayet versin.
Onlar yol kesecek ve sen yürüyeceksin. Davan için yürüyeceksinDavasını satanlara aldırmadan yürüyeceksinGerekirse öleceksin; ölsende şehadetinle yürüyeceksinÇünku Rabbine söz verdin
omerhattab
Özel Üye
Özel Üye
 
Mesajlar: 153
Kayıt: 27 May 2008, 23:00
Konum: balıkesir


Dön Soru-Cevap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir