Yağmurlu havalarda yıldırım şimşek hakkında bilgiler


Diger Forum Konularımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Yağmurlu havalarda yıldırım şimşek hakkında bilgiler

Mesajgönderen ucharfbesnokta » 22 Şub 2010, 08:26        Dünyada saniyede 100, bir günde de 8 milyon  civarında yıldırım oluşmaktadır. Bir yıl içinde bir kişinin yıldırım  tarafından çarpılma olasılığı 1/600,000.dir. Diğer meteoroloji  karakterli doğal afetlerde olduğu gibi, yıldırım tarafından çarpılma  ihtimalini ve   yıldırımlardan dolayı olan can ve mal kayıplarını en aza  indirebilmemiz için insanlarımızın öncelikle bilgilendirilmesi şarttır.  Ayrıca  kamuoyunda yıldırımın oluşumu ve yıldırımdan korunma konusunda  yerleşmiş çok eksik ve yanlış olan bilgilerin de düzeltilmesi  gerekmektedir.

        Yıldırım, kurbanlarını daha çok tarlada çalışırken,  ata binerken, bisiklet sürerken, dağa tırmanırken, dışarıda oynarken,  balık tutarken, ağaç altında dururken, çobanlık yaparken, normal  telefonla konuşurken, banyodayken, yüzerken veya küçük teknelerle denize  açılmışken yakalamaktadır. Nerede olursanız olun öncelikle  yıldırımdan korunmak için şu  30/30 kuralına uyun: Şimşek çaktıktan  sonra 30 saniyeden daha az bir süre içinde gök gürültüsünü duyduğunuz  andan en son gök gürültüsünden 30 dakika geçene kadar yıldırım tehlikesi  içindesiniz.

Gök gürültülü bir fırtınaya yakalandığınız zaman en iyi  korunma İÇERİ girmektir. Eğer bina ve otomobil gibi kapalı bir sığınak  mevcut değilse yüksek yerlerden  ve tek kalmış ağaçlardan mutlaka uzak  durmalısınız. Açık arazide eğer saçınız dikleşmeye başlıyorsa, deriniz  sızlıyorsa ve/veya çatırdama gibi bir ses duyuyorsanız, DİKKAT! size  her an yıldırım çarpabilir. Tehlike durumunda hemen ya hızla  alçak bir yere kaçın ya da yere çömelin ve başınızı dizlerinizin  arasına alarak hedef küçültünüz. Asla yere yatmayın. Eğer yüksek ve düz  bir yerdeyseniz başınızı mümkün olduğu kadar alçakta tutun, fakat yere  uzanmayın. Bazen elektrik yükünün büyük kısmı yıldırımın çaktığı  noktanın yakınındaki yüzeyde yoğunlaşır. Bu  yüzey akımı vücuda geçerek,  ölüme ve yaralanmaya sebep olabilmektedir. Bunun için, mümkün olduğu  kadar yere çökmeli ve ayak parmaklarının üzerinde durarak yerle teması  en aza indirmeliyiz. Voltaj farkı yaratmamak için de ayaklarımızı birleştirmeliyiz.Gök gürültülü ve şimşekli bir fırtınanın hüküm sürdüğü hava şartlarında, bulunulan yere göre aşağıda özetlenen kurallara dikkat  edilmelidir;


Açık Arazide:

1. Sığınabileceğiniz  bir bina veya otomobil arayınız.

2. Bina veya otomobil yoksa, mağaralar,  kuru hendek ve arklar, vadiler, kanyon veya en az boyunuzla aynı  yüksekliğe sahip alçak ağaç  kümeleri arasındaki boşluklar  sığınabileceğiniz en güvenli yerlerdir.

3. Eğer sığınabileceğiniz hiç  bir yer yoksa bulunduğunuz yerdeki en yüksek cisimden uzak  durunuz.

4. Eğer etrafınızda dağınık şekilde bir kaç tane ağaç  bulunuyorsa, en yakınınızdaki ağaca, o ağacın yüksekliğinin iki katı  kadar uzaklıkta bir yerde başınızı dizlerinizin arasına koyarak yere  çömeliniz. Asla  tek başına duran bir ağacın altına girmeyin.

5. Kamp araç ve gereçleri, balık oltası, golf sopası, kazma ve kürek gibi metal cisimleri elinizde bulundurmayın. Bisiklet, motosiklet, traktör gibi üstü açık araçları terk edin.

6. Dağ ve  tepelerin doruklarından, açık alanlardan, tel  örgülerden, tren yolundan,  metal çamaşır iplerinden, açık sundurma ve barakalar ile her türlü  elektrik iletebilen cisimlerden kaçınınız.

7. Tel örgü, telefon ve  elektrik hatları, metal boru döşenmesi,  ray ve çelik yapılardaki  çalışmalara ara veriniz.

8. Yüzüyor veya su yüzeyindeki bir kayıkta  bulunuyorsanız, sudan derhal çıkınız, kayığı terk ediniz. Nehir, göl ve  benzeri sulardan uzak durunuz.

9. Yerle metal bir ekipman ile ilişkili  olan traktör veya saban gibi alet ve araçla çalışmayı bırakınız.

10. Grup halindeyseniz, bir birinizden en az 1.5 m uzakta durunuz.

11.  Dağda ağaç sınırından daha yüksekteyseniz, hemen ağaçlık alana ininiz.

Bina İçinde:

1. Bahçe ve balkonunuzdaki  hafif eşyaları ve taşınabilir metal araçları içeriye alınız.

2.  Pencere ve kapıları kapatınız. Yıldırım sizi açık pencereden girerek de çarpabilir.

3. Kapatılamayan kapı ve pencerelerden, soba, ocak ve  şöminelerden, radyatörlerden, metal borulardan, lavabo ve küvetten, fişi  prize takılı elektrikli ev aletlerinden uzak durunuz.

4. Banyo  yapmayınız, duş almayınız. Elle bulaşık yıkamayınız. Metal su tesisatından uzak durunuz.

5. Açık kaplardaki yanıcı ve parlayıcı  maddelerden uzak durunuz.

6. Çamaşır ipindeki çamaşırları toplamaya  kalkışmayınız.

7. Fırtına anında çok gerekmedikçe kablolu telefonla  konuşmayınız, kablolu televizyon seyretmeyiniz. Elektronik ev  aletlerinin fişini çekiniz.

8. İnsan vücuduna yakın tutulan saç kurutma  makinası, tıraş  makinesi gibi elektrikli aletleri de asla kullanmayınız  veya tamir etmeye kalkışmayınız.

Otomobilde:

1.  Eğer seyahatteyseniz taşıtın içinde kalınız. Üstü kapalı otomobiller yıldırımdan korunmak için bulunulabilecek en güvenli yerlerden biridir.

2. Gök gürültülü fırtına geçene kadar aracınızı yolun kıyısında güvenli bir yere çekiniz. Aracınızın üzerine ağaç devrilmemesine, sel sularına kapılmamaya ve olası bir trafik kazasına neden olmamaya dikkat ediniz.

3. Fırtına sonrası, yolun yüzeyi sudan görülemiyorsa o suya  asla girmeyiniz. ( alıntı )
Bin tane mazeret, bir tane başarıya denk değildir… Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...
ucharfbesnokta
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
 
Mesajlar: 428
Kayıt: 11 Kas 2008, 00:00
Konum: http://alicinan.wordpress.com/

Reklam

Dön Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir