Kuran-i Kerim

Aklınıza Takılan Soruları Yazabileceğiniz Alanımız.

Moderatörler: Ertugrul, ucharfbesnokta

Kuran-i Kerim

Mesajgönderen halil0707 » 10 Oca 2011, 20:25

öncelikle selamün aleyküm gecen hafta din kültürü dersinde din kültürü öğretmeni olmadıgı için edebiyat öğretmeni girdi ve artık o girecekmiş konumuz Kuran dı kuranın türkçe okunması gerektigini söyledi sınıfta bir tek ben karşı çıktım arabca okunması gerektigini söyledim ama arabca okudugumuzu anlıyamıyacagımız için türkçe okumamız gerektigini söyledi ve bir ton laf işittim gelenekcisin diye ben nasıl bir karşılık verebilirim yani bu konunun doğrusu nedir şimdiden saolun forumunuza yeni katıldımçok güzel
halil0707
Yeni Üye
Yeni Üye

Reklam

Re: Kuran-i Kerim

Mesajgönderen barissaygili » 11 Oca 2011, 15:04

Aleyküm Selam Değerli kardeşim,

Kuran-ı Kerimi şüphesiz anlayarak okumamız bize sınırsız sayıda fayda sağlayacaktır.

"Elif, Lam, Ra. Bu Kur'an, öyle bir Kitaptır ki, insanları Rablerinin izniyle zulumattan nura, herşeye galip ve hamde layık olan Allah'ın yoluna çıkarmak için onu sana indirdik." (İbrahim: 14/1)

Bu nedenle Kuran-ı Kerimi anlayarak okumalıyız.

Anlayarak okumamız demek, Türkçe mealini okumamız demek; Kuranı- Kerim'in indirildiği gibi okunamayacağı anlamına gelmiyor.

Değerli kardeşim, anlamak için Kuranı Kerim'in Türkçe meali okunmalı şüphesiz bunun aksini kimse iddia edemez.

Türkçe mealini okumamız demek bu güzel kitabın Arapçasını okuyamayacağımız anlamına gelmiyor. Kuran-ı Kerim Arapça olarak indirilmiş , şüphesiz bunda bir ilim vardır. Bu nedenle Arapçasını okuyup huzurlu olacağımızın yanında , Türkçe mealini okuyup bilebiliriz.

Edebiyat öğretmeninizin yaklaşım tarzını şahsım adına doğru bulmuyorum , nedenini açıklamak yerine sizi "gelenekçi" olarak itham etmesi hoş bir şey değil.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur, eğer olamadıysam forum da ki bilgili arkadaşlar daha iyi yorum yapacaklardır.

Hayırlı günler...
Allah'ım, sen bizi senin rızandan ayırma. (amin)
Allah'ım, sen bizi affeyle. (amin)
Allah'ım, işimizi kolaylaştır zorlaştırma ve hayırlı bir sonuca erdir. (amin)
barissaygili
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesajgönderen Ertugrul » 11 Oca 2011, 19:02

Türkçe ibadet Türkçe ezan malesef çok değil 1950 yılına kadar devlet eliyle zorlanmış,ünlü bestekarlara türkçeleştirilmiş şekliyle yorumlatılıp mevlidhan ve sanatçılara okutulmuştur.Türkçe ezanın mecburi arabçasınında kat'iyyetle yasak olduğu dönemde bile tutmamıştır. Neden? Meselâ Fatiha suresinin ilk ayeti;El-hamdü lillahi rabbil alemîn. Meâli Hamd alemlerin rabbi olan Allah içindir. Hamd ne demek rabb nedemek alem nedemek? Bu terimleri türkçeleriyle okumak ve ibadet ne kadar samimi olabilir? Hamd Allaha teşekkür,senâ övgü vb birçok manaya gelir,Rabb terbiye edici mürebbi,Alem hazreti Allahtan başka herşey alem dir ki onsekizbin alem ve cüzleri vardır,şimdi sadece üç kelimeden çıkan mana ile ''Hamd alemlerin rabbi olan Allah içindir'' nasıl ifade edilebilir? Ve daha mahzuru olan birçok şey,İnsanlar teşbihte hata olmasın yabancı şarkı dinlerken bile anlamadıkları halde insan yapısı olduğu halde zevk alıyorlarsa Rabbimizin kelamını neden orjinalinden değiştirip duygusuz ifade eksiği bir hale çevirelim?
Tende kudret nerden olsun nimet-i cân şükrüne,Bin dilim olsa yetişmez bir dilim nân şükrüne..ertugrul@islamiyasam.com
Ertugrul
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Mesajgönderen barissaygili » 11 Oca 2011, 23:46

Ertugrul yazdı:Türkçe ibadet Türkçe ezan malesef çok değil 1950 yılına kadar devlet eliyle zorlanmış,ünlü bestekarlara türkçeleştirilmiş şekliyle yorumlatılıp mevlidhan ve sanatçılara okutulmuştur.Türkçe ezanın mecburi arabçasınında kat'iyyetle yasak olduğu dönemde bile tutmamıştır. Neden? Meselâ Fatiha suresinin ilk ayeti;El-hamdü lillahi rabbil alemîn. Meâli Hamd alemlerin rabbi olan Allah içindir. Hamd ne demek rabb nedemek alem nedemek? Bu terimleri türkçeleriyle okumak ve ibadet ne kadar samimi olabilir? Hamd Allaha teşekkür,senâ övgü vb birçok manaya gelir,Rabb terbiye edici mürebbi,Alem hazreti Allahtan başka herşey alem dir ki onsekizbin alem ve cüzleri vardır,şimdi sadece üç kelimeden çıkan mana ile ''Hamd alemlerin rabbi olan Allah içindir'' nasıl ifade edilebilir? Ve daha mahzuru olan birçok şey,İnsanlar teşbihte hata olmasın yabancı şarkı dinlerken bile anlamadıkları halde insan yapısı olduğu halde zevk alıyorlarsa Rabbimizin kelamını neden orjinalinden değiştirip duygusuz ifade eksiği bir hale çevirelim?

Ertuğrul Hocamız çok güzel açıklamış. Allah razı olsun. Öğretmeninize bizzat bu cevabı kopyalayıp gösterebilirsiniz.

Allah bizleri Kuran-ı dosdoğru okuyup, anlayanlardan, ondan feyiz alanlardan eylesin inşallah.
Allah'ım, sen bizi senin rızandan ayırma. (amin)
Allah'ım, sen bizi affeyle. (amin)
Allah'ım, işimizi kolaylaştır zorlaştırma ve hayırlı bir sonuca erdir. (amin)
barissaygili
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Re:

Mesajgönderen halil0707 » 12 Oca 2011, 18:48

Allah razi olsun ikinizdende öğretmenimim çok değişik yorum ları var ve sürekli öğretmene doğruyu söyleyincede okulda öğretmenlere karşı koyan bir insan oldum teşeküürler
halil0707
Yeni Üye
Yeni Üye

Dön Soru-Cevap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir