Estetik ameliyat olmak günah mı?


Aklınıza Takılan Soruları Yazabileceğiniz Alanımız.

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Estetik ameliyat olmak günah mı?

Mesajgönderen muh10 » 22 Tem 2011, 19:19Selamun Aleyküm...

Ben yeni üye oldum. Gerçeği söylemek gerekirse pek dindar biri sayılmam. İbadet konusunda. Ama geri dönüşü olmayan büyük günahlar da işlemek istemiyorum. Çocukluğumdan bu yana kulakları ile ilgili sorunlarım oldu. Biraz büyükler :) Epey büyükler aslında :) Çocukken traş olduktan sonra bile ıssız yollar seçerdim kimse görmesin diye, fotoğraflarda kamera yerine başka bir yere bakardım kulaklar çıkmasın diye. Sonra saçlarla kapatmaya çalıştım. Ama onlar da döküldü :)

Kulaklar için ameliyat olmak istiyorum. Dalga geçilsin, herkesin dikkatini çeksin istemiyorum. Ama Allahın yarattığı fıtratı değiştirmek günahtır dendiğini, şeytanın beni ayarttığını düşünerek kendimi vazgeçirmeye çalışıyorum.

Allahın yarattığı fıtratı beğenmeyerekte aslında günah işlediğimi düşünüyorum. Bu ameliyatla yakışıklı olayım diye bir derdim yok, zaten bu pek mümkün değil, sadece dikkat çekmesin, bakışlar bana dönüp, gülüşmeler olmasın istiyorum. Ameliyat olsam Allah'a karşı suç işlemiş olurmuyum sizce?

Yardımcı olursanız sevinirim...
muh10
Yeni Üye
Yeni Üye
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 22 Tem 2011, 19:09

Reklam

Re: Estetik ameliyat olmak günah mı?

Mesajgönderen Med_Cezir » 22 Tem 2011, 20:59

Ve Aleykum Selam Kardeşim.

Konuya şahsi görüşümü karıştırmadan. Dini bilgiler ışığında yanıtlamaya çalışalım. Öncelikle aşağıda attığım linkteki bilgileri okumanızı ardındanda aşağıda paylaştığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

1-) topic1541.html

2-) [highlight=#ffff80]Uzman ve dindar bir doktor veya psikolog bunu yapmanızın gerekli olduğuna karar vermesiyle kulağınızı düzelttirmek caiz olur. Sıhhi ve psikolojik bir rahatsızlık olmadığında sadece estetik amaçlı kulağı düzelttirmek caiz olmaz.[/highlight]

3-) “Bugün estetik veya güzelleştirme ameliyatı” olarak bilinen operasyonlarla vücut üzerinde yapılan değiştirmeler daha çok burun, çene, göğüs ve yüzü hedef alır. Bu, ruh ve ahlâk güzelliğinden ziyade, şekil ve görünüşe önem veren maddeci anlayışın teşvik ettiği bir musibettir.

Esas olarak, akl-ı selîm sahibi bir insan Allah’ın kendisine ihsan ettiği vücut elbisesine razı olur. Çünkü organların yerli yerinde yaratılmış olması, en uygun bir şekilde vücuda yerleştirilmesi insanın şükretmesine kâfidir. İnsan hiçbir emek harcamadan, hiçbir masraf yapmadan kendisinde mevcut olan güzellik ve özelliklerle yetinmeli, yaratılışı değiştirecek şekilde daha da “cazipleştirme” düşüncesiyle vücudunu sun’î bir biçime sokmaya yeltenmemelidir.

Meseleye dinî açıdan bakıldığında üç husus karşımıza çıkmaktadır:
Birincisi, bu işlem şeytânî bir vesveseden kaynaklanmaktadır. Nitekim Şeytan Hz. Âdem’e secde etmeyip Allah’ın rahmetinden uzaklaştırılınca şöyle demeye başladı:
“Onlara muhakkak emredeceğim de allah’ın yarattıklarını değiştirecekler... Kim Allah’ı bırakarak Şeytanı dost edinirse, şüphesiz, açıktan açığa büyük bir ziyana düşmüş demektir.”1

İslâmdan önceki Araplar Şeytanın bu vesvesesine kulak vererek, ciltlerini maviye boyarlar, putları adına çocuklarının başında bir miktar saç bırakırlardı.
Peygamber Efendimiz de birtakım işlemlerde vücutta değişikliklere yönelik hareketleri tasvip etmemiştir. Buharî ve Müslim’de rivayet edilen hadislerde, güzellik için vücuda dövme yapanın, yaptıranın, dişlerini yontarak inceltip seyrekleştirenlerin, kaşının kıllarını yolarak inceltenlerin, peruk takanların, Allah’ın yarattığını değiştirenlerin İlâhî rahmetten uzak oldukları haber verilmektedir.2

Gerek bu işlemleri yapan ve yaptıranlar, gerekse bugünkü şekliyle yüz ve diğer organlarda estetik ameliyata başvuranlar, Allah tarafından kendilerine verilen şekil ve güzelliği kabul etmeyerek kadere itiraz etmekte ve ilâhî sanatı beğenmemektedir. İşte hiçbir mazeret ve ciddî-sıhhî bir sebep yokken, sırf güzellik düşüncesiyle estetik ameliyatı yaptırmak meşru görülmemektedir.

Meşru görülmemesine sebep olan ikinci husus, bedene eziyet verip, azap ve ıztıraba sokmaktır. Eskiden olduğu gibi dövme yaptıranlar, dişlerini inceltip seyrekleştirenler; şimdilerde de estetik ameliyat yaptıranlar vücutlarını eziyet ve tehlikeye sokmakta, Allah tarafından kendilerine emanet olarak verilen bedene eziyet etmektedir. Ameliyatta bıçağın altına yatan, narkoz verilerek uyuşturulan insan büyük ölçüde tehlikeyle yüz yüze gelmektedir. Halbuki Cenab-ı Hak “Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın”3 buyurarak bu nevi işleri yasaklamaktadır.

Üçüncü husus da, bu ameliyat çok pahalıya yapıldığından büyük bir israfa yol açmasıdır. Üstelik bu israf hakikat ve öz için değil, görünüş ve şekil için yapılmıştır. Bugün birçok insan müzmin hastalıklardan kurtulmak için paratemin edip ameliyat olamazken, sırf vücudu güzelleştirmek için estetik ameliyat olanlar milyonlarca para dökmektedir. İsraf da haramdır.

Ancak meşru ve mâkul bir mazeret varsa mesele farklılık arz eder. Meselâ doğuma dayalı olarak “tavşan dudak” denilen yarık dudaklı doğanlar veya benzeri bedenî bir kusuru olanlar istisna grubuna girmektedir. Yangın, trafik kazası veya benzeri bir kaza sonunda bedeninde bir kusur olanlar da aynı şekilde mütalâa edilmektedir. Yani böyle bir kusuru olan kimse, toplum içinde psikolojik bir sıkıntı çekiyor, aşağılık duygusuna kapılıyor, şahsiyeti rencide oluyor; bu hali kendisini hakir ve çirkin gösteriyorsa; böyle bir ârızanın giderilmesi bir çeşit tedavi mahiyetini taşır.4 Dolayısıyla bu ameliyatta bir mahzur yoktur. Çünkü Allah dinde bizim için bir zorluk kılmamıştır. Yukarıda mealini verdiğimiz hadisteki “güzellik için” kaydı meseleye açıklık getirmektedir. Yani estetik ameliyat ve vücuttaki değişiklikler önemli bir kusur ve arızayı gidermek niyeti ile değil de, güzelleşme kasdıyla yapılırsa haram olur; bir zararı ve çirkinliği gidermek niyetiyle normal hale getirmek için yapılırsa caiz olur.

1. Nisâ Sûresi, 119.
2. Müslim, Libas: 119-120; Buhârî, Libas: 82, 85.
3. Bukara Sûresi, 195.
4. Umdetü’l-Karî, 22: 63; el-Kardâvî, İslâmda Helâl ve Haram, s. 103.

Mehmed Paksu
Helal – Haram
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Re: Estetik ameliyat olmak günah mı?

Mesajgönderen filozof » 23 Eyl 2011, 05:48

Allah'ım sen beni böyle yarattın ama ben istemiyorum bu şekilde olmak diyip Allah'a saygısızlık
filozof
Yeni Üye
Yeni Üye
 
Mesajlar: 15
Kayıt: 22 Eyl 2011, 09:36


Dön Soru-Cevap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir