Cemaat ile namaz kılmanın önemi - ÖNEMLİ KONU


Namaz hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bölüm

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Cemaat ile namaz kılmanın önemi - ÖNEMLİ KONU

Mesajgönderen Med_Cezir » 07 Mar 2013, 11:48Beş vakit Namazı kılıyor muyuz? Peki cemaat ile namaz kılıyor muyuz?? Eğer kılmıyorsak kutub-i sittede yer alan ve çok uzun olupta okunmaktan çekinilmesin diye sadece birkaç tane seçtiğim hadis-i şerif belki bizi biraz silkeler, uyandırır ve kılmıyorsak inşallah cemaat ile kılmamıza vesile olur diye paylaşmak istedim.

Hadis No : 2772
Ravi: İbnu Abbas

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim, müezzini işitir ve kendini engelleyen bir özrü olmadığı halde cemaate katılmazsa, kıldığı namaz (kamil bir sevapla) kabul edilmez." "(Ey Allah'ın Resulü!) denildi, "meşru özür nedir?" "Korku veya hastalıktır!" buyurdu.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 47, (551)

Hadis No : 2773
Ravi: Ebu Hüreyre

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Münafıklara en ağır gelen namaz yatsı namazıyla sabah namazıdır. Eğer bu iki namazdaki hayrın ne olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa onları kılmaya gelirlerdi. [Nefsimi kudret eliyle tutan Zat'a kasem olsun!] Ezan okutup namaza başlamayı, sonra halkın namazını kıldırması için yerime birini bırakmayı, sonra da beraberlerinde odun desteleri olan bir grup erkekle namaza gelmeyenlere gitmeyi ve evlerini üzerlerine yıkmayı düşündüm."

Kaynak: Buhari, Ezan 29, Husumat 5, Ahkam 52; Müslim, Mesacid 252, (651); Muvatta, Salatu'l-Cema'a 3, (1, 12

Hadis No : 2774
Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Ben (cemaatimizi tedkik edince) gördüm ki, namazı beraber kılmaktan, sadece herkesçe malum münafıklarla hastalar geri kalmaktaydı. Öyle ki iki kişinin arasında yürüyebilecek durumda olan hastalar bile namaz için (mescide) geliyordu." İbnu Mes'ud devamla dedi ki: "Resulullah (sav) bize Sünen-i Huda'yı göstermişti. Sünen-i Huda'dan biri de içerisinde ezan okunan mescidde namaz kılmaktı."

Kaynak: Müslim, Mesacid 256, (654); Ebu Davud, 47, (560); Nesai, İmamet 50, (2, 108, 109)
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Namaz Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir