Teravih Nasıl Kılınır?


Namaz hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bölüm

Moderatörler: Ertugrul, ucharfbesnokta

Teravih Nasıl Kılınır?

Mesajgönderen Med_Cezir » 02 Tem 2013, 08:06Teravih namazı Ramazan gecelerimizi süsleyen çok faziletli bir namazdır. Bu konuda Peygamber efendimizin hadisi şerifinden sonra namazın kılınışının nasıl olacağından bahsedeceğiz.

“Her kim Ramazan ayında inanarak ve sevabını sadece Allâhü Teâlâ’dan bekleyerek teravih namazı kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Hadîs-i Şerîf, Müttefekun aleyh)


TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazı, Ramazan ayına mahsûs, yirmi rek’atten ibâret bir sünnet-i müekkededir.Teravihin cemâatle kılınması da, sünnet-i kifâyedir. Teravih namazını, her iki rek’atte bir selâm vererek on selâm ile bitirmek daha fazîletlidir. Dört rek’atte bir selâm da verilebilir.

Teravih namazı, iki rek’atte bir selâm verilince, akşam namazının iki rek’at sünneti gibi kılınır. Dört rek’atte bir selam verilince, yatsı namazının dört rek’at sünneti gibi kılınır. Cemaatle kılındığı zaman, cemaat hem teravihe, hem de imama uymaya niyet eder. İmam da kıraati âşikâre (sesli) okur.

Teravih namazında imâmın güzel sesli olmasından ve hızlı okumasından ziyâde, okuyuşunun düzgün olmasına itibar edilmelidir.

Bir kimse, imâm yatsı namazını kıldırıp teravihe başlamış olduğu sırada mescide gelse, önce yatsı namazını kılar, sonra terâvîh için imâma uyar. Teravih son bulunca noksan rek’atleri tamamlar. Sonra da vitir namazını kendi başına kılar. Evlâ olan budur. Bununla beraber vitir namazını imam ile beraber kılıp, sonra terâvihi tamamlasa da câiz olur.

Teravih namazını imam ile kılmayan kimse, vitir namazını imâm ile kılabilir.

İmam ve cemaat, yatsı namazını cemaatle kılmamış olursa, yalnız teravîh namazını cemaatle kılamazlar. Çünkü teravihin cemaatı, farzın cemâatına tâbidir.

Teravih orucun değil vaktin sünnetidir. Mazeretinden dolayı oruç tutamayanlar da teravihi kılmalıdırlar.


Kaynak: Fazilet Neşriyat
anahtar kelimeler: teravih namazı , teravih nasıl kılınır, teravih namazının kılınışı, teravih namazı nedir, teravih fazileti
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Namaz Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir