Namazdan Sonra Müezzinlerin Okudukları


Namaz hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bölüm

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Namazdan Sonra Müezzinlerin Okudukları

Mesajgönderen Med_Cezir » 07 Tem 2013, 14:12Kilinan herhangi bir namazdan, selâm verip çiktiktan sonra "Allâhümme ente's-selâmü ve minke's-selâm. Tebârekte yâ ze'l-celâli ve'l-ikrâm" denilip arkasindan su tesbih okunur:


سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ"Sübhaanellâhi ve'l hamdülillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vellâhü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-alliyyi'l-aziym."

Mânâsi:

"Allâh'i tesbih ve tenzih ederim. Hamd ona mahsustur. Allâh'tan baska ilah (Hak ma'bud) yoktur. (Isyandan) dönmek ve (itâate yönelmekde) güçlü bulunmak ancak pek yüce ve büyük (olan) Allâh'in yardimiyla olur."

Bundan sonra 1 Âyetü'l-Kürsî (Allâhü lâilâhe illâ hü...) okunarak 33 kere "Sübhânallâh", 33 kere "Elhamdülillâh", 33 kere de "Allâhü Ekber" denilir. Arkasindan su tekbir, tehlil ve tahmid okunur:

اَللهُ اَكْبَرُ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ يُحْيِى وَيُمِيتُ وَهُوَ حَىٌّ لاَ يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ


"Allâhü Ekber. Lâ ilâhe Illallâhü vahdehû lâ serîke leh. Lehül mülkü velehül hamdü yuhyî ve yümît. Vehüve hayyün lâ yemûtü biyedihil hayrü ve hüve âlâ külli sey'in kadîr."

Mânâsi:

"Hz. Allâh her seyden büyük ve ondan baska ilâh (Hak ma'bûd) yoktur, o birdir. Onun ortagi yoktur, Mülk onundur, hamd ona mahsusdur. Diriltir ve öldürür, O diridir, ölmez. Hayir onun elindedir. Ve o her seye kaadirdir."


Bu tekbir, tehlil ve tahmidden sonra eller kaldirilir ve duâ edilir

anahtar kelimeler: namazdan sonra okunanlar, müezzinin söyledikleri, namazdan sonra müezzin neler söyler
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Namaz Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir