Sigara Kısırlaştırıyor mu?


Sagliklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Sigara Kısırlaştırıyor mu?

Mesajgönderen Med_Cezir » 10 Tem 2013, 15:55Her gün sigaraya ait yeni yeni zararlar duymaktayız. Duyduğumuz zararlarından biriside sigaranın kısırlaştırıcı etkisinin olması. Peki bu bilgiye uzmanların yaklaşımı nasıl ? Konu hakkında ki Üroloji Uzmanı Doç.Dr. Basri Çakıroğlu 'nun görüşleri ise şöyle ;


“Eskiden insanlar ne yiyor ne içiyor, hangi ilaçları kullanıyordu, o zaman ki değerlerle şimdiki değerler arasında nasıl bir fark var, 100 yıl önceki stres faktörüyle şimdikiler aynı değil” diyor. Bu konular üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini belirtiyor.

Tedavi ettiği hastalarda en önemli kısırlık sebebinin sigara olduğunu söyleyen Basri Çakıroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Sigara testislerdeki kan akımını azaltıyor, kandaki oksijen oranını düşürerek kanın kalitesini ve sperm sayısını etkiliyor. Nasıl ki bebeklik döneminde çocuklara daha iyi bakılıyorsa, aynı şekilde hücreler yapım halinde iken ona yapılan müdahaleler, alınan gıdalar, ilaçlar, içilen sular, hatta çevreden gelen sıkıntılar bile hücrenin oluşumuna tesir edebiliyor. Alınan nikotin, kadınlarda yumurta hücrelerini bozuyor, doğal gebe kalmayı zorlaştırıyor ve düşükleri de hızlandırıyor.

Ayrıca tabii olmayan gıdalar, çevre faktörü, bilgisayarlar ve cep telefonları kısırlıkta önemli faktörler. Günlük hayatta bir hayli içilen kolalar ve diğer zararlı (sigara – alkol – uyuşturucu) maddelerden hem erkeğin hem de kadının kesinlikle kaçınması gerekiyor. Son zamanlarda kullanılan çeşitli psikiyatrik ve buna benzer mide ilaçları var, onların da kısırlıkta tesiri büyük olmaya başladı. ikinci olarak evlilik yaşı ve bebeğin geciktirilmesi de kısırlığı tetikliyor. insanlar günümüzde 50 yıl öncesine göre daha geç evleniyorlar. Pek çok insan 25-26′lı yaşlarda evlenmek istemiyor. Evlenenler ise üç dört sene çocuk yapmayı düşünmüyorlar. Çocuk yapmak istediklerinde yaş 35-40′a geliyor, o zaman da sperm sayıları azalmış oluyor. Bu yüzden eskiye göre kısırlık vakaları çok sıklaşıyor ve hastanelere başvurular artıyor.”

Kaynak: İnsan ve Hayat Dergisi

anahtar kelimeler: sigara kısırlaştırıyor mu?, sigaranın zararları
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Sağlık ve Yaşam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir