Evde Köpek Beslemek Günahmıdır ?

İslâmla ilgili bilmek istediklerimiz, dînimizin güzellikleri, Rabbimizin emir ve yasakları...

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Evde Köpek Beslemek Günahmıdır ?

Mesajgönderen Med_Cezir » 04 Haz 2007, 18:28

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) şöyle buyuruyor: «Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar (kıyrât) eksilir.» (Buhâri, K. ez-Zebâih, 6; Müslim, K. el-Müsâkat, 46, 50, 56-58.)

Köpek bulunan eve meleğin girmediğini bildiren hadisler (Ebû Dâvud. K. et-Tahârah, 89; Buhârî Bed'u'l-halk, 7, 17, el-Libâs, 77; Müslim, K. el-Libâs, 81.) de yukarıdaki hadise eklenince çıkan netice şudur: Korunma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslâmda men edilmiştir; çünkü:

a) Köpek besleyecek kadar imkânı olanların bakım ve harcamalarına yoksul, kimsesiz insanlar daha lâyıktır.
b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen bir çok tehlikeli hastalıklar mevcuttur.
c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri ve bir şey istemek için geleni korkutur, rahatsız eder...

Bununla beraber zararı olmayan köpekler itlâf edilmez; her canlıya merhamet edilir, yardım edilir ve ecir alınır. Bir kuyunun başında susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su veren günahkârın ilâhi afva mazhar olduğunu Resûlullah haber vermiştir. (Buhari, K. eş-Şürb, 9; el-Edeb, 27; Müslim, K. es-Selâm, 153.)

Kaynak: Hayreddin Karaman- Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar

Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Reklam

Re: Evde Köpek Beslemek Günahmıdır ?

Mesajgönderen gulyaprak » 04 Haz 2007, 18:56

COK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSSİN KARDEŞİM.ALLAH RAZI OLSUN ŞİMDİLERDE AVRUPA ADETİ OLAN BİR GÖRENEK BİZLERE SIZMIŞ VAZİYETTE.ÖNCEDEN ZARURİ İHTİYACTAN YANİ AVLANMADA VEYA OBALARDA CADIRLARDA KORUMA AMCLI BESLENİRDİ.ŞİMDİLERDE EVDE COCUK YAPMAYIP COCUK NİYETİNE BESLİYORLAR.ONLARA VERDİKLERİ DEĞERİ BİR İNSANA VERMİYORLAR.RABBİM SONUMUZU HAYR EYLESİN.BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYORUZ BAKALIM KIYAMETE SELAMETLE
gulyaprak

Mesajgönderen abu_hayat » 04 Haz 2007, 22:52

Gerçekten abla çocuk özlemlerini köpekle gidermeye çalışıyolar. Allah iyi etsin ne diyelim.. Ama bunlar bi yana ben seviyorum bahçemizde köpek beslemeyi :oops: Özel mamalrla değil belki ama ne bilim en sevdiğim şey annem sırf bu hadisler yüzünden izin vermiyo :) Hayırlısı bizde sokaktakilere su veririz..
abu_hayat
İçerik Sorumlusu
İçerik Sorumlusu

Mesajgönderen hakandidinir » 05 Haz 2007, 08:29

değerli kardeşlerim tabiki hayvanları seveceğiz lakin evde beslemek üzerine bu kadar uyarı varken inat etmek niyedir bilinmez ilk kural insanları dinlemeyi bile çoğu kez başaramayan bu sözde varedileni sevenler rabbin bazılarına nekadar zeka verdiği konusunda aslında güzel örnek şöyle deyişleri var bu garip insanların

(bak nekadar akıllı ne dersem anlıyor)

eeeee o zaman evi neden kirletiyorlar

(insanlar gibi namkör değil bunlar)

güzel kardeşim ne bekliyorsun banka hesabından zimmetine paramı geçirecek hayvan adı üstünde hayvan bu hani bazıları diyorya

O benim oğlum o benim kızım diye bu konuda aklıma gelenler kafamı karıştırıyor affınıza sığınarak pisi oğlu pisi desek birine veya kuçuya çevirirsek bu örneği herhalde yüzdeye vurursak doksanınla kavga ederiz
eeee nasıl olacak şu insan oğlu negarip değilmi kendini sevebilecek onca şey varken sıralamayı şaşırıyor

hani beni yalnış anlamayın benimde bir kedim var ama o yalnızca bir kedi hepsi o rabbimin insanların hayatlarında biraz renk olsun diye yaratmış olduğu yüzlerce güzellikten sadece biri diğerlerini neden es geçelimki.
MERHAMETLİMİYİZ İLK ÖNCE İNSANLARDA HARCAYALIM MERHAMETİ KİM BİLİR MUTLU İNSANLAR ÇOĞALINCA ACINACAK HAYVAN KALMAZ ORTALIKTA BU KADAR MUTLU İNSAN ELBETTE HAYVANLARI DA KORUR GÖZETİR DİĞERLERİNİDE AMA ÖNCE İNSANDA OLSUN GÖZÜMÜZ GÖNLÜMÜZ
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye

Mesajgönderen Ertugrul » 05 Haz 2007, 11:38

bu mevzuyla alakalı bir hadisi şerif aklıma geldi nakledeyim,MELEKLER KELB (KÖPEK) bulunan eve girmezler (LÂ YEDHULUL MELÂİKETÜ BEYTEN FÎHİ KELBÜN),birde Rasülüllah efendimiz cebrail a.s. ile buluşmak üzre sözleşirler fakat cebrâil a.s gelmez söz verdiği vakitte.Peygamber efndimiz s.a.v. üzülür ve cebrail a.s a sebebini sorar hz. cibrîl : Ya Rasülallah geldim fakat çadırının kapısında bir kelb uyuyordu giremeyip geriye döndüm buyurur.
Tende kudret nerden olsun nimet-i cân şükrüne,Bin dilim olsa yetişmez bir dilim nân şükrüne..ertugrul@islamiyasam.com
Ertugrul
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Mesajgönderen mert_15 » 23 Eki 2007, 22:41

EVDE KÖPEK BESLEMEK AVRUPA İŞİYSE AVRUPAYI TAKLİT EDİYORSA NEDEN AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEĞE ÇALISIYORSUNUS NEDNE ONLARIN HAYATINDA UYGULANAN İŞLERİ KENDİ HAYATINIZA GECİRMEYE CALISIYORSUNUZ AYRICA KÖPEK BESLİYEREK SUS Bİ HAYVANIN SUSLUĞUNU GİDERİYORSUN AC Bİ HAYVANIN ACLIĞINI GİDERİYORSUN SEN BUNLARI YAPARAK SEVAP İŞLEMİŞ OLMUYORMUSUN BEN EVİMDE KÖPEK BESLİYEREK SEVAP İŞLEDİĞİMİ BİLE DÜŞÜNÜYORUM SU ÇOCUK DOĞMAYIPDA HAYVAN ALIP ONA COCUĞUYMUS GİBİ BAKANLAR KONUSUNDA SİZE HAK VERİYORUM ÇOK SACMA BİSEY
mert_15
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Med_Cezir » 23 Eki 2007, 22:48

Mert_15 kardeşim dikkat eder isen. şu ana kadar bu konuda yazdıgımız yazılar sahih hadislere dayanmakta. kendi şahsi fikirlerimize dayanarak birşey yazmıyoruz. Evet senin dediğin nokta doğru. Bir kıssada susuz bir köpeğe su veren kişinin cennete girmeye hak kazandığı belirtilmekte.
Fakat Bu durum evde köpek beslemeye sebep bir olay degildir. Eger sebep olsa idi peygamber efendimiz bu kadar katı bir şekilde belirtmezdi.
Hadisler ışığında bizim de tavsiyemiz bu yöndedir kardeşim. Buna rağmen Köpek besleyip beslememek senin kararındır.

Saygılarımla
Med_Cezir

Mesajgönderen mert_15 » 23 Eki 2007, 23:08

peki bişi sorucm üste cadırın kapısında demis cadırın kapısındada köpek baslamek günasa millet bahcesindede köpek besliyemes
mert_15
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen mert_15 » 23 Eki 2007, 23:12

hem ayrıca dikkat edip arastırırsanıs evlerde beslenen dir tabirle süsköpekleri 19000 yıllarda labaratuvarlarda özel olarak üretilmiştir bu tür köpekler peygamber efendimizin zamanında yoktur
mert_15
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Med_Cezir » 23 Eki 2007, 23:12

Çadırın önünde köpek beslemek günah denmemiş. Cebrail a.s ın Peygamber Efendimizin yanına gelemedi belirtilmiş.
Yani orada anlatılmak istenen Meleklerin Köpeğin bulunduğu mekanı ziyaret etmemesi.
Med_Cezir

Mesajgönderen mert_15 » 23 Eki 2007, 23:13

ozmn bahcede köpek besliyenlerinde evine melek girmez
mert_15
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen mert_15 » 23 Eki 2007, 23:14

biz sizinle bu konuyuo msnde tatrtısallımı isterseniz tabii
mert_15
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Med_Cezir » 23 Eki 2007, 23:24

Hadislerde korunma ve avlanma konusu ön plana çıkartılmıştır Mert bey.
Peygamber Efendimiz bunda bir kusur bulmadı ise bizim ayriyetten kusur aramamız ve o zaman oda günah dememiz sanırım hoş olmaz ...
Herdurumda bizim iyiliğimizi isteyen Peygamberimiz bu konudada bir engel bulunsa idi mutlaka bir şekilde bizlere ulaşırdı. Fakat sadece korunma ve avlanma hususlarına izin verilmiştir ...

Ayrıca kişisel profilimden msn adresimi edinebilirsiniz fakat aklınızda bir soru var ise forumdan paylaşmanız daha faydalı olurcaktır.
Med_Cezir

Mesajgönderen hakandidinir » 24 Eki 2007, 13:20

DEĞERLİ KARDEŞLERİM DİNİMİZ HAYVANLARIN HAKLARINI SON DERECE ÖNEMSEMİŞ VE ONLARA DEĞER VERMİŞTİR FAKAT PEYGAMBERİMİZ (SAV) BİZİ BİR ÇOK KONUDA UYARMIŞ VE ÖĞÜTLER VERMİŞ RABBİMİZ TEALANIN MEN ETTİĞİ HİÇ BİR ŞEYDE FAYDA YOKTUR LAKİN NEFSİMİZE ŞİRİN GELEN YASAKLAR YOKMUDUR PROBLEM BURADADIR

BİZE MANTIKLI GELMESİ ÖNEMLİ DEĞİL ALEMİN YARADILIŞINA UYMASI ÖNEMLİDİR YARADILIŞ YARADANIN İRADESİNDE VE HÜKMÜNDEDİR RESULÜ EKREM EFENDİMİZ BİZLERİ BU KONULARDA AYDINLATIRKEN ORTADA BU GÜNKÜ GİBİ PİKPULL KÖPEKLERDE YOKTU SANIRIM ONU KONU VE MUKAYESE EDEBİLİRMİYİZ ASLA ÇÜNKÜ PEYGAMBER MESAJLARINI SAHABEYE OLDUĞU KADAR BİZE DE VERMİŞTİR GÜNÜMÜZDE HAYVANLARIN BARINMALARINA NEKADAR DUYARLIYIZ BIRAKIN EVDE BAKTIKLARIMIZI İLLEDE EVDE BAKACAKSAK HAYVANLARDAN İNSANLARA GEÇEN HASTALIKLARI ŞÖYLE BİR SIRALAYIN BİR İKİSİ HARİÇ ÖLÜMLE SONUÇLANIR KARINIZ ÇOCUĞUNUZ KÖPEĞİNİZDEN KAPTIĞI HASTALIKTAN ÖLÜRSE AYNI MANTIKLA SEVEBİLİRMİSİNİZ ONLARI .

BAHÇEDE BESLEMEYE GELİNCE KÖPEK YAPISI İTİBARİ İLE SAHRA HAYVANIDIR VE KORUNMA EĞİTİMLİ OLURSA(BURAYA DİKKAT )AVLANMA YA CEVAZ VARDIR .ÇİFTLİK VE HAYVANCILIKLA UĞRAŞANLAR BUNU BİLİR BENİM KÖPEKLERİM İÇ AVLUYA BİLE GİRMEZDİ ÖYLE ALIŞMIŞLARDI VE ONLARIN KARNI DOYMADAN BEN SOFRAYA HİÇ OTURMADIM

YANİ DEĞERLİ KARDEŞLERİM KÖPEKLERE DÜŞMAN OLMAYIN AMA KOYNUNUZADA ALMAYIN :lol:

RAHMANA EMANET OLUNUZ
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye

Mesajgönderen Ertugrul » 24 Eki 2007, 20:34

Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar (kıyrât) eksilir.» (Buhâri, K. ez-Zebâih, 6; Müslim, K. el-Müsâkat, 46, 50, 56-58.)

ne güzel izah edilmiş kardeşim okumadan soru soruyorsun neyini anlamadın.
Tende kudret nerden olsun nimet-i cân şükrüne,Bin dilim olsa yetişmez bir dilim nân şükrüne..ertugrul@islamiyasam.com
Ertugrul
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Re:

Mesajgönderen mert_15 » 25 Eki 2007, 19:53

peki bişey diecm simdi hangi eve melek giriokiii her evde televizyon bilgisayar bunlarda baslı basına bi seytan deilmiii
mert_15
Yeni Üye
Yeni Üye

Re:

Mesajgönderen Med_Cezir » 25 Eki 2007, 19:57

Mert_15 konuyu degiştirmeyelim. Belirttiginiz konu yeni bir başlıkta incelenebilir.
Saygılarımla
Med_Cezir

Sonraki

Dön İslami Bilgi ve Kaynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir