Seyyid Kutub Hakkında Bilgi


Diger Forum Konularımız

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Seyyid Kutub Hakkında Bilgi

Mesajgönderen Med_Cezir » 19 Kas 2013, 10:09Mısırlı gazeteci ve yazar. 1906 senesinde Mısır’ın Asyut vilayetinin Muşa köyünde doğdu. İsmi, Seyyid olup, Peygamber efendimizin soyundan değildir. İlk tahsilini doğduğu yerde yaptıktan sonra Kahire’ye gidip orada ortaokul ve liseyi bitirdi. 1933 yılında mezun olduğu Dar-ül-Ulûm Fakültesinde tarih, coğrafya, Arab edebiyatı, İngilizce, felsefe, sosyoloji, pedagoji gibi bilimler okudu. Müfettiş olarak vazife aldı. Müfettişliği sırasında İngiliz edebiyatına ve Avrupa kültürüne sempati duydu. Daha sonra vazifeden ayrılarak kendini tamamen edebiyata verdi. Memleketi icabı Arapçayı iyi bilen Seyyid Kutub çeşitli kitaplar yazdı.

1949 yılında sosyoloji doktorası yapmak üzere Amerika’ya gitti. İki yıl sonra Mısır’a döndüğünde İhvan-ı Müslimin Teşkilatında irşad müdürlüğü yaptı. Cemal Abdünnasır öncülüğündeki subayların 1952 senesinde gerçekleştirdiği darbeden sonra, yeni yönetimin danışmanlığına getirildi. Daha sonra Cemal Abdünnasır ve adamlarıyla arası açıldığı için bu vazifeden ayrıldı. İhvan-ı Müslimin Teşkilatının yayın kurulu başkanlığını ve teşkilat adına çıkan bir gazetenin baş yazarlığını yaptı. Hayatının ikinci devresi olarak kabul ettiği bu zamanda dini mevzularda birçok eser yazdı. Yazmış olduğu bu eserlerinde, İbn-i Teymiyye’nin ve eski Kahire Müftisi mason locası başkanı MuhammedAbduh’un dinde reformist fikirlerinin savunuculuğunu yaptı ve şahsi fikirlerini yazdı. Seyyid Kutup’un kitaplarında, Ehl-i sünnet alimlerine saldırması, kendi sosyalist düşüncelerini İslamiyet olarak tanıtmaya kalkışması, Fizilal-il Kur’an Tefsiri’nde ayet-i kerimelere yanlış mana vermesi onun dinde reformist olduğunu açıkça göstermektedir. Ayrıca El-Adalet-ül-İctimaiyyetü fil İslam kitabında (sh. 210-213) hazret-i Osman’a ağır hakaretlerde bulunması, İslam düşmanlarını işbaşına getirdi diye iftira etmesi Müslümanlar arasında nefretle karşılanmıştır. Ahmed Davutoğlu Dini Tamir Davasında Din Tahripçileri kitabında: “Seyyid Kutup bir ediptir. Biraz dini kültürü vardır. Sözü dinde senet olamaz. Çünkü, din alimi değildir.” demektedir.

1954 senesinde İhvan-ı Müslimin Teşkilatının bazı üyeleriyle birlikte Cemal Abdünnasır’a suikast düzenlemeye hazırlandıkları gerekçesiyle tutuklandı. On beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.Cezanın on senesini geçirdikten sonra 1965 senesinde serbest bırakıldı. Ancak aynı sene Ağustos ayında tekrar tutuklandı. Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından muhakeme edilerek idama mahkûm edildi. Ağustos 1966’da idam edildi. Kahire’de defnedildi.


Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Med_Cezir
İslamiYasam Genel Sorumlusu
İslamiYasam Genel Sorumlusu
 
Mesajlar: 1966
Kayıt: 11 Eki 2006, 23:00
Konum: İstanbul

Reklam

Dön Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir