Medine-i Münevvere Hakkında

Hac ve Umre Ziyaretinizde Yardımcı Olucak Bilgiler

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

ucharfbesnokta
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
İletişim:

Medine-i Münevvere Hakkında

Mesaj gönderen ucharfbesnokta »

Medine-i Münevvere Arap yarımadasının batısında Hicaz bölgesinde, Mekke-i Mükerreme'nin 430 km. kadar kuzeyinde ve Kızıldeniz kıyısına yaklaşık 220 km. uzaklıkta olup deniz seviyesinden yüksekliği 625 metredir. Enlem-boylam olarak koordinatları: 36-39 doğu boylamı, 24-28 kuzey enlemidir.

Bugün Medine-i Münevvere-Mekke-i Mükerreme arasındaki ulaşım, Hicret yolu olarak bilinen otoyol vasıtasıyla sağlanmaktadır. Kızıldeniz kıyısındaki Câr Limanı da şehrin Mısır, Habeşistan, Yemen, Hindistan ve Çin arasındaki deniz bağlantısını sağlar.

Şehrin kurulduğu geniş düzlüğün kuzeyi Uhud, güneyi Âir dağı, doğusu Vâkım ve batısı da Vebere harreleri yani volkanik lav akıntısının oluşturduğu siyah bazalt taşlıklarla kuşatılmıştır. Gerek coğrafî konum gerek arazi yapısı bakımından Mekke-i Mükerreme'den tamamen farklı olarak tarıma elverişli geniş vadileri ve zengin su kaynaklarıyla temayüz etmiştir.

Tarih boyunca Medine-i Münevvere'nin içme suları daha çok güney tarafındaki kuyulardan sağlanmıştır. Burada Resûlullah (S.A.V.) efendimizin su içtiği ve abdest aldığı on dört kuyu bulunmaktadır. (İbn Şebbe, 152, 156-162) 20. yüzyılın ortalarına kadar asıl yerleşme ve ticaret alanı sur içinde ve Mescid-i Nebevî'nin çevresinde yoğunlaşmış, şehrin çekirdeğini burada bulunan ve kuruluşu Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimiz zamanına kadar giden semtler oluşturmuştur.

Medine-i Münevvere bugün hızla artan nüfusuyla Mescid-i Nebevî merkezli fizikî planını korumakla birlikte şehrin geleneksel yapısı neredeyse tamamen değişmiş; yüksek binaları, geniş yolları, Harem-i Şerif etrafında yoğunlaşan otelleri ve parklarıyla son derece modern bir görünüm kazanmıştır. ( alıntı )
Bin tane mazeret, bir tane başarıya denk değildir… Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...
Kullanıcı avatarı
melek_75
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen melek_75 »

SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM
Bilgilendirdiğin için ALLAH razı olsun
bu hafta 3 sınıfa giden kızımın performans görevi için olimpiyatları araştırdık kurucusu kim kim başarı sağlamış hangi tarihte ne olmuş falan filan Ders olarak MEKKE MEDİNE PEYGAMBER EFENDİMİZ in hayatı gibi konulara hiç deyinilmiyor ağaç yaşken eğilir ilk okulda dinimiz araştırılsa ne olur . emeğine sağlık hocam
ucharfbesnokta
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
İletişim:

Mesaj gönderen ucharfbesnokta »

melek_75 yazdı:SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM
Bilgilendirdiğin için ALLAH razı olsun
bu hafta 3 sınıfa giden kızımın performans görevi için olimpiyatları araştırdık kurucusu kim kim başarı sağlamış hangi tarihte ne olmuş falan filan Ders olarak MEKKE MEDİNE PEYGAMBER EFENDİMİZ in hayatı gibi konulara hiç deyinilmiyor ağaç yaşken eğilir ilk okulda dinimiz araştırılsa ne olur . emeğine sağlık hocam
Sizden de razı olsun kardeşim...
İnşaallah ağırlık verelim bu konulara.
Evladınızın ödevi neydi tam anlayamadım. İsterseniz formumuzda yazabilirsiniz.
Bin tane mazeret, bir tane başarıya denk değildir… Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...
gulferi
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Mesaj gönderen gulferi »

Vardım medine'ye seyran eyledim.
Hayatımda birkez bayram eyledim.
Öptüm toprağını HAKKA şükrettim
Tekrar gitsem diye yalvaracağım
Tekrar gitsem diye yalvaracağım...
Yalvaracağım yalvaracağım kavuşayım diye yalVaracağım..

Verdiğiniz bilgiler için ALLAH razı olsun hocam.Mekke ve Medine denince akan sular duruyor.Selametle..
Rahmetinden Bir Damla Bizede Ayır YaRAB...

“Medine Hakkında Bilgiler” sayfasına dön