bazen duâ ediyoruz, kabul olmuyor. Nedendir?

İslâmla ilgili bilmek istediklerimiz, dînimizin güzellikleri, Rabbimizin emir ve yasakları...

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

Kullanıcı avatarı
karanfil
Yeni Üye
Yeni Üye

bazen duâ ediyoruz, kabul olmuyor. Nedendir?

Mesaj gönderen karanfil »

Eğer desen: "Birçok defa duâ ediyoruz, kabul olmuyor. Halbuki, âyet umumidir; her duâya cevap var," ifade ediyor.

Elcevap: Cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır. Her duâ için cevap vermek var; fakat kabul etmek, hem ayn-ı matlûbu vermek Cenâb-ı Hakkın hikmetine tâbidir.

Meselâ, hasta bir çocuk çağırır: "Yâ hekim, bana bak."

Hekim "Lebbeyk," der. "Ne istersin?" Cevap verir.

Çocuk "Şu ilâcı ver bana" der.

Hekim ise, ya aynen istediğini verir, yahut onun maslahatına binâen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez.

İşte, Cenâb-ı Hak Hakîm-i Mutlak, hâzır, nâzır olduğu için, abdin duâsına cevap verir. Vahşet ve kimsesizlik dehşetini, huzûruyla ve cevabıyla ünsiyete çevirir. Fakat, insanın hevâperestâne ve heveskârâne tahakkümüyle değil, belki hikmet-i Rabbâniyenin iktizâsıyla, ya matlûbunu veya daha evlâsını verir veya hiç vermez.

Hem, duâ bir ubûdiyettir; ubûdiyet ise, semerâtı uhreviyedir. Dünyevî maksadlar ise, o nevi duâ ve ibâdetin vakitleridir; o maksadlar, gâyeleri değil. Meselâ, yağmur namazı ve duâsı bir ibâdettir. Yağmursuzluk, o ibâdetin vaktidir; yoksa, o ibâdet ve o duâ, yağmuru getirmek için değildir. Eğer sırf o niyet ile olsa, o duâ, o ibâdet hâlis olmadığından, kabule lâyık olmaz.

Sözler | 23.Söz | 286
Kullanıcı avatarı
Ertugrul
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
İletişim:

Mesaj gönderen Ertugrul »

Ayeti kerîmedeki îcab kabul manasında değilmidir? Üd'ûnî Estecib leküm-
(Üd'ûnî)Bana dua edin kısmı emri hazır sığasıyla geldiğine göre,dua ederseniz bende icabet ederim duanıza buyuruluyor.Ayeti kerimenin dâl bilibâresi veya işâresi muktezasınca '' Siz dua edinki bende yapmış olduğunuz duaları kabul edeyim '' mefhumu çıkabilirmi? Ayrıca duanın nâz ve niyâz makamı olmakla bizlerin mertebelerine göre dualarımıza icabet olunacağı kanaatindeyim.Selâm ve Duâ ile..
gulyaprak
İslamiYasam Genel Sorumlusu

Mesaj gönderen gulyaprak »

yalnız şuda var hazreti mevlamız duanıza icabet edeyimbuyuruyor lakinher duanında kabul göreceği anlamına gelmiyo.yani hazreti Allah tutupda herkesin duası kabul etse o zaman ortalık permiperişan bir durum alır.kimi icin yapılan duanın kabul edilmemesi aslında o kişi icin hayırdır.ama insanoğlu bu durumu anlamakta acizdir.duam kabul olmadı diye isyana başlar.Bir duanın kabul olmamasıda duaya icabettir.
En son gulyaprak tarafından 24 Şub 2007, 11:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Med_Cezir
İletişim:

Mesaj gönderen Med_Cezir »

Ertuğrul Hocam verdiğin dogru bilgi için çok teşekkür ederim.Allah Razı Olsun inşallah.
Helalin fazlası hesap, haramın fazlası azaptır.
İletişim: destek@islamiyasam.com
Kullanıcı avatarı
zeynep33
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen zeynep33 »

Buradaki yazılar çok güzel.Ancak bu yazıları okuyan kişilerin analamaları için çok iyi arabça bilgisine sahip olmaları gerekir.Zamanımızda bu şekilde yetişmiş insanlar az olduğuna göre yazıları daha sade ve anlaşolır yazmakta fayda vardır diye düşünüyorum.
Gülyaprağın yazdıklarına tamamen katılıyorum.Ertuğrul hocanın yazdıklarınıda göz ardı edemeyiz.
Selam ve dua ile.
Kullanıcı avatarı
sey_yah
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen sey_yah »

aslında hepinizin yazdıklarıda doğru ama biz ALLAH'ın emirve yasaklarına uymayıp kendimizi tam anlamıyla O'na vermedikçe dualarımızın gerçekleşmesini beklememeliyiz ama dualarımızıda herzaman yapmalıyız
BİR GÜN ÖLDÜRMEDİĞİM HER BİR YAHUDİ İÇİN BANA SİTEM EDECEKSİNİZ (ADOLF HİTLER)
Kullanıcı avatarı
banu44
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Re:

Mesaj gönderen banu44 »

dua sabrın aynasıdır sabrı öğretir her istenilen arzu edilen olmaz kanımca duanın da hükümleri var bana göre doğru olan belkide yanlış onun için beklemde fayda var ALLAH herseyin doğrusunu bilir amenna
Kullanıcı avatarı
hakandidinir
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen hakandidinir »

değerli kardeşlerim haddim olmayarak şunu eklemek istiyorum kabul etmek farklı istediğimizin karşılanması ise daha farklı bir hadisedirki rabbim bütün isteklerimizi duyar ve karşılığını muhakkak verir yalnız unutulmaması gereken bir hadise vardır bu karşılığın nezaman geleceği geleceği kesindir delili peygamberimizin ahlakı ve yaşantısıdır o ki hakkın habibi ve resulu olarak kendinden istenene kayılsız kalmamıştı onu böyle merhametli kılan nasıl olur bir düşünün gelelim zaman mevzusuna

kimi zaman hemen derhal görüz duanın hikmetini kimi zaman dua ettiğimizi bile unuturuz nasibimiz gelinceye kadar bazende dünyayı terkederiz bir huzur görmedi adam derler.

ahiretin sahibide aynıdır beyler dünyada vermediyse eğer orada dahada lazım olacağındandır.

rabbimiz küçücük dünya sıkıntıları için koca mükafatları göndermez bazen saklar ahiretin zorlu meşakatine verir zamanı geldiğinde bırakmaz geriye

kesin diyorum duayı bırakmayın inat edin ısrar ve sabırla isteyin
zaten isteyebiliyorsanız bu yalnız rabbimizin dilemesiyle olur
rabbim vermek isteyince kul duayla meşgul olur.

cümleniz rahmana emanet olunuz.
Kullanıcı avatarı
TuAnA
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesaj gönderen TuAnA »

değerli kardeşlerim ablalarım abilerim hepiniz çok güzel ve doğru şeyler söylemişsiniz ama benim kafama takılan mesela bi insan günah işliyo onun affedilmesi için dua ediyo ağlıyo içtenlikle yapılıyo kabul olup olmadığını bilmiyor/bilmiyoruz tabii ama gün geliyo yine aynı günahı işliyo bu sefer düşünüyo diyo ki ben dua ettim belki de kabul edilmişti affedilmiştim amam yine aynı şeyi yaptım hangi yüzle Mevlaya el açar yalvarırırm diyo.böyle yapmak yalnıştır belki ama bu düşünce de insanı yiyip bitiriyo.sizce kabul olunuyo mu ya da böyle yapmak ne kadar doğru
Zindandan Dışarı Giden Tek Yol; RüYa
gulyaprak

Re:

Mesaj gönderen gulyaprak »

ELBETTE Kİ YANLIŞLAR İNSANOGLU İCİN AMA DOGRU YOL VARKEN NİYE EĞRİ YOLDA ISRAR..EĞER KİŞİ BEN ZATEN GÜNAHKARIM ZATEN MUCRİMİM DALDIM İSYANA DER RABBİSİNE DUA VE İLTİCADA BULUNMAZSA GÜNAHLARINA BİR GUNAH DAHA KATAR.ŞUNUDA BELİRTMEKTE YARAR VAR EĞER KİŞİ TÖBE EDER VE YİNE O GÜNAHTA ISRAR EDERSE İKİNCİDE KAT VEKATI YAZILIR.YAPMAMAYA GAYRET SARF ETMEK LAZIM KİŞİ NEFSİYLE DAİAM MUCADELE HALİNDE OLMALI.PEYGAMBER EFNDİMİZ HENDEK HARBİNDEN DÖNERKEN ELHAMDULLİH GAZAMIZ MUBAREK OLSUN CİHADI SUGRAYI KAZANDIK ŞİMDİ CİHADI KEBİRDE SIRA BUYURMUŞLAR.ASHAM YARASULALLAH CİHADI EKBER NEDİR DEYİNCE NEFSİMİZLE YAPILAN MUCADELE..EVET KİŞİNİN GÜNAHI RABBİMİZN RAHMETİNİN YANIDA ŞU MİSALLE ACIKLANABİLİR RAHMETİ BİR DERYA DERYANIN İCERİSİNDE BİR AĞAC AĞACTA BİR KUŞ KUŞUN AZINDA BİR NEBZECİK TOPRAK İŞTE ALLAH DOSTLARI O TOPRAĞI GÜNAHA BENZETMİŞLER.YANİ VESSELAM CAN BOGAZDAN CIKMADIKCA TÖBELER KABUL VE MAKBULDUR YETERKİ İSTEMESİNİ BİLELİM RABBİMİZ BİZE MİLYONLARI VERECEĞİNİ SÖYLUYORDA BİZ İSTEMESEK UYGUN VE MUNASİP DÜŞERMİ.YETERKİ SECCADEMİZE OTURALIM BOYNUMUZU BUKELİM KABİMİZİ MAHZUNLEŞTIRELİM RABİMİN ŞANINDAN DEĞİLDİR BİZLERİ GERİ CEVİRMEK.DUASI HUZURU BEYTULLAHTA YAPILAN VE KABUL GÖREN KULLARINDAN EYLESİN.SELAMETLE
Kullanıcı avatarı
TuAnA
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesaj gönderen TuAnA »

İnşallah ablacım nefis işte şeytanı o kadar gözünüzde büyütmeyin o sadece vesvese veriri ama nefsinizden korkun çünkü o şeytandan da beterdir diye Allah nefsimizke bizleri başbaşa bırakmasın
Zindandan Dışarı Giden Tek Yol; RüYa
ism@
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: bazen duâ ediyoruz, kabul olmuyor. Nedendir?

Mesaj gönderen ism@ »

Dualarımızın gerçekleşmemesinin nedenini alimler bir hayır vardır zamanı gelmemiştir gibi açıklamalar getirmiştir mutlaka Allah bizim için en hayırlı olanı vermek ister ve Müslüman mümin için en güzelini diler ancak ben özellikle kendimin farkındayım ki olmamasının sebebi için diyorum ki Demekki yeterince Dua edemiyoruz??? Dua دعو ( Dal-Ayn-Vav )harflerinden oluşur ve bu kelime ve türevleri bir şeyi çok isteyerek onu ideal edinmek ve hayatı boyunca onun için çalışıp çabalamak yüksek mercilerden yardım istemek demektir Arapçadan Osmanlıcaya ve Osmanlıcadan günümüz Türkçesine geçmiş olan DAVA - TEDAAVİ - DAVET gibi çoğu kelimeler dua kelimesinin kök harflerinden türemiştir

Yani bir şeyi isterken kuru kuruya Allahım ver Allahım ver istersen Ömrü billah secdeden kalkma ağzından düşürme imanın kuvvetli olsun ömrü billah de Allah ver Allah ver olmaz

İstediğin şeyi DAVA edineceksin gittiğin yerde aklına o olacak onun uğruna çalışıp çabalayacaksın davada delil kanıt sunmazsan kazanabilir misin davayı delilsiz kanıtsız dava açabilir misin açamazsın bırak davanın kabbulünü davan bile yok sayılır
O yüzden bir şeyi isterken onun uğrunda küçük büyük ne yapmamız gerekiyorsa o davamız uğruna en ufak bir faydası bile varsa meşru olan bütün herşeyi yapalım olur mu olmaz mı düşünmeyelim sürekli kararlılıkla devamlı biçimde yapılan dua daha doğrusu fiiliyata geçirilmiş dava süreci bizim açımızdan daha çabuk işleyecektir ve hükmedenlerin en hayırlısı ve adaletin kaynağı olan El Hakim El Adl olan Allah bizi hakkımızda en güzel sonucu verecektir inşallah

“İslami Bilgi ve Kaynaklar” sayfasına dön