Güneş Tutulması NamazıGünümüzde güneş tutulması olduğu dönemler de bir çok kişilerin etkinlikler düzenlediğini, bu durumu bir eğlence aracı haline dönüştürdüğünü görmekteyiz. Peki dinimiz  güneş ve ay tutulması olması gerektiğin de ne yapmamızı istemiştir ?

Peygamber Efendimiz ( s.a.v.) Kütüb-i Sitte’de de yer alan hadisi şerifte güneş tutulması olduğunda namaz kılınması gerektiğini buyurmuşlardır. Küsuf Namazı denilen namazın kılınışı ve Peygamber Efendimizin (s.a.v.) ‘in hadisi şerifinin tam metni şu şekildedir :

 Güneş Tutulması Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır ?

Güneş tutulduğu zaman, cuma namazını kıldıran imam, ezansız ve ikametsiz en az iki rekat namaz kıldırır.

İmam Azam’a göre gizlice ve iki imama göre de aşikare olarak fazla mikdar kıraatta bulunur. Her rekatında bir rüku ve iki secde yapar. Namazdan sonra da güneş açılıncaya kadar kıbleye doğru ayakta veya insanlara karşı oturarak dua eder. Cemaat da “amîn” der. Böyle bir imam bulunmazsa, insanlar bu namazı kendi evlerinde tek başlarına kılarlar. Bunu büyük bir camide kılmak, mescidlerde kılmaktan daha faziletlidir. Sahrada da kılınabilir.

Küsuf namazında İmam Azam’a, İmam Malik’e ve İmam Ahmed’e göre, hutbe okunmaz. Çünkü Peygamber Efendimiz, güneş tutulması olayından dolayı namaz kılınmasını, dua edilmesini, sadaka verilmesini öğütlemişlerdir. Hutbe okunmasını emretmemişlerdir. İmam Şafiî ile İbni Hacer ve bazı alimlere göre, namazdan sonra hutbe okunması müstahabdır.

 Güneş Tutulması Namazı İle İlgili Hadisi Şerif :

 Resulullah (sav) zamanında güneş tutulmuştu. Hemen kalkıp halka namaz kıldırdı. Namazda kıraati uzun tuttu. Sonra rükuya gitti, rükuyu da uzun tuttu.Sonra başını kaldırdı, bu sırada uzun okudu, ancak bu okuyuşu öncekinden daha kısa idi. Sonra tekrar rüku yaptı ve rükuyu uzattı, ancak önceki rükudan kısa idi. Sonra başını kaldırdı, sonra secdeye gidip iki secde yaptı. Sonra kalkıp, birinci rek’atte yaptıklarını aynen yaptı. Sonra selam verdi. Artık güneşde açıldı. Sonra kalkıp halka hitab etti. Dedi ki: “Bilesiniz, güneş ve ay bir kimsenin ölümü veya hayatı için tutulmaz. Onlar Allah’ın ayetlerinden iki ayettir, kullarına gösterir. Bunların tutulduğunu görünce namaza koşun.”

Kaynak: Buhari, Küsuf 2, 4, 5, 13, 19, el-Amel fi’s-Salat 11, Bed’ü’l-Halk 4, Tefsir, Maide 13; Müslim, Küsu
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*