Kabir Ziyareti İle İlgili HadislerHadis No: 5464

Ravi: Ebu Hureyre

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allah kabirleri çok ziyaret eden kadınlara ve kabirlerin üzerine mescidler yapanlara, kandiller takanlara da lanet etsin.”

Kaynak: Tirmizi, Cenaiz 61


Hadis No: 5465

Ravi: Abdullah İbnu Amr İbni’l-As

Tanım: Resulullah (sav)’a birlikte bir ölü defnettik. Defin işi bitince Aleyhissalatu vesselam’la birlikte ölünün (çıktığı evin) kapısının hizasına kadar geldik. Orada gelmekte olan bir kadınla karşılaştık. Zannımca, Aleyhissalatu vesselam onu tanıdı. Bu, Hz. Fatıma (ra) idi. “Evden niye ayrıldın?” diye sordu. “Şu ölünün sahibine geldim. Ölülerine olan merhamet duygularımı onlara ifade ettim. (Allah rahmet etsin dedim) -veya ölüleri sebebiyle onlara taziyede (başsağlığı dileğinde) bulundum-” dedi. Aleyhissalatu vesselam: “Belki sen onlarla birlikte kabirlere kadar vardın!?” dedi. Hz. Fatıma: “Allah korusun! O hususta sizin zikrettiğiniz günahı işittim, (hiç kabre kadar gider miyim!)” dedi. Aleyhissalatu vesselam: “Eğer onlarla kabirlere kadar gitmiş olsaydın…”diyerek ciddi bir tehditte bulundu. [Ravilerden biri, “Küda”dan maksadın kabirler olduğunu zannederim” dedi.]

Kaynak: Ebu Davud, Cenaiz 26, (3123); Nesai, Cenaiz 27, (4, 27)


Hadis No: 5466

Ravi: Büreyde

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Ben sizi kabirleri ziyaretten men etmiştim. Artık onları ziyaret edebilirsiniz. Çünkü onlar size ahireti hatırlatır.”

Kaynak: Müslim, Cenaiz 106, (977); Ebu Davud, Cenaiz 81, (3235); Tirmizi, Cenaiz 60, (1054); Nesai, Cenaiz 1


Hadis No: 5467

Ravi: Ebu Hureyre

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Rabbimden anneme istiğfar talep etmek için izin istedim, fakat bana izin vermedi. Kabrini ziyaret etmem için izin istedim, buna izin verdi.”

Kaynak: Müslim, Cenaiz 105, (976); Ebu Davud, Cenaiz 81, (3234); Nesai, Cenaiz 108, (5, 90)


Hadis No: 5468

Ravi: İbnu Abbas

Tanım: Resulullah (sav), Medine ehlinin mezarlarına uğramıştı. Mezarlara yüzünü çevirerek: “Esselamu aleyküm (selam üzerinize olsun) ey kabir halkı! Allah sizi de bizi de mağfiret buyursun. Sizler bizim seleflerimizsiniz. Biz de arkadan geleceğiz” buyurdular.

Kaynak: Tirmizi, Cenaiz 59, (1053)


Hadis No: 5469

Ravi: Ebu Hureyre

Tanım: Resulullah (sav) bir mezarlığa uğramıştı: “Selam üzerinize olsun ey mü’minler cemaatinin mahalle halkı! İnşaallah biz de sizlere kavuşacağız!” buyurdular.” [Müslim ve Nesai’de Büreyde’den gelen bir rivayette şu ziyade var: “Allah’tan bizim için de sizin için de afiyet dilerim.”]

Kaynak: Ebu Davud, Cenaiz 83, (3237)


Hadis No: 5470

Ravi: Ebu Hureyre

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Birinizin bir kor üzerine oturup elbisesini oradan da bedenini yakması, kendisi için bir kabrin üzerine oturmaktan daha hayırlıdır.”

Kaynak: Müslim, Cenaiz 96, (971); Ebu Davud, Cenaiz 77, (3228); Nesai, Cenaiz 105, (4, 95)


Hadis No: 5471

Ravi: Ali

Tanım: Hz. Ali (ra)’den anlatıldığına göre kabirlere dayanır, üzerlerine yatardı.

Kaynak: Muvatta, Cenaiz 34, (1, 233)


Hadis No: 5472

Ravi: Osman İbnu Hakim

Tanım: Harice İbnu Zeyd elimden tutup beni bir kabrin üzerine oturttu ve amcam Zeyd İbnu Sabit (ra)’ten haber verdi. Buna göre, Zeyd şöyle demişti: “Kabir üzerine oturmanın mekruhluğu, onun üzerinde abdest bozanlaradır.”

Kaynak: Buhari, Cenaiz 82, (bab başlığında muallak olarak gelmiştir.)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*