Kendisinin veya Eşinin Cinsel Organına El İle Dokunmak Abdesti Bozar mı?

Abdest belli organları usulüne göre yıkamaktan ve mesh etmekten ibaret bir temizliktir, bir ibadet ve itaattir. Namaz gibi bir kısım din görevlerini yerine getirmek için abdest almaya gerek vardır.  Bazı konularda abdest almaya gerek olup olmadığı kişilerce merak edilmektedir. Bu konulardan birisi de, kendisinin veya eşinin cinsel organına eli ile dokunması abdestini bozar mı ? sorusudur. Bu yazımızda Hanefi mezhebine göre konuyu özet bir şekilde izah etmeye çalışacağız.

 Hanefi mezhebine göre , gerek kendisinin gerekse eşinin avret mahaline ( cinsel organına ) dokunması abdesti bozmaz.  Fakat böyle bir durum yaşayan kişinin abdest alması müstehaptır.

 Nimeti İslam kitabında abdesti bozmayan şeyler bölümünde yer alan açıklama şöyledir ;

Uzv-u esfele ( Cinsel organa, avret mahaline)  el sürmek. Süren, gerek kendi, gerek diğeri olsun.

Kadına dokunmak. Evsafı vuzû faslının sonuna bakınız. (Kadına dokunma, gerek hissi diğer ile olsun, gerek olmasın abdesti bozmaz, meğer ki mezi zuhur ede).

 Büyük İslam İlmihali kitabında abdesti bozmayan şeyler bölümünde yer alan açıklama ise şöyledir ;

Herhangi bir kimsenin bedenine veya tenasül organına el ile dokunmak.

(Malikilere göre, mükellef olan bir kimse, büluğ çağına yakın bir kadının açık bulunan bir uzvuna veya ince ve hafif bir şeyle örtülü bir yerine lezzet maksadı ile dokunsa abdesti bozulur. Bir maksad olmaksızın duyulan bir lezzet de böyledir. Öyle ki, kadın mahrem olsa bile, lezzetlenme duygusu olan bir dokunma ve yapışma ile abdest bozulur.

Şafiilere göre, herhangi bir yabancı kadının hiç bir engel bulunmaksızın bir uzvuna dokunmak abdesti bozar. Lezzet bulunmasa bile, hüküm yine böyledir. Bundan kadının saçları, dişleri ve tırnakları müstesnadır. Bunlara dokunmak, bir lezzet olsa bile, abdesti bozmaz. Yine Şafiilere göre, bir erkek veya bir kadın, kendisinin veya başkasının oturağını veya ön tenasül organını bir engel olmaksızın elinin içi ile tutsa, abdesti bozulur. Maliki ve Hanbelilere göre de böyledir. Ancak bunlara göre, bir kadının kendi tenasül organını tutması abdestini bozmaz.)

Not: Bu gibi ihtilaflı meselelerde ihtiyata riayet edilmesi daha iyidir. Hanefi mezhebinde olan bir kimse, kendi mezhebine göre abdesti bozmayıp başka mezhebe göre abdesti bozan bir hal ile karşılaştığı zaman, ihtilaftan kurtulmak için abdest almalıdır. Böyle hareket etmek, bilhassa imamlar için mendubdur.

 
1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*