Mehmetçiğin İbret Verici Çifte Bayramı

12 Ağustos 1915 Arefe günü Çanakkale’de Mehmetçik, yazın kavurucu sıcağına, savaşın hararetine rağmen bir ay oruç tutmuş ve savaşın ölüm kokan havası içinde bayram yaparak hayat bulmaya hazırlanıyorlardı.

Aynı gün 57. Alay Kumandanı Kurmay Yarbay Hüseyin Avni bey, civar tepelerde koyun sürüsünü andıran beyazlıkları görünce, emir subayına bunların ne olduğunu sormuştu.

Aldığı cevap,” Kumandanım; malum yarın bayram, askerimiz bir ay oruç tuttu. Şimdi de bayram yapmaya hazırlanıyor, çamaşırlarını yıkayıp serdiler! Onlar Allah’ın huzuruna temiz elbise ile çıkmak istiyorlar!” oldu.

Fakat bir sıkıntı vardı. Ertesi gün bayram namazı kılınırken, bütün alay birkaç dakika içinde yok edilebilirdi. Onun için Hüseyin Avni Bey, alay imamından bayram namazı kılınamayacağını askere duyurmasını istedi.

Fakat hiçbir askerin bunu kabul etmeyeceği belliydi. Öyle ya; asker bir matara su , birkaç incir ve kuru bir peksimetle orucundan vazgeçmemişti. Şimdi bayram namazından acaba vazgeçerler miydi? Neticede bayram namazının kılınmayacağını sabahleyin tebliğ etmek üzere anlaşıp ayrıldılar.

Hüseyin Avni Bey, sabah alaca karanlıkta çadırından çıkınca gözlerine inanamadı, ilkbahar ve sonbahara mahsus bir tabiat hadisesi olan sis, bu sıcak yaz ortasında bütün yarımadayı bir yorgan gibi kaplamıştı. Bu havada düşmanın taarruz edemeyeceğinden emin olunca, huşu içinde bayram namazı kılındı ve herkes birbirinin bayramını tebrik etti.

Bayrama özel bütün imkanlar seferber edilmiş, bu kahraman askerimize Kakmadağı’ndan sıcak bulgur çorbası getirtilmişti. Daha birkaç kaşık içilmemişti ki, sis de görevini bitirip gitti. Önce top ve makinalı tüfekler patladı. Akşam üzeri olduğunda 57.Alay’ımız o gün de destan yazdı. Her zamanki gibi başlarında kumandanları Hüseyin Avni Bey olduğu halde, tamamı şehitler bahçesinde ikinci bayramlarını kutluyorlardı!

Kaynak: Yedikıta Dergisi