Secde Suresi İle İlgili HadislerHadis No: 0727

Ravi: Cabir

Tanım: Hz. Peygamber (sav) Elif-Lam-Mim Tenzil ve Tebareke’llezi bi-Yedihi’l-Mülk surelerini okumadan uyumazdı. Tavus (ra), bu iki surenin faziletçe Kur’an’daki diğer surelerden herbirine yetmiş kat üstün olduğunu söylerdi.

Kaynak: Tirmizi, Sevabul Kur’an 9, (2894), Da’avat 22, (4001)


Hadis No: 0728

Ravi: Enes

Tanım: Yanları yataklarından uzaklaşır, korku ve ümid ile Rablerine dua ederler.. (Secde 16) mealindeki ayetin, Atame denen yatsı namazını bekleyenler hakkında indiğini söylemiştir.” (Ebu Davud’daki vechi müteakip rivayette görüldüğü üzere biraz farklıdır. Tirmizi hadisin sahih olduğunu söylemiştir)

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Secde (3194)


Hadis No: 0729

Ravi: Enes

Tanım: Müslümanlar, Resulullah (sav) zamanında akşamla yatsı arasında nafile namaz kılıyorlardı. Bunun üzerine “Yanları yataklarından uzaklaşır, korku ve ümid ile Rablerine dua ederler…” ayeti nazil oldu. (Hasan Basri merhum: “Ayet-i kerime kıyamul-leyl yani gece namazı ile ilgilidir, o kastedilmektedir” demiştir)

Kaynak: Ebu Davud, Salat 312, (1321)


Hadis No: 0730

Ravi: Übey İbnu Ka’b

Tanım: Biz, o en büyük azabtan önce de onlara mutlaka yakın azabtan tattıracağız, ta ki, ric’at etsinler (Secde 21) mealindeki ayet hakkında şunu söylemiştir: (Yakın azab) dünya musibetleri, Rum ve Batşa veya Duhan’dır. (Hadisin ravisi, Batşa mı derdi Duhan mı derdi tereddüt eden kimsenin Şu’be olduğunu belirtir)

Kaynak: Müslim, Münafikun 42 (2799)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*