Teravih Namazı Hakkında Önemli Bilgiler

Teravih namazı, Ramazan ayına mahsus, yirmi rek’atten ibaret bir sünnet-i müekkededir. Bu namaza Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile dört halifesi (rıdvanullahi aleyhim) devam etmişlerdir. Teravihin cemaatle kılınması da, sünnet-i kifayedir. Mescidlerde teravih namazı cemaatle kılındığı halde, bir özrü olmaksızın cemaati terk edip teravihi evinde kılan kimse, fazileti terk etmiş olur. Bu kimse evinde cemaatle kılsa, cemaat sevabını alsa da, mesciddeki cemaatin faziletine eremez.

Teravih namazını, her iki rek’atte bir selam vererek on selam ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rek’atte bir selam verilerek de eda edilebilir.

Teravih namazı, iki rek’atte bir selam verilince, akşam namazının iki rek’at sünneti gibi kılınır.

Dört rek’atte bir selam verilerek kılınacak olursa, yatsı namazının dört rek’at sünneti gibi kılınır.

Cemaatle kılındığı takdirde, cemaat hem teravihe, hem de imama uymaya niyet eder, imam da aşikare kıraat eder (sesli okur).

Teravih namazında sesi güzel ve hızlı okuyan değil, düzgün okuyan imam tercih edilmelidir.

Bir kimse, imamın yatsı namazını kıldırıp teravihe başladığı sırada mescide gelse, önce yatsı namazını kılar, sonra teravih için imama uyar. Cemaatle teravihi kıldıktan sonra noksan rek’atleri tamamlar. Sonra da vitir namazını kendi başına kılar. Evla olan budur. Bununla beraber vitir namazını imam ile beraber kıldıktan sonra teravihi tamamlaması da caizdir.

Teravih namazını imam ile kılmayan kimse, vitir namazını imam ile kılabilir.

İmam ve cemaat, yatsı namazını cemaatle kılmamış olursa, yalnız teravih namazını cemaatle kılamazlar. Çünkü teravihin cemaatı, farzın cemaatına tabidir.

Teravih orucun değil vaktin (Ramazan ayının) sünnetidir.

Mazeretinden dolayı oruç tutamayanlar da teravihi kılmalıdırlar.

2 yorum

  • Merhaba,

   Namazın şartlarından altıncısı niyet, yani Allâh rızası için namaz kılmayı dilemek ve hangi namazı kılacağını bilmektir.
   Niyet kalb ile yapılır. Dil ile söylendiği halde kalbden niyet edilmezse namaza niyet edilmiş olmaz. Nafile namazlarda sadece “Namaz kılmaya” niyet etmek kafi gelir.

   Teravih namazında da bir defa kalben niyet edip, aynı niyet ile diğer rekatlara devam etmek yeterli diye biliyorum. Fakat Büyük İslam İlmihali, Nimeti İslam, Çağımız ve Günümüz Meselelerine Fetvalar ve Muhtasar ilmihalde bu konu ile ilgili tam bir cevabı aktarmak için baktım fakat göremedim. İlerleyen zamanlarda denk gelirsem tekrar buradan tam metnini yazarım inşallah.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*