Tesbih Namazı Duası ve Tüm Detayları

Tesbih Namazı: Bu namaz, her rekâtinde yetmiş beş defa “Sübhaanellaahi velhamdü lillâahi velâa ilâahe illallaahü vellaahü ekber velâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym.” diye tekbir alınan dört rekâtlı bir namazdır.

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

Tesbih Namazı İçin Nasıl Niyet Edilir ?

Allah rızası için nafile namaza niyet ederek “Allahü Ekber” diye namaza başlanır.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır ?

Sübhaneke’den sonra on beş kere “Sübhaanellaahi velhamdü lillâahi velâa ilâahe illallaahü vellaahü ekber velâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym” okunur.
Sonra Eûzü Besmele çekilerek Fatiha ile bir sûre daha okunur.

Arkasından tekrar on defa “Sübhanallahi…” tekbiri okunur.

Sonra rükûa varılıp rükû tesbihlerinden sonra yine on defa “Sübhanallahi…” okunarak rükûdan (Semi’allahü limen hamideh, Rabbena ve lekelhamd denilerek) kalkılır.

Bu kıyam halinde de on defa “Sübhanallahi…” okunur. Ondan sonra secdeye varılıp secde tesbihleri yapıldıktan sonra yine on defa “Sübhanallahi…” okunur.

Secdeden tekbir ile kalkılır ve celse halinde yine on defa “Sübhanallahi…” okunur.

İkinci secdeye tekbir ile varılıp üç defa yine secde tesbihleri yapıldıktan sonra on defa “Sübhanallahi…” okunur. Böylece namaz tekbirlerinden fazla olarak alınan tekbirlerin toplamı “Yetmiş beş” olur.

Bu birinci rekâttan sonra ikinci rekâte kalkılır ve yine önce on beş defa “Sübhanallahi…” okunur.

onra birinci rekâtta yapıldığı şekilde kılınarak ka’de (son oturuş) yapılır.

Tahiyyat ile Salâvatlar okunur ve selâm verilir.

Her iki rekâtta yapılan bu tesbihlerin toplamı yüz elli olur. Bundan sonra selâm verilip aynı şekilde iki rekât daha kılınır. Böylece dört rekâtta yapılan tesbihlerin sayısı üç yüz olur.
Bu tesbih namazında yanılma olsa, yapılacak sehiv secdelerinde bu tekbirler getirilmez.

Tesbih namazının da sevabı çoktur. Bu namaz her vakit kılınabilir. Hiç olmazsa haftada veya ayda veya ömürde bir defa olsun kılınmalıdır.

Tesbih namazı, kılınması teşvik edilmiş bir namazdır. Bunu alışkanlık haline getirmek müstehaptır. Tembelllik etmemek lazımdır.

Tesbih Namazı Cemaatle Kılınır mı ?

Kılmasını bilmeyenlerin de istifade etmesi maksadıyla cemaatle de kılınabilir. Cemaatle kılınırsa imam olacak kimse bu namazı kılmayı evvela nezreder ve namazı kıldırırken tesbihleri her yerde cehri (sesli) okur. Cemaat ise dinler.

Tesbih Namazı Kılmanın Sevabı

Kaynak: Büyük İslam İlmihali ve Muhtasar İlmihal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın