Cennet'te Neler Var?

Kıyamet Günü ve Ahiret Günü hakkında bilgilerin bulunduğu bölüm

Moderatörler: ucharfbesnokta, Ertugrul

gulferi
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu

Cennet'te Neler Var?

Mesaj gönderen gulferi »

Ebû Hüreyre (radıyallahü anh) anlatır:

Resûlüllah'ın (sallâllahü aleyhi ve sellem) huzuruna bir kimse gelip,

- Yâ Resûlâllah ses çok hoşuma gidiyor. Ondan çok haz alıyorum. Cennette güzel ses var mıdır? diye sordu.

Cevâbında:

- Nefsim yed-i kudretinde olan Allahü teâlâ'ya yemin ederim ki, Cennette bir ağaca, dünyada bana ibâdet eden, beni zikredip, çalgı ve oyun âletlerinin sesine kulak vermiyen kullarıma işittirmek için,
nağmeye başla diye vahy ve işaret olunur. Bu anda o ağaç, insanların bir benzerini duymadığı güzel bir ses ile, Cenâb-ı Hakkı tesbîh ve takdis eder. Onlara duyurup, sürûr ve neş'eye müstağrak eder, buyurdu.

...

Ebû Kulâbeden (rahımehullah) bildirilir:

Resûlüllah'a (sallâllahü aleyhi ve sellem), - Yâ Resûlâllah, Cennette gece var mıdır? diye sorduğunda:

- Seni, bu suâli sormaya zorlayan nedir?, buyurdu.

- Duydum ki, Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde Meryem sûresi altmışikinci âyet-i kerîmesinde: «Onlar için Cennette sabah ve akşam rızıklar vardır» buyuruyor. Bu durumda ben, gece ve gündüz sabahla akşam arasındadır derim, dediğinde, Resûlüllah (sallâllahü aleyhi ve sellem):

- Cennette gece yoktur. Ancak ziya ve nûr vardır. Sabahın akşam, akşamın da sabah üzerine gelmesine ve birbiri arkasından gelmelerine engel olur. Orada gece ve gündüz yoktur. Cennettekilere, dünyada kıldıkları namazlarının vakti için çeşitli hediyyeler gelir. Melekler onlara selâm verirler, buyurdu.

Gunyetüt Tâlibin
Rahmetinden Bir Damla Bizede Ayır YaRAB...
umutlu
Özel Üye
Özel Üye

Re: Cennet'te Neler Var?

Mesaj gönderen umutlu »

cennet bizim düsündügümüzdende güzel öyleki insanoglu cenneti hayal etmekte aklı yetmiyormus anlatılması zor o kader ki güzellikler varmıs
Kullanıcı avatarı
fnperhaps
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Re: Cennet'te Neler Var?

Mesaj gönderen fnperhaps »

bu kadar güzel cennetti dünya nimetleriyle reddetmek çok ahmaklık olur.Allah bütün iman edenleri cennetine koyar inş.orda peygamber efendimizle birlikte olmak ne büyük mutluluk.düşünmesi bile insana haz veriyor.

“Ahiret ve Kıyamet” sayfasına dön