Cemaatle Namaza Sonradan Yetişen Namazını Nasıl Kılar ?

Bazı zamanlacemaat-namaz-imamrda çeşitli sebeplerden dolayı, farz namazlarında cemaate sonradan yetişmiş olabiliriz. Bu yazımızda namazda cemaate sonradan katılan kişinin yapması gerekenleri detaylı ve anlaşılır olarak izah etmeye çalışacağız. Cemaatle Namaza Sonradan Yetişen Namazını Nasıl Kılar ?

Namaza Sonradan Yetişene Ne Denir ?

Namazda cemaate sonradan yetişen kişiye yani bir rekat kılından sonra imama uyan kimseye mesbuk denir. Son oturuşta (imam selam vermeden önceki oturuş) dahi imama uymuş olsa kişi mesbuk sayılır. İmam rükuda iken(Sübhane Rabbiye’l-Azîm dediğimiz bölüm), imama uyan kimse, o rükaa ait olan rekata yetişmiş olur. Fakat imamı secde halinde bulan kimse, hemen secdeye varırsa da o secdenin rekatına yetişmiş olmaz.

 Dört Rekatlı Namazlara Sonradan Yetişince Nasıl Kılınır ? ( Yatsı, Öğlen, İkindi )

Sübhâneke duasını okuma yeri, eğer kılınan namaz öğle ve ikindi namazı gibi gizli okunan namaz ise iftitah tekbirinden hemen sonradır. Şayet açıktan okunan namaz ise ve imam kıraat etmekte iken yetişmişse, -sağlam görüşe göre- Sübhâneke’yi okumayıp imamın kıraatini dinler, Sübhâneke’yi kendi kazâ edeceği rek`atların ilkinde okur ve tek başına namaz kılanlarda olduğu gibi Sübhâneke’den sonra Eûzü Besmele çeker.

İkinci rekata yetişmesi durumunda ; kişi ikinci, üçüncü ve dördüncü rekatları imama uymuş olarak kılmış olacaktır. İmam selam verdikten sonra  Allahü Ekber diyerek ayağa kalkılır. Sübhaneke’yi, Euzü Besmele’yi, Fatiha’yı ve ekleyeceği ayetleri okur. Rükû ve secdelere varıp son oturuşu yapar ve Tahiyyat’ı, Salavatları ve Rabbena atina’yı okuyarak selamla namazını tamamlar.

Üçüncü rekata yetişmesi durumunda ; üçüncü ve dördüncü rekatları imama uymuş olarak kılmış olacaktır. imamla beraber son oturuşta yalnız “Tahiyyat’ı” okur. İmam selam verdikten sonra kalkar, Sübhaneke, Eûzü Besmele, Fatiha ve bir mikdar daha Kur’an okur. Rükû ve secdelere varır, sonra kalkar yalnız Besmele ile Fatiha’yı okur. Biraz daha Kur’an-ı Kerîm okur. Yine rükû ve secdelere gider. Teşehhüde oturur. Tahiyyat’ı, Salavatları ve Rabbena atina’yı okuyarak selamla namazını tamamlar.

Dördüncü rekata yetişmesi durumunda ; sadece dördüncü rekatı imama uymuş olarak kılmış olacaktır. İmam selam verdikten sonra kalkar, Sübhaneke, Eûzü Besmele, Fatiha ve bir mikdar Kur’an okur. Rükû ve secdelerden sonra oturur. Yalnız “Tahiyyat’ı” okur. ( Eksik olan birinci rekatı kılmış olur.)

Ondan sonra kalkar. Kalktıktan sonra Besmele ile Fatiha’yi ve bir mikdar daha Kur’an ayetlerini okur. Sonra rükû ve secdelere varır, oturmaksızın kalkar. ( Eksik olan ikinci rekatı kılmış olur.)

Yalnız Besmele ve Fatiha ile bir rekat daha kılarak son oturuşu yapar. Tahiyyat’ı, Salavatları ve Rabbena atina’yı okuyup selam vererek namazını tamamlar. ( Eksik olan üçüncü rekatı kılmış olur.)

 Akşam Namazına Sonradan Yetişince Nasıl Kılınır?

Sübhâneke duasını okuma yeri, eğer kılınan namaz öğle ve ikindi namazı gibi gizli okunan namaz ise iftitah tekbirinden hemen sonradır. Şayet açıktan okunan namaz ise ve imam kıraat etmekte iken yetişmişse, -sağlam görüşe göre- Sübhâneke’yi okumayıp imamın kıraatini dinler, Sübhâneke’yi kendi kazâ edeceği rek`atların ilkinde okur ve tek başına namaz kılanlarda olduğu gibi Sübhâneke’den sonra Eûzü Besmele çeker.

Üçüncü rekata yetişmesi durumunda ; İmamla beraber o rekatı kılarak teşehhüde oturur. İmam selam verdikten sonra kalkar, Sübhaneke, Eüzü Besmele, Fatiha ve bir miktar daha Kur’an-ı Kerim okur. Rüku ve secdelerden sonra oturur ve yalnız “Tahiyyat’ı” okur. ( Eksik olan birinci rekatı kılmış olur.)

Sonra “Allahü Ekber” diyerek ayağa kalkar, yalnız Besmele ile Fatiha ve bir miktar daha Kur’an-ı Kerim okuyarak rüku ve secdeleri yapar. Sonra son oturuş yaparak Tahiyyat’ı, Salavatları ve Rabbena atina’yı okuyup selam ile namazdan çıkar. ( Eksik olan ikinci rekatı kılmış olur.)

Bu halde üç defa Teşehhüde oturmuş olur.

İkinci rekata yetişmesi durumunda ; ikinci ve üçüncü rekatları imamla birlikte kılmış ve ilk rekatı eksik kalmış olacaktır. İmamla beraber son oturuşta yalnız “Tahiyyat”ı okur. İmam selam verince, kendisi ayağa kalkar ve imam ile kılmamış olduğu ilk rekatı kılmaya başlar. “Sübhaneke ve Eüzü Besmele’den” sonra Fatiha suresi ile bir miktar daha Kur’an-ı Kerîm okur. rükû ve secdelere gider. Ondan sonra oturup “Tahiyyatı, salavatları ve Rabbena atina’yı” okuyarak selam verir.

 Sabah Namazına Sonradan Yetişince Nasıl Kılınır?

İkinci rekata yetişmesi durumunda ; ikinci rekatı imamla birlikte kılmış ve ilk rekatı eksik kalmış olacaktır. İmamla beraber son oturuşta yalnız “Tahiyyat”ı okur. İmam selam verince, kendisi ayağa kalkar ve imam ile kılmamış olduğu ilk rekatı kılmaya başlar. “Sübhaneke ve Eüzü Besmele’den” sonra Fatiha suresi ile bir miktar daha Kur’an-ı Kerîm okur. rükû ve secdelere gider. Ondan sonra oturup “Tahiyyatı, salavatları ve Rabbena atina’yı” okuyarak selam verir.
2 yorum

    • Bu soruyu öğlen namazı için sorduğunuzu varsayarak cevap veriyorum . Büyük İslam ilmihalinde yer alan bilgiye göre son sünneti , ardından ilk sünneti veya ilk sünneti ardından son sünneti kılabilir açıklaması yer almaktadır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*