Uht süt ve Pastörize Süt Arasındaki FarkSüt alımı yapan kişiler, marketlerden bir çok marka arasında seçim yaparken, Uht Süt ve Pastorize süt gibi farklı açıklamalar ile satılan sütleri görmektedir. Bu yazımızda İnsan ve Hayat Dergisinde süt hakkında yayınlanan makaleden faydalanarak, sizlere konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

UHT süt nedir?

Uht (Ultra-High Temperature, Ultra Yüksek Isı) genellikle uzun ömürlü sütlerde kullanılan bir işleme teknolojisidir. Bu teriminin detayına inmek gerekirse çok kısa sürelerde yüksek sıcaklık ve düşük basınç altında çift cidarlı (katmanlı) borulardan sütün geçirilmesi ile sütte yer alan bakterilerin tamamen sıfırlanması hadisesidir. Sonrasında hızla soğutulan süt birkaç katmandan oluşan, tetrapak karton ambalajlarla ambalajlanarak 12 aylık saklama avantajına sahip olmaktadır.

UHT ile sütte bulunan zararlı bakteriler mi temizlenir?

UHT sterilize süt, buhar püskürtülerek yaklaşık bir saniye süreyle 140-150 derecede işlenir. Daha sonra, sterilizasyon için kullanılan buhar eşit miktarda çıkacak şekilde vakum altında hızlıca soğutulur. Bu şekilde soğutulan süt, gerekli ambalajlama koşullarına uyulduğunda uzun ömürlü hale gelir. Bunun nedeni, içindeki bütün zararlı mikroorganizmalardan arınmış olmasıdır. Ancak işlem sırasında zararlı bakterilerin yanında bağırsak sistemi için lazım olan faydalı bakteri florasını yani probiyotik yönünü de arıttığı için tenkit edilmektedir.

Pastörize süt dayanıklı mıdır?

Pastörizasyon, sütün 63 derecede 30 dakika ya da 72 derecede 15 saniye ısıl işleme tabi tutulması işlemidir. Pastörize süt, uht süt kadar depolamaya dayanıklı olmayan bozulmaya daha temayüllü fakat besin değeri daha yüksek süttür. Fakat pastörize sütlerin mutlaka soğuk zincirin kırılmaması gerekir. işleme, taşınma ve sunum reyonlarında +4 derecede muhafaza edilmeli ve satın alındıktan hemen sonra içilmesi gerekmektedir.

Sokak sütü ya da acık süt nereden çıkmaktadır?

Sokak sütü, yağı ayrılmadan ham hali ile süt ineği beseleyenlerden alınan veya alındığı söylenerek dağıtılan süttür. Eğer bu süt gerçekten de fazla beklememiş, yağı alınmamış, koruyucu prezerve madde (karbonat) katılmamış süt ise eşsiz bir nimettir. Günümüzde buna dikkat edilerek satılan açık süt bulabilmek nerede ise imkânsızdır. Fakat yine de bazı süt ineği besicileri bu işi yapmaya başlasalar da organize ve sistematik olarak yapan kişi azdır.

anahtar kelimeler: uht süt nedirpastörize süt mü uht süt müpastörize süt nedir ,
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*